Nejlepší internet – technologie připojení s ohledem na kvalitu a cenu

Ne všechny typy internetového připojení jsou stejné. V tomto článku proto přiblížíme, jaký je mezi jednotlivými technologiemi rozdíl a proč vlastně na technologii připojení záleží. Podíváme se i na ceny s ohledem na rychlost a dostupnost připojení.

 


 

Připojení k internetu - technologie

 

Při výběru poskytovatele internetu se obvykle zaměřujeme na rychlosti, ceny, případně datové limity a poplatky za zařízení. Jeden důležitý faktor ale poměrně často zůstává stranou - technologie připojení, kterou poskytovatel používá k přenosu internetu do vaší domácnosti nebo firmy. Typy připojení se dělí na kabelové a bezdrátové, nebo jejich kombinace.

 

 

Kabelové připojení:

 

- Optický internet

 

- DSL internet (metalické rozvody)

 

- Kabelový/koaxiální internet

 

 

Kombinované připojení:

 

- LAN

 

 

Bezdrátové připojení:

 

- 5G internet na doma

 

- Wi-Fi internet

 

- Satelitní internet

 

 

Každý typ připojení má své výhody a nevýhody, které si nyní podrobněji vysvětlíme.

 


 

Optický internet - nejlepší, ale méně dostupný

 

Optický internet využívá dlouhá tenká vlákna ze skla nebo plastu k přenosu dat ve formě světelných signálů. Tato technologie nabízí rychlost a spolehlivost, která je lepší než u jiných typů připojení. Optický internet může teoreticky poskytovat rychlosti stahování v řádu desítek gigabitů (tisíců megabitů) za sekundu. V praxi jsou ale běžné tarify od 40 do 2000 Mb/s, což je víc než dostačující. Většina běžných domácností si totiž vystačí s tarify mezi 20 a 100 Mb/s.

 

Optika je jednoduše nejspolehlivější připojení, které umožňuje nejvyšší přenosové rychlosti. Takže pokud patříte mezi 35 % český domácností, které optický internet mají k dispozici, neváhejte.

 

Na druhou stranu, běžně se můžete setkat s tím, že poskytovatelé internetu vám budou chtít u optiky nabídnout jen ty nejvyšší tarify 500, 1000 nebo 2000 Mb/s. Nic tím sice nezkazíte, ale ruku na srdce, patrně budete přeplácet, protože takto rychlé připojení potřebují jen vícegenerační domácnosti, případně profíci, kteří denně stahují a nahrávají stovky gigabajtů dat.

 

U nabídky optických tarifů je totiž běžné, že dostanete nižší cenu na omezenou dobu (zpravidla 3 až 6 měsíců) a následně budete platit víc s ohledem na rychlost tarifu. Každopádně, pokud u vás poskytovatel nabízí online jen nejnadupanější optické tarify a vy víte, že si vystačíte s něčím pomalejším, zkuste zavolat a o pomalejší optický tarif si řekněte – na lince vám často umí vyjít vstříc.

 

Optický internet vyhrává i při srovnání poměru cena/výkon. Za cenu mezi 300 až 600 Kč měsíčně můžete získat tarif s rychlostí běžně až 1000 Mb/s. Podobně výhodný poměr ostatní technologie neumožňují.


 

Výhody: bezkonkurenční rychlost, nejlepší poměr cena/výkon

 

Nevýhody: nižší dostupnost – 35 % domácností (2023), někdy poskytovatel nabízí jen vysoké tarify za vyšší ceny

 


 

LAN internet – kombinace bezdrátu a kabelu

 

Tento typ technologie patří mezi nejméně známé – je to tím, že se běžně prezentuje jako kabelové/optické připojení. Jde o kombinaci point-to-point (PtP) rádiového spoje a kabelových (optických, nebo metalických) rozvodů. PtP spoj je schopný přenést i vyšší jednotky gigabitů, které pak kabelové rozvody přenesou do jednotlivých domácností. Technologie se proto běžně používá pro bytové domy, kdy je na střeše přijímací anténa a po domě jsou nainstalované rozvody.

 

Název LAN znamená Local Area Network – termín může nabývat různých významů podle kontextu, ale pokud vám poskytovatel řekne, že u vás máte k dispozici LAN internet, půjde o kombinaci bezdrátového a kabelového připojení.

 

Jde o velmi spolehlivé připojení, rádiové PtP spoje umožňují robustní přenos dat mezi dvěma body a optické, nebo metalické rozvody následně do domácností internet rozvedou velmi spolehlivě.

