Internet o rychlosti 100 Mb/s. Na co všechno stačí?

Vnímání toho, co je rychlý internet se v posledních dvaceti letech dramaticky změnilo. Pokud jste na počátku nového milénia měli připojení s rychlostí 10 Mb/s, mohli jste si gratulovat. Dnes by vysokorychlostní (nebo taky širokopásmové) připojení mělo běžet minimálně rychlostí 30 Mb/s. Běžně si ale na optické síti můžete domácnost připojit i 1 Gb/s (1000 Mb/s) a vzduchem až 250 Mb/s. Co když ale máte nižší rychlost? 

 

Pokud se ptáte, jestli je 100 Mb/s dostatečně rychlý internet pro stahování, streamování, hraní her a další internetové potřeby, krátká odpověď je „ano“. Obvykle. 

 

 

Co můžete dělat se 100 Mb/s internetem?

 

Když mluvíme o 100 Mb/s, máme na mysli rychlost stahování dat, tzv. download, který umožňuje váš poskytovatel internetu.

 

 

Stahování s internetem 100 Mb/s

 

Podle šikovné aplikace omnicalculator potřebujete s tarifem o rychlosti 100 Mb/s ke stažení 10 GB souboru jen něco málo přes 13 minut. Např. MP3 skladbu o velikosti 8 MB stáhnete za méně než vteřinu a film v HD kvalitě o velikosti 2,5 GB, by vám pak trvalo stáhnout asi tři a půl minuty. Z čísel je patrné, že i když je tarif 10x pomalejší než současné gigabitové tarify, umožňuje velmi rychlé stahování, se kterým si většina smrtelníků s přehledem vystačí.

 

 

MB vs. Mb aneb jak se počítá rychlost stahování

 

Rychlost internetu se udává v megabitech za sekundu (Mb/s). Můžete se setkat se

zkratkami Mb/s, Mbit/s, Mbps – všechny označují to samé. Pokud máte připojení

s rychlostí 100 Mb/s, znamená to, že přenesete 100 megabitů za sekundu. 


Jak s tím souvisí megabajty (MB)? Jde o jednotku používanou k označení datové velikost.

Aplikace má např. velikost 100 MB, fotka 5 MB atd. Každý megabajt obsahuje 8 megabitů,

jednotka pro měření rychlosti internetu je tedy 8x menší než megabajt (MB).

 


Hraní her s internetem o rychlosti 100 Mb/s

 

Rychlost nad 30 Mb/s je v 99% pro hraní her dostatečná, takže se 100 Mb/s budete úplně v klidu. Efektivita online hraní ale závisí hlavně na latenci, ne na šířce pásma. Latence, nebo také ping, je technický termín pro zpoždění mezi vašim zařízením a (herním) serverem. A tady nastupuje do pozoru technologie připojení. Nejnižší latenci má optická síť a 5G. O latenci jsme se více rozepsali tady.

 


Streamování s internetem o rychlosti 100 Mb/s

 

I s více uživateli, kteří současně streamují videa, by 100 Mb/s mělo být dostatečné. Například, pro sledování videa v HD kvalitě potřebujete přibližně 5 Mb/s a pro 4K/Ultra HD alespoň 15-20 Mb/s. Mohli byste tak streamovat videa v Ultra HD na pěti až šesti zařízeních najednou.

 

 

Internet pro více uživatelů s rychlostí 100 Mb/s

 

S internetem o rychlosti 100 Mb/s byste neměli mít problém připojit až šest uživatelů nebo 10-15 zařízení současně. Např. aktivity čtyřčlenné rodiny by tak měl tarif s přehledem pokrýt.

 

V našem modelovém případě Nordic rodinky je to následující:


- Otec rodiny hodně pracuje z domova, a tak internet často používá pro posílání e-mailů, videohovory a přístupy do pracovních systémů. Tím vytěžuje kapacitu připojení na cca 15 Mb/s.


- Maminka se kouká hlavně na IPTV, jinak internet téměř nepoužívá. Při sledování si vystačí s kvalitou HD, televizi s rozlišením 4K má slíbenou až k narozeninám. Vezme si tak 5-8 Mb/s.


- Dcera streamuje videa v HD, brouzdá na sociálních sítích a messenger má prakticky přirostlý k ruce. Často je připojená na dvou zařízeních současně, čímž potřebuje kapacitu 20-30 Mb/s.


- Syn je tělem i duší online gamer. Hry jsou jeho druhý svět, ve kterém někdy tráví víc času než v tom reálném. Potřebuje tak 20-25 Mb/s. Většina online her sice uvádí minimální download 3 Mb/s a upload 1 Mb/s, ale pro bezproblémové hraní je potřeba několikanásobně rychlejší připojení.


- Občas se také všichni najednou dívají na IPTV každý na svém zařízení, na což jim dohromady postačí 20-30 Mb/s.


Sečteno podtrženo, naše rodina si vystačí s připojením okolo 80 Mb/s. Když budeme počítat s rezervou, 100 Mb/s je tarif, který dostatečně pokryje jejich potřeby.

 

 

Rodina Nordicových s Ajťákem na příjmu na gauči

 

 

Potřebujete rychlejší internet než 100 Mb/s?

 

Pro optimální online zážitek je důležité pečlivě zvážit vaše potřeby. Pokud vaše domácnost zahrnuje více uživatelů, kteří se současně věnují činnostem jako streamování 4K videí, hraní her a videokonference, stojí za to vyšší rychlost tarifu zvážit. Nicméně, online potřeby běžné rodiny tarif s přehledem pokryje. Zkrátka, drtivá většina českých domácností si s tímto tarifem vystačí. 

 

Vyšší rychlost zvažte jen v případě, že se o připojení dělí vícegenerační domácnost, nebo někteří členové potřebují stahovat desítky gigabajtů denně.

 


Klíčová pravidla při výběru internetového tarifu

 

- Počet uživatelů: Rychlost internetu ovlivňuje počet zařízení připojených současně k síti. Připojená  zařízení totiž sdílí dostupnou rychlost.

 

- Online aktivity: Různé online aktivity vyžadují různé úrovně šířky pásma. Streamování HD videí, hraní online her, videokonference a stahování velkých souborů mají různé nároky na šířku pásma.

 

- Šířka pásma: Šířka pásma (v podstatě rychlost připojení) měří množství dat, která síť přenese v daném čase.

 


Poradíme s internetem

 

Zkuste si online ověřit možnosti výhodného připojení na své adrese nebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu – internet je jeho parketa. Poradí vám, jaké připojení je pro vaši domácnost nejvhodnější. 

 

 

 

Tabulka online aktivit a požadovaných rychlostí

Aktivita

Požadovaná rychlost stahování

Sociální sítě

2-3 Mb/s

Zprávy a e-mail

1-2 Mb/s

Prohlížení webu

2-3 Mb/s

Hovor WhatsApp

0.3 Mb/s

Videohovor WhatsApp

3-4 Mb/s

Hovor Skype HD

3-4 Mb/s

Skupinový hovor Skype HD

5-7 Mb/s

Hovor Zoom HD

4-5 Mb/s

Sledování videí YouTube [480p]

1,5 Mb/s

Sledování videí YouTube [1080p]

5-6 Mb/s

Streamování Netflix [720p]

5 Mb/s