23. září 2024
Gigabit - kdy dává gigabitový internet smysl a kdy ho nepotřebujete?
Jistojistě už jste někdy zahlédli reklamu na gigabitový internet, který slibuje extrémní rychlost, minimální zpoždění a možnost stahovat i nahrávat soubory během okamžiku. Přechod na gigabitové připojení vypadá lákavě – vždyť vyšší rychlost je přece lepší, ne?
Ne vždy. Ve skutečnosti jsou základní nebo středně rychlé internetové tarify pro většinu domácností dostačující – i v případě, že pracujete z domova a celý den máte videokonference, nebo večer relaxujete u filmů ve 4K (4096 × 2160 px), zatímco zbytek rodiny streamuje hudbu a videa.
Buď jak buď, pravdou je, že např. streamovací služby jako Netflix, Max, Disney+ nebo třeba Zoom pro videokonference, zvládnou díky optimalizaci fungovat jen na několika Mb/s. To samé platí i pro další online appky. Proč byste tedy vůbec měli o gigabitu uvažovat?
Pojďme se podívat, co gigabitový internet skutečně znamená a proč s ním sice rozhodně neuděláte chybu, ale taky pravděpodobně jeho potenciál nevyužijete.
Co je gigabit nebo taky gigabitový internet
Gigabitový internet je vysokorychlostní internet, který poskytuje rychlost přenosu dat 1 gigabit za sekundu (Gb/s), tj. 1000 megabitů za sekundu (Mb/s). V Česku se můžete setkat i s gigabitovým tarifem o rychlosti 2 Gb/s. Takový internet umožňuje stahovat a odesílat data mnohem rychleji než běžné tarify na technologii DSL nebo na bezdrátových sítích.
Klíčové vlastnosti gigabitového internetu
-
Rychlost stahování: 1 Gb/s (1 000 Mb/s)
-
Rychlost nahrávání: 0,2-1 Gb/s (200-1000 Mb/s)
-
Technologie: Ve většině případů optické vlákno (FTTH - Fiber to the Home), protože umožňuje mnohem vyšší přenosové rychlosti a stabilitu než jiné technologie. Případně kombinace Point-to-Point rádiového spoje a optického kabelu.
Gb/s vs. GB | Mb/s vs. MB
Gigabity za sekundu (Gb/s) prosíme neplést s gigabajty (GB), což jsou jednotky pro měření datového úložiště. Jednotka pro měření rychlosti internetu Gb je 8x menší něž GB. Stejný poměr platí mezi megabity (Mb) a megabajty (MB).
1 Gb = 0,125 GB, 1 Mb = 0,125 MB 1 Gb/s = 1000 Mb/s, 1 GB = 1000 MB. |
Jak rychlý je gigabitový internet?
Jedním slovem: velmi! Šířka pásma (zjednodušeně celková rychlost) tarifu, umožňuje za 1 sekundu stáhnout 125 MB dat. Většina aplikací si přitom vystačí s méně než 1 MB dat za sekundu.
Rychlost takového připojení dobře ilustruje i šířka pásma, která byla potřeba pro zajištění připojení celého festivalu Beats for Love. Akci podporujeme jako partner a každoročně se jí účastní přes 7000 lidí. Na konektivitě běželo celé zázemí, stage, přenosy koncertů, bezpečnostní kamery, platební brány, veřejná Wi-Fi pro účastníky, na kterou se v jednu chvíli připojilo 2500 lidí. To vše pokryla rychlost připojení cca 1,2 Gb/s.
Bleskovou rychlost gigabitového připojení přibližuje i tabulka níže, ve které vidíte několik příkladů s časy, které jsou potřeba ke stažení z internetu do vašeho zařízení.
Kolik času potřebujete na stažení souborů - porovnání tarifu 1 Gb/s a 20 Mb/s
Aktivita |
Velikost |
1 Gb/s |
20 Mb/s |
Fotografie |
10 MB |
0,1 sekundy |
4 sekundy |
Příloha e-mailu |
20 MB |
0,2 sekundy |
8 sekund |
Aplikace |
125 MB |
1 sekundu |
50 sekund |
Film v HD |
1,5 GB |
13 sekund |
11 minut |
Film v Ultra HD |
8 GB |
68 sekund |
50 minut |
Počítačová hra | 40 GB | 5,5 minuty | 4,5 hod. |
Potřebujete gigabitový internet?
I když zní vyšší rychlost lákavě, důležité je zvážit, jak internet skutečně používáte a kolik lidí v domácnosti sdílí běžně připojení v jeden moment. Například pro streamování videa v rozlišení 4K stačí rychlost asi 25 Mb/s (0,025 Gb/s) na jeden stream, v rozlišení HD je to jen okolo 5 Mb/s (0,005 Gb/s). Pokud máte rodinu a někdo streamuje videa ve 4K, jiný hraje online hry a další brouzdají na sítích nebo si přes video volají s babičkou, stále si vystačíte s tarifem mezi 100 – 250 Mb/s.