 

Rychlost internetu pak záleží hlavně na PtP spoji, ale běžně se můžete setkat s rychlostmi tarifů od 20 do 1000 Mb/s. Ceny jsou pak podobné nebo stejné jako u optických tarifů, často tak nepoznáte rozdíl.

 

Výhody: na většině míst vysoká rychlost, velmi dobrý poměr cena/výkon

 

Nevýhody: rychlosti tarifů závisí na PtP spoji a mohou se lokalitu od lokality lišit

 

 

 

Koaxiální internet – většinou v kombinaci s kabelovou TV

 

Kabelový/koaxiální využívá stejné metalické rozvody jako kabelová televize a často tak jdou tyto dvě služby ruku v ruce. Na rozdíl od USA, kde tvoří koaxiální internet nejdostupnější variantu připojení pro více než 90 % domácností, není v Česku zdaleka tak dostupný (cca 20 % domácností). Můžete si ho tak pořídit zejména ve větších městech, na sídlištích, kde se v 90. letech nejrychleji rozšiřovala kabelovka.

 

Záleží na úrovni kabelové sítě v lokalitě, ale většinou nabízí dostupnou rychlost tarifů od 40 do 250 Mb/s. Na moha místech navíc síť postupně přebíjí optická technologie.

 

Výhody: spolehlivé připojení s dostačující rychlostí pro většinu domácností

 

Nevýhody: nižší dostupnost pokrytí


 

 

DSL internet - jistota dostupnosti

 

DSL (Digital subscriber line) technologie využívá pro internetové připojení metalické telefonní linky. Nejde však o prehistorické vytáčené připojení, které si můžete z devadesátek pamatovat pro jeho drásavý vytáčecí zvuk.

 

DSL sice pro připojení používá stejné telefonní linky, ale přenos dat funguje na jiné frekvenci. I proto nedochází ke vzájemnému rušení mezi telefonováním a internetovými aktivitami, jak bylo běžné u vytáčeného připojení.

 

I když je DSL technologie služebně nejstarší, zdaleka to neznamená, že nemá co nabídnout. Od svých počátků urazila dalekou cestu a stále dochází k posouvání jejich limitů. Navíc jde o široko daleko nejrozšířenější variantu připojení v Česku, která je dostupná pro více než 2 mil. domácností.

 

Rychlost připojení se v závislosti na lokalitě může hodně lišit. Vždy můžete počítat s rychlostí 20 Mb/s. Na některých místech Vás pak poskytovatelé pomocí telefonních rozvodů mohou připojit až 250 Mb/s.

 

Celou DSL síť v Česku vlastní společnost CETIN, která službu velkoobchodně nabízí přes smluvní poskytovatele. Mezi nimi samozřejmě existují rozdíly – nejen v ceně a zákaznické péči, ale např. také v poskytování doplňkových technologií, které možnosti DSL připojení posouvají.

 

V Nordicu např. všem zákazníkům na DSL připojení zajišťujeme zdarma zařízení Terminátor, které se stará o lepší stabilitu připojení.

 

Pokud jde o poměr cena/výkon, jde spíše o průměrný výtlak. Rychlost technologie je na velké části míst limitovaná desítkami megabitů a cena bývá v porovnání s optikou o něco vyšší. Jinými slovy, za cenu v řádu 400 až 600 Kč dostanete výrazně nižší rychlost než v případě optiky.

 

Výhody: dostupné prakticky po celém Česku

 

Nevýhody: rychlost tarifů v závislosti na lokalitě, nižší poměr cena/výkon

 


 

5G internet na doma - rychle rostoucí bezdrátová alternativa

 

Mobilní 5G technologie se rychle stává praktickou alternativou i pro domácí internet. Poskytovatelé, kteří mají zakoupenou licenci, nabízejí na této síti zatím tarify 30 až 100 Mb/s, což pokryje potřeby většiny domácností.

 

Velkou výhodou technologie (zatím) není rychlost připojení, ale právě licencované frekvence a schopnost přijímací antény měnit frekvenční pásma podle nejsilnějšího signálu, což je mimochodem nejpodstatnější rozdíl oproti běžným Wi-Fi sítím. Licencované pásmo totiž v praxi znamená, že na dané frekvenci může vysílat pouze její vlastník, a tím pádem nedochází k rušení pásma jiným bezdrátovým vysíláním.

 

Technologie navíc přijímací anténě umožňuje přepínat mezi frekvencemi podle aktuálně nejsilnějšího signálu, a díky tomu poskytuje velmi stabilní připojení. Část frekvenčních pásem využívá 5G i 4G síť. Může se proto stát, že v některých lokalitách internet zákazníkům běží na 4G síti, pokud anténa vyhodnotí, že 4G frekvence poskytuje na daném místě stabilnější připojení.

