WiFi 6: Surfujte rychleji, spolehlivěji a bezpečněji

Bez WiFi jakoby internet snad ani neexistoval. Až tak jsme si zvykli na bezdrátové připojení. A není se čemu divit, jde o způsob konektivity s volností, které kabel nemůže konkurovat. Jeho možnosti navíc zvyšuje nový standard WiFi 6. V tomto článku se podíváme na hlavní výhody, které WiFi 6 přináší. A aby to nebylo bez chybičky, přidáme i jednu nevýhodu.

 

 

Proč WiFi 6?


Wi-Fi 6 je technologický standard používaný pro bezdrátové sítě (v tomto kontextu myslíme „domácí“ síť, kterou šíří váš router). Nepřekvapí, že číslovka označuje generaci, jde tedy o šestou generaci standardu používaného pro WiFi. Formálně se označuje IEEE 802.11ax, případně WiFi 802.11ax. Nicméně termín WiFi 6 se používá naprosto běžně i mezi profíky na telekomunikace.
 

Označení "standard" ve spojitosti s WiFi 6 (IEEE 802.11ax) odkazuje na oficiální

soubor specifikací a pravidel, které určují, jak má tato bezdrátová technologie

fungovat. Standardy navrhuje a spravuje organizace IEEE (Institute of Electrical and

Electronics Engineers).

 

 

Výhody oproti předchozí generaci

 

Hodí se zmínit, že srovnáváme s předchozím standardem WiFi 5 (IEEE 802.11ac). Na WiFi 5 mimochodem v současnosti běží internet většině z nás. Rozšířené routery s cenovkou pod 1500 Kč totiž většinou standard WiFi 6 prozatím nepodporují. Standard Wi-Fi 6 funguje na tradičních frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz a oproti předchozím generacím nabízí několik podstatných výhod. 


1. Rychlost sítě

 

WiFi 6 nabízí podstatné zvýšení limitu rychlosti až na 9,6 Gb/s, což je téměř třikrát více než WiFi 5, která dosahuje maximálky 3,5 Gb/s. Potíž nicméně je, že dosáhnout takových rychlostí je s běžnými routery prakticky nemožné a ani tarify operátorů tak vysoké rychlosti nepodporují. V tomto ohledu je tedy standard WiFi 5 dostačující, jelikož většinou předbíhá možnosti hardwaru i infrastruktury vč. reálně poskytované rychlosti optických sítí. 

 

2. Kapacita sítě

 

WiFi 6 podporuje technologií nazvanou MU-MIMO (Multi-User, Multiple-Input, Multiple-Output), která směřuje signál specificky na každé zařízení. Tím se výrazně zvyšuje kapacita sítě, což umožňuje stabilní a rychlé připojení pro více zařízení najednou. WiFi 5 v podobných scénářích často zápasí s přetížením a snižováním rychlosti.

 

3. Delší výdrž baterie

 

Při připojení na WiFi se někdy baterie v mobilních zařízeních vybíjí rychleji, než by nám přišlo vhod. WiFi 6 přináší technologii nazvanou Target Wake Time (TWT), která umožňuje zařízením určit, kdy budou aktivní a kdy budou v režimu nízké spotřeby energie. Zařízení si jednoduše sama určují, kdy a jak často se probudí např. z důvodu aktualizací či odesílání dat. Díky novému standardu se tak dočkáte i delší výdrže svého mobilního telefonu.

 

4. Lepší signál na větší vzdálenost

 

Nová technologie OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) umožňuje efektivnější využití frekvenčního spektra, což vede k lepšímu pokrytí na větší vzdálenosti. Jak všichni známe z praxe, WiFi 5 má tendenci ztrácet na síle signálu na vzdálenějších místech, což může být problém, zejména v členitějších prostorách.

 

5. Bezpečnost

 

Nový standard přináší také několik vylepšení v oblasti zabezpečení. Jedním z nich je WPA3 (WiFi Protected Access 3), která nahrazuje starší WPA2. WPA3 poskytuje větší odolnost proti hackerským útokům a vylepšuje způsob, jakým jsou zařízení autorizovaná do sítě. 

 

6. Vyřeší rušení signálu od souseda

 

Zejména v bytových domech se stává, že routery sousedů vysílají na stejné frekvenci a signály se tak vzájemně mohou rušit. WiFi 6 tento problém vyřeší skrze technologii BSS Color (Base Service Station Color), která umožňuje rozpoznat strukturální prostředí sousedních sítí, což vám zajistí spolehlivější připojení.

 


Drobná vada na kráse?

 

Snad jedinou nevýhodou nového standardu je cena routerů s podporou WiFi 6. V současnosti tato zařízení příjdou na více než 1500 Kč.

 

Každopádně, až příště budete přemýšlet o upgradu svého routeru, nezapomeňte na parametr WiFi 6. Budete mít záruku kvalitního zařízení s delším dosahem a dalšími výhodami. A pokud by vás zajímaly jiné internetové vychytávky, obraťte se na našeho Ajťáka na příjmu a zeptejte se na stabilní připojení bez výpadků. Internet je jeho parketa. Nebo si rovnou sami ověřte, jaký internet je dostupný na vaší adrese. Bez spolehlivého připojení je totiž i standard WiFi 6 bezzubý.