Online hraní
Např. online hry, jako jsou Call of Duty nebo Fortnite, vyžadují jen 5–20 Mb/s (0,005-0,02 Gb/s). Online hry zřídkakdy posílají velké datové pakety. Místo toho velmi rychle posílají menší datové pakety. Proto jsou v tomto kontextu důležitější parametry jako latence, ztráta paketů a jitter. Neboli stabilita připojení, kterou nejlépe zajišťuje optická síť.
Pokud máte silnou Wi-Fi a dobrý router, je vaše rychlost pravděpodobně dostatečná, i když členové vaší rodiny současně streamují na svých telefonech nebo tabletech. Pro dosažení nejlepšího výkonu však můžete konzoli nebo počítač připojit k routeru ethernetovým kabelem.
Práce z domova nebo učení na dálku
Videokonference přes Zoom vyžadují rychlost přibližně 4 Mb/s (0,004 Gb/s) pro stahování a 3 Mb/s (0,003 Gb/s) pro nahrávání. Podobné požadavky mají i další služby jako Google Meet nebo Microsoft Teams. Bezpečnostní kamery si vystačí s 2–5 Mb/s (nax. 0,005 Gb/s) stahování.
Kolik stojí gigabitový internet?
Pokud máte na adrese dostupnou optickou síť, můžete gigabitový tarif získat za cenu přibližně od 300 do 700 Kč. Vždy záleží na konkrétní nabídce poskytovatele ve vaší lokalitě. Při pořízení internetu se také dost často setkáte s tím, že výhodnější cena platí omezenou dobu (zpravidla 3 až 12 měsíců) a následně dojde k jejímu zvýšení. Určitě se tak vyplatí zjistit, jestli je akční cena časově omezená nebo dlouhodobá.
Je také dobré mít na paměti, že podobně výhodný poměr cena/výkon jako nabízí optická síť, ostatní technologie neumožňují. Více se o technologiích připojení a jejich možnostech se dozvíte tady.
Kdo skutečně potřebuje gigabitový internet?
Gigabit přijde vhod například těm, kteří se zabývají tvorbou videa, protože často nahrávají velké soubory. Stejně tak firmám pracujícím s obřími datovými balíky. Běžné domácnosti kapacitu gigabitového internetu v mnoha případech nevyužijí. Na druhou stranu, dvou a vícegenerační domácnosti, kde je běžně online najednou více než 10 lidí, neudělají s gigabitovým tarifem krok vedle.
Hráčům videoher by se také mohla hodit vyšší rychlost stahování. Ani ne tak kvůli samotnému online hraní, jako spíš pro nutnost stáhnout velký datový objem, když si hru pořizují. Některé hry zabírají 50 nebo i 100 GB, a tak by jejich stažení trvalo s pomalejšími tarify několik dlouhých hodin. S gigabitem přitom stáhnete 100 GB za necelých 15 minut.
Jaká zařízení potřebujete pro gigabitový internet?
Abyste využili gigabitové připojení naplno, je důležité mít moderní zařízení, která rychlost podporují. Pro maximální využití gigabitového internetu budete potřebovat router podporující Wi-Fi 6 nebo mesh systém.
Pokud se rozhodnete přejít na gigabitový internet, je dobré proklepnout, že i vaše další zařízení jako počítače, notebooky, smart TV atd. mohou tuto ultrarychlost skutečně využívat. Pokud svá zařízení připojíte k routeru ethernetovými kabely, máte vyhráno, ale ruku na srdce, většinou to není preferovaná varianta – bezdrátové připojení je zkrátka pohodlnější. U notebooků a tabletů proto hledejte připojení minimálně přes standard Wi-Fi 6. U stolních počítačů hledejte gigabitový ethernetový port.
Gigabit ano, nebo ne?
Gigabitový internet má skvělé parametry, až tak, že je spousta lidi zdaleka nevyužije. A nemyslíme to nijak zle, pokud si gigabitový internet dopřejete, určitě nešlápnete vedle. Jen se může stát, že budete přeplácet, protože rychlejší tarif většinou stojí víc.
Gigabitové tarify většinou fungují přes optickou sít, na které dostanete v porovnání s jinými technologiemi více za méně. Už to je dobrá zpráva. Pokud by vás zajímaly podrobnosti ohledně technologií a jejich možností, podívejte se na tento článek.
Poradíme s gigabitem a dalšími internetovými tarify
Můžete mít na své adrese gigabitový internet? Nebo jen výhodnější připojení, než právě používáte? Zkuste si online ověřit, jaký tarif můžete získat u nás. Poskytujeme optický internet i nejmodernější 5G internet na doma. Mimochodem, všechny naše služby jsou bez závazku.
Anebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu, poradí vám se vším, co se točí kolem internetu a technologií. Zjistí, jaké nejvýhodnější připojení můžete mít na své adrese a rozebere s vámi i optimální rychlost připojení pro vaše potřeby.