Internet věcí. Když se fyzický svět potká s digitálním

Internet věcí (známý jako Internet of Things, IoT) odkazuje na síť zařízení - vozidel, domácích spotřebičů, senzorů, softwaru a dalších objektů, které jsou propojeny a komunikují mezi sebou pomocí internetového připojení. Díky tomu si vyměňují data a automatizují své procesy. Jak se promítá internet věcí do firemního i osobního prostředí, jak funguje a co je jeho budoucností, se dočtete v našem článku.

 

Představujte si, že se ráno probudíte a váš kávovar už ví, že nastal čas připravit vám kávu. Když dojde mléko, chladnička ho automaticky objedná a topení se začne rozehřívat ve chvíli, kdy se blížíte k domovu. A to výčet zdaleka ještě nekončí. Jak je ale možné, že máte tyto vychytávky, vystřižené jak ze sci-fi filmu, na dosah ruky?

 

Internet věcí můžeme nejlépe popsat jako ekosystém počítačů, zařízení a strojů, které spolu vzájemně komunikují a spolupracují bez toho, aniž byste se do toho osobně vložili. Jedním z příkladů jsou sportovní náramky nebo hodinky, které jsou propojené s mobilním telefonem a upozorňují na zdravotní stav, pohybové aktivity, monitorují kvalitu spánku nebo upozorňují na příchozí hovory. Avšak to je jen pomyslná špička ledovce. Budoucnost internetu věcí je nejen v chytré domácnosti, ale také v lepším řízení silniční dopravy, monitorování stavu budov a zařízení nebo například v aktualizacích informačních a výstražných tabulí.

 

Jak IoT funguje

 

IoT funguje na principu senzorů a akčních jednotek. Senzory sbírají data z prostředí (např. teplota, vlhkost, světlo), a akční jednotky tato data zpracovávají, analyzují a na jejich základě vykonávají konkrétní akce. Můžete tak předcházet například zdravotním problémům nebo v korporátním prostředí pomáhá internet věcí předvídat životnost a poruchovost strojů.

 

Jak si možná dokážete představit, jedná o obrovské množství dat, proto se často v souvislosti s internetem věcí využívají také cloudové technologie, kde jsou data umístěná a zpracovávaná. Zařízení pro tuto komunikaci využívají M2M (machine to machine) technologii, ať už prostřednictvím drátového, nebo bezdrátového připojení. Kromě cloudu bývá IoT často propojený také s umělou inteligencí (AI), čímž vzniká synergie obou těchto technologických trendů.

 

Příkladem synergie IoT a AI mohou být elektromobily Tesla, které nabízejí poloautonomní řízení.
V rámci své vlastní domácnosti se můžete také setkat se Smart TV, robotickými vysavači,
inteligentními váhami a chytrými žárovkami. Všechna tato zařízení jsou založená právě
na technologii IoT.

 

Další příklady využití IoT v dnešním světě

 

  • Chytrá domácnost  – např. řízení přesné teploty v každé místnosti pomocí chytrých hlavic, které, kromě toho, že ovládají topení, slouží jako termostat. Vše řídíte přes aplikaci, klidně i z opačného konce světa.
     
  • Doprava – IoT umožňuje precizní monitorování paliva a detekci potenciálních závad ještě před jejich vznikem. Doručovací společnosti využívají IoT ke sledování firemních vozidel a tras, a tím i optimalizaci dodacích časů.
     
  • Zdravotnictví – Využití IoT a umělé inteligence umožňuje pokroky v oblasti vývoje léků a diagnostiky pacientů. Nositelná technologie, jako jsou chytré hodinky či fitness náramky, umožňují každodenní sledování zdravotního stavu, kvality spánku a srdečního tepu. Tyto údaje mohou sloužit k individualizaci cvičebních plánů, nastavení osvětlení v místnostech či kontrole teploty a kvality vzduchu v domácnosti.
     
  • Průmysl a logistika – I zdánlivě jednoduché nástroje, jako je pneumatické nářadí, mohou nyní poskytnout informace o svém využití. To umožňuje sledovat potřebu výměny dílů, efektivitu práce zaměstnanců či plánování údržby. Čím dál tím více se také uplatňuje inteligentní vytápění výrobních hal podle jejich rozměrů a vlastností.
     
  • Bankovnictví a investice V těchto sektorech je IoT klíčovým partnerem. Umožňuje zpracování velkého množství dat, jejich analýzu a následné využití. Rychle se vyvíjejí také chytré pokladny a další nástroje pro efektivnější manipulaci s penězi. Jedním z nejznámějších příkladů IoT v bankovnictví jsou například dnes již běžné bezkontaktní bankomaty, kdy výběru hotovosti stačí jen přiložit telefon.

 

Výhody a rizika

 

Mezi hlavní výhody IoT patří zvýšená efektivita a pohodlí, možnost automatizace, lepší rozhodování díky datům a v neposlední řadě nové obchodní příležitosti. Rizika souvisejí především s bezpečností a soukromím. IoT zařízení sbírají velké množství dat, což vyvolává otázky o tom, jak jsou tato data chráněná a dál využívaná. Je proto naprosto nezbytné brát kybernetickou bezpečnost zcela vážně a dívat se na celé řešení, nejen na dílčí prvky.

 

Čidla internetu věcí, která nejsou správně zabezpečená, představují pro útočníky snadný cíl
a umožňují získat důležité informace nebo převzít kontrolu nad stroji a zařízeními.
Například v roce 2017 se hackerům podařilo proniknout do systémů kasin v Las Vegas skrze
teploměr v akváriu, který sloužil jako vstupní brána. Více si o této loupeži můžete přečíst tady.

 

Budoucnost IoT

 

Technologie internetu věcí (IoT) je považovaná za klíčový prvek budoucnosti a jeho význam prudce vzroste. Už dnes si nachází své uplatnění v průmyslu, v rámci optimalizace a zlepšování kvality výroby. Hlavní přínos senzorů a IoT technologií je očekávaný také v oblasti dopravy a elektromobility.
 

To, že o IoT ještě hodně uslyšíme, potvrdil i Roman Bacík v jednom z nedávných podcastů.
„S příchodem 5G sítí se očekává enormní rozvoj internetu věcí v příštím desetiletí,“ uvedl expert na 5G sítě a IoT. „Už nyní nachází uplatnění v různých oborech – od velkých firem a měst, která sbírají různá environmentální data až po domácnosti. Jejich úlohou je usnadňovat nám život tím, že eliminují nadbytečné práce nebo potřebu cestování na dlouhé vzdálenosti.“

 

Internet s vychytanou digitální TV

 

K tomu, abyste mohli vychytávky IoT začít využívat, potřebujete stabilní internetové připojení bez výpadků. Obraťte se na našeho Ajťáka na příjmu, poradí vám nejen s výběrem tarifu, ale také s nastavením internetu. Nebo si sami ověřte, jaký internet je na vaší adrese dostupný.