Umělá inteligence v praxi: Aplikace, které si můžete vyzkoušet zdarma

V minulosti se mluvilo o umělé inteligenci ve smyslu nahrazení rutinních činností nebo jednoduché úředničiny. Pravdou ale je, že v poslední době umělá inteligence mění také kreativní obory a zasahuje i do oblastí, které doteď byly doménou lidí. Uspěla například u zkoušek na prestižních univerzitách nebo složila symfonii. Máme pro vás několik tipů na aplikace s umělou inteligencí, které si můžete sami vyzkoušet, nechat se jimi inspirovat a třeba je zařadit do svých pracovních postupů.

 

Lidský mozek v počítačové podobě

 

S umělou inteligencí se setkáváme v běžném životě a často ani netušíme, že za některými činnostmi stojí právě ta “tajemná” AI (Artificial Intelligence). Jednoduše řečeno jde o počítačové a strojové učení, které pomocí algoritmů umožňuje počítačovým systémům napodobovat lidské schopnosti, jako je uvažování, učení se, plánování nebo kreativita. Všechny tyto procesy jsou možné prostřednictvím tzv. neuronové sítě, která zpracovává složité vstupy informací a učí se rozpoznávat vzorce v datech. Výsledkem může být odpověď na vaši otázku, ilustrace podle vašeho zadání nebo překlad cizojazyčného textu.

 

Několik zajímavých AI aplikací, které si můžete vyzkoušet

 

Kometa jménem ChatGPT

 

Koncem loňského roku zazářila kometa jménem ChatGPT. Řada z nás si vyhrnula rukávy a díky apce začala vést s umělou inteligencí plnohodnotné rozhovory. Navíc i v češtině. ChatGPT je chatovací robot, který dokáže vygenerovat text na téměř lidské úrovni a dokáže vám odpovědět téměř na každou otázku. Slovo „téměř“ je tady ale zásadní. ChatGPT si umí uvědomit, když mu položíte otázku, na kterou nejde správně odpověď. Také vám neporadí, jak spáchat trestný čin a na otázky emocí vám neodpoví vůbec. 

 

I když i v oblasti “citů” mohou existovat výjimky. Kuriozitou se stal případ novináře Kevina Roose z New York Times, který testoval zkušební verzi chatu s umělou inteligencí ve vyhledávači Bing od Microsoftu. Jejich rozhovor velice rychle nabral znepokojivý směr, ve kterém chtěla AI být člověkem a milovat. Celý článek si můžete přečíst tady.

 

A kdy vás naopak apka nenechá na holičkách? Ze surovin, které máte doma v lednici, vám napíše recept a navrhne správný postup vaření. Poradí vám, jaké léky by určitě neměly chybět ve vaší lékárničce nebo vám poskytne dostatek informací pro sepsání seminární práce. Není od věci se aplikace přímo zeptat, s čím vám může pomoci. Odpověď dokonce můžete požadovat v určitém formátu. Na obrázku níže je hezky vidět, že aplikace si dokáže poradit i s detailnějším zadáním. Vše má ale svá úskalí. Je dobré mít na paměti, že ChatGPT získává své vědomosti z obrovského množství textů převzatých z internetu a ty, jak sami tvůrci přiznávají, nemusí být vždy správné. Navíc veškeré informace jsou datované k roku 2021. Cokoliv aktuálnějšího z něj nevytáhnete.

 

 

Chat GTP radí, k čemu ho uživatelé mohou použít.

 

ChatGPT si můžete vyzkoušet zdarma. Stačí kliknout, zaregistrovat se prostřednictvím

e-mailu a už si můžete povídat.

 

Přeneste své představy do reality prostřednictvím Midjourney

 

Midjourney je americká platforma, která pomocí jednoduchého zadání v angličtině (tzv. promty) přenese prostřednictvím AI vaše představy do obrazové podoby. Čím specifičtější a podrobnější zadání AI poskytnete, tím více se výsledek bude podobat vašim představám.

