Stačí vám internet s rychlostí 20 Mb/s? Máme pro vás odpověď

Je 20 Mb/s rychlý internet? Pokud srovnáváme jen s reklamou, musíme dojít k závěru, že není. V roce 2023 se totiž na mnoha místech můžete připojit několikaset megabitovou rychlostí nebo rovnou gigabitem. Ale potřebujete opravdu takovou rychlost?

 

Připojení s rychlostí 20 Mb/s zvládne víc, než byste čekali. Takový tarif je navíc levnější a dostupný prakticky všude. Pokud používáte sociální sítě, čtete online zprávy, streamujete videa na Youtube, pouštíte si hudbu přes Spotify nebo doma sledujete Netflix či IPTV, máme pro vás dobrou zprávu – vystačíte si s tarifem 20 Mb/s. Má to ovšem háček. Připojení jen těžko můžete sdílet s dalšími pěti lidmi, kteří ve stejný čas dělají to samé. Pojďme si ale vše rozebrat podrobněji.

 

 

Stahování souborů – megbity vs. megabajty


Obava z dlouhého čekání na stažení souborů patří u nižších tarifů mezi nejčastější. Tak si na to posvítíme.


Občas dochází k nejasnostem ohledně jednotek, kterými se měří rychlost internetu – jde o megabity za sekundu (Mb/s). Můžete se setkat se zkratkami Mb/s, Mbit/s, Mbps – všechny označují to stejné. Pokud máte připojení s rychlostí 20 Mb/s, znamená to, že přenesete 20 megabitů za sekundu. 


Jak s tím souvisí megabajty (MB)? Jde o jednotku používanou k označení datové velikost. Aplikace má např. velikost 100 MB, fotka 5 MB atd. Každý megabajt obsahuje 8 megabitů, jednotka pro měření rychlosti internetu je tedy 8x menší než megabajt (MB). V případě tarifu 20 Mb/s tak stáhnete 2,5 megabajtů (MB) za sekundu, soubor o velikosti 1000 MB (1 GB) budete stahovat přibližně 6 minut a 40 sekund. 


Je pravda, že kapacita 20 Mb/s vám neumožní bleskurychle stahovat velké soubory. Na druhou stranu, pokud nepotřebujete stahovat desítky gigabajtů denně a nejste přehnaně netrpěliví, je docela přijatelné počkat si na stažení filmu v HD 10 až 15 minut.

 

 

Čas potřebný ke stažení s tarifem 20 Mb/s. Časy se mohou lišit v závislosti na vytížení sítě atd. 

Aktivita

Velikost

Čas potřebný ke stažení

Fotografie

5 MB

2 sekundy

Soubor MP3

8 MB

3 sekundy

Příloha e-mailu

15 MB

6 sekund

Aplikace

100 MB

40 sekund

Film v HD

1,5 GB

10 minut

Film v Ultra HD

8 GB

50 minut

 

 

Netflix, IPTV, Spotify…


Všechny streamovací platformy vyžadují podobnou kapacitu připojení a ta naštěstí není vysoká. Streamování HD videí si vezme přibližně 5 Mb/s na jedno zařízení, takže čistě aritmeticky byste s tarifem 20 Mb/s mohli doma koukat na IPTV nebo Netflix až na 4 zařízeních současně. 


Ovšem v případě, že máte doma televizi s rozlišením 4K Ultra HD a chcete si tak logicky užít streamování filmů v této kvalitě, budete potřebovat min. rychlost 25 Mb/s.


Pokud jde o streamování hudby, jste v pohodě. K poslechu jedné skladby přes Spotify stačí rychlost 0,64 Mb/s, takže si s klidem můžete pustit 31 písniček současně.

 

 

Videohovory


Zásadní věc (nejen) při homeofficu. Pro videohovory přes Google Meet, Zoom nebo Skype si vystačíte přibližně s 3 až 7 Mb/s, v závislosti na kvalitě přenosu. A přiznejme si, že sledovat kolegy nebo partnery v HD asi nutně nepotřebujeme, takže reálně si videohovor vezme asi 3-4 Mb/s. Je tu však jeden háček - rychlost odesílání dat, která je pro videohovor klíčová. Každý tarif je v zásadě „dvourychlostní“. Na jedné straně jde o stahování dat (download) – rychlost, kterou všude vidíte na prvním místě. A pak je tu rychlost odesílání dat (upload) – většinou je nižší. Tarif s rychlostí stahování 20 Mb/s bude mít obvykle rychlost odesílání 4 Mb/s (poměr 5:1). 

 

Díky nižší rychlosti odesílání dat si pravděpodobně neužijete více videohovorů v HD najednou, ale tarif rozhodně zvládne současně tři až pět videohovorů v nižším rozlišení.  

 

 

Hraní online


Opět zde hraje roli rychlost odesílání dat ze stejného důvodu jako u videohovorů. Obecně se udává, že pro online hraní by měla stačit rychlost 3 Mb/s, takže i s nižší rychlostí odesílání byste si na první pohled měli vystačit.


Požadavek na rychlost internetu se však může hodně lišit v závislosti na konkrétní hře. A pro bezproblémové herní seance budete potřebovat mnohem víc. Některé relace vyžadují rychlost až 25 Mb/s a jsou náročné i na straně odesílání dat.


Musíme také zmínit třetí faktor, latenci - dobu odezvy sítě. Čím nižší latence, tím menší je pravděpodobnost zpoždění při hraní her. Tento faktor je navíc nezávislý na rychlosti tarifu, rozhodující roli hraje technologie připojení (vzduchem, optika, DLS atd).

 

A pak je tu téma velkých datových objemů. Pro počítačové hry už se dávno nechodí do kamenných prodejen, stahují se, a navíc patří k největším souborům. Např. Assassin's Creed: Odyssey má úctyhodných 110 GB. Při rychlosti 20 Mb/s by její stahování trvalo pěkně dlouhých 13 hodin. 


Obecně tak pro hraní online her doporučujeme rychlejší tarif a při jeho pořízení vezměte v úvahu i rychlost odesílání dat. 

 

 

Pro přehled přidáváme tabulku online aktivit a požadovaných rychlostí.

Aktivita

Požadovaná rychlost stahování

Sociální sítě

2-3 Mb/s

Zprávy a e-mail

1-2 Mb/s

Prohlížení webu

2-3 Mb/s

Hovor WhatsApp

0.3 Mb/s

Videohovor WhatsApp

3-4 Mb/s

Hovor Skype HD

3-4 Mb/s

Skupinový hovor Skype HD

5-7 Mb/s

Hovor Zoom HD

4-5 Mb/s

Sledování videí YouTube [480p]

1,5 Mb/s

Sledování videí YouTube [1080p]

5-6 Mb/s

Streamování Netflix [720p]

5 Mb/s

 

 

Sečteno, podtrženo 


Nad internetovým tarifem s rychlostí 20 Mb/s bychom určitě neměli ohrnovat nos. S přehledem zvládne většinu našich online aktivit. Pokud jste doma dva nebo tři, vyplatí se jeho pořízení rozhodně zvážit. O vhodnou volbu může jít i v případě, že je vás doma víc, ale někteří členové se online aktivitám tolik nevěnují.  


Na druhou stranu, jestli streamujete filmy ve 4K (3840 × 2160 px) nebo stahujete a nahráváte velké objemy dat, poohlédněte se po rychlejším tarifu. V případě online gamingu může 20 Mb/s tarif pro určité hry vyhovovat, ale obecně pro gamery doporučujeme rychlejší tarif, ideálně na optické síti. 

 

 

Poradíme


Zkuste si online ověřit možnosti výhodného připojení na své adrese nebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu – internet je jeho parketa. Poradí vám, jaké připojení je pro vaši domácnost nejvhodnější.