 

Setkání umělé inteligence s člověkem prostřednictvím Midjourny

Artificial Intelligence meets Man, on the shores of a lake, at sunrise, walt disney style, full hd, 16:9

 

Pomocí Midjourney můžete generovat fantastické světy, art worky a ilustrovat si oblíbené postavy z knih. Při tvorbě se meze nekladou a určitě je užitečné zadat i jméno umělce, jehož styl byste chtěli do obrázku otisknout.

 

Mimochodem, i obrázek v úvodu tohoto článku jsme vytvořili prostřednictvím Midjourney. Aplikaci jsme zadali, aby vytvořila obrázek: “Umělá inteligence se dívá sama na sebe do zrcadla a přemýšlí o otázkách života, vesmíru a vůbec, výrazné barvy, odrazy, atmosféra, krásný obraz.” Originál: “Artificial intelligence looks in the mirror to itself and thinks about questions of life, the universe and everything, strong colours, reflections, atmosphere, a beautiful image.”

 

Bezplatná betaverze Midjourney má však svá omezení. K dispozici máte na generování 25 minut
čistého času, poté vás vyzve k platbě. Postup, jak se v Midjourny orientovat, najdete tady.

 

Midjourny ale zdaleka není jedinou aplikací pro generování obrázků prostřednictvím AI. Určitě nesmíme vynechat konkurenční DALL-E nebo Lensa AI (obě najdete na Apple store i Google play), která vám za pár korun vygeneruje z vlastní fotky fantastická selfíčka pomocí funkce Magic Avatar.

 

Je libo překlad bez chyb? Zkuste DeepL

 

Zatímco překladač od Google je rychlý a jednoduchý, se složitějšími překlady si z hlediska gramatiky a struktury vět neporadí. Na on-line scéně se objevil německý projekt DeepL, který ke svému fungování využívá neuronové sítě. DeepL pomocí uměle inteligence překládá celé dokumenty, navrhuje synonyma nebo jiné alternativy a dovolí vám si vygenerovaný obsah uložit. Překladatelé se ale o práci bát nemusí. Stylistické nuance, autorův styl a neobvyklá spojení jsou stále v rukou lidí.

 

Tvůrci Deepl se ale nezastavili jen u překladu. Novinkou je v betaverzi DeepL Write, který využívá AI ke zlepšení psaného textu a jeho přeformulování. Také opravuje gramatiku, interpunkci i stylistiku, a to prozatím v britské a americké angličtině a němčině. Na druhou stranu od nového roku několik funkcí tvůrci omezili. Nyní můžete vkládat do překladu dokumenty, které jsou do 3000 znaků.

 

Užitečné nástroje AI přehledně

 

ChatGPT

Chatboot, který odpovídá na vaše otázky, připravuje texty a
komunikuje v češtině.

Midjourney

AI nástroj, který umí vizualizovat vaše představy na základě
podrobného popisu. Nástroj komunikuje v angličtině.

DeepL

On-line překladač, který k překladu využívá neuronovou síť.

Dreamhouse AI

Prostřednictvím umělé inteligence můžete navrhovat vlastní
interiéry. Stačí si udělat fotku místa, které chcete zařídit a už
můžete tvořit.

Free Online AI Image Upscaler.

Na vylepšení a zvětšení fotografií bez ztráty kvality můžete
využít tento on-line nástroj, který je zcela zdarma.

Remove Image Background

Další nástroj na úpravu obrázků nebo fotografií. Tentokrát vám
umělá inteligence odstraní pozadí.

Whisper

Zajímavý nástroj pro přepis hlasu do textové podoby. Určitě
využijte na přednáškách, nebo schůzkách, které si potřebujete
nahrávat.

 

 

Umělá inteligence je skvělá, ale raději si popovídáte s člověkem z masa a kostí? Spojte se s naším Ajťákem a zjistěte si, jaké možnosti připojení k internetu ve vaší lokalitě máte k dispozici. Rychlost internetu na své adrese si můžete ověřit také sami. Zkuste jeden z našich internetových tarifů zcela bez závazků. Získáte tak spolehlivé připojení (nejen) pro vyzkoušení všech AI nástrojů.