 

Technologie je dostupná pro téměř 85 % českých domácností. Nevýhodou jsou vyšší náklady na přijímací zařízení – jde o poměrně drahou a sofistikovanou „krabičku“. Většinou tak poskytovatelé účtují k samotnému tarifu i měsíční pronájem za zařízení okolo 100 Kč.

 

Nicméně, jde o velmi dobrou alternativu tam, kde není dostupná optická síť. Oproti DSL je poměr cena/výkon lepší i při započítání pronájmu za přijímací zařízení.

 

Výhody: stabilita - licencované frekvence nemohou být rušeny jinými bezdrátovým vysíláním, vysoká dostupnost sítě

 

Nevýhody: dražší přijímací anténa


 

 

Wi-Fi sítě – internet, který má pořád co nabídnout

 

Pokud zmiňujeme WiFi technologii, popisujeme způsob, jakým se internet dostává od poskytovatele do vaší domácnosti, tzn.: vysílání poskytovatele zachytí anténa na domě. Nejedná se tedy o domácí Wi-Fi, kterou šíří váš router. K WiFi routeru se můžete připojit, ať už máte internet do domova přivedený vzduchem, nebo kabelovou technologií.

 

Wi-Fi internet (nebo taky tzv. pevný bezdrátový internet) využívá signály přenášené vzduchem, které přijímá anténa namontovaná na domě. Rychlost pak záleží na vysílací frekvenci. Zatímco frekvence 5 GHz umožňuje tarify s rychlostí 10 až 50 Mb/s, novější modulace na velmi vysoké frekvenci 60 GHz vás připojí až 250 Mb/s.

 

Wi-Fi síť na frekvenci 60 GHz zaznamenává v posledních letech výrazný nástup a na mnoha místech konkuruje DSL připojení i 5G technologii. Její nevýhodou je poměrně malý dosah od vysílací antény (cca 500 m) – vysoká frekvence sice umožňuje doručit vyšší rychlost, ale s každým metrem dochází k útlumu signálu.

 

Wi-Fi sítě dohromady pokrývají přibližně 65 % domácností.
 

Wi-Fi sítě jsou u nás historicky doménou lokálních poskytovatelů internetu. Začaly vznikat

od druhé poloviny 90. let. Hlavním impulzem byla nízká flexibilita tehdejšího monopolního

hráče SPT Telecomu (později Českého Telecomu), který nabízel pouze vytáčené připojení

za vysoké ceny s nutností platit za každou minutu připojení. Toho využily menší subjekty,

které začaly rychle budovat lokální bezdrátové sítě za stabilní měsíční paušál, navíc s vyšší

rychlostí připojení.

 

V poslední letech dochází ke konsolidaci a skupování těchto menších poskytovatelů středně

velkými hráči, což mění poměrně unikátní podobu českého trhu s internetem směrem

k běžnějšímu evropskému modelu.


 

 

Satelitní internet - když nejsou jiné možnosti

 

Satelitní internet je dostupný téměř všude, nevyžaduje totiž rozsáhlou pozemní infrastrukturu. Připojení zajišťuje přenosná anténa, která komunikuje se satelity na oběžné dráze. Rychlosti se pohybují od 20 do 150 Mb/s v závislosti na síle signálu. Latence je pak kvůli vzdálenosti satelitů vyšší než u pozemních sítí.

 

Hlavní nevýhodu je pak vysoká cena měsíčního paušálu (cca 1300 Kč) i pořizovací částka za přijímací terminál (okolo 10 tis. Kč).

 

O satelitním internetu v Česku se tak vyplatí uvažovat jen na odlehlých místech, kde neexistuje alternativní připojení.

 

Výhody: dostupnost pokrytí

 

Nevýhody: cena paušálu i terminálu


 

 

Tab.: Technologie připojení k internetu - srovnání

Technologie Kabel/bezdrát Tarify

Poměr cena/výkon

(max. ****)

Optika kabel 40 - 2000 Mb/s ****
LAN kombinace 10 - 1000 Mb/s ***
Koaxiální kabel 40 - 250 Mb/s ***
DSL kabel 20 - 250 Mb/s **
5G na doma bezdrát 30 - 100 Mb/s ***
Wi-Fi bezdrát

10 - 50 Mb/s (5 GHz síť)

30 - 250 Mb/s (60 GHz síť)

**

***

Satelit bezdrát 30 - 150 Mb/s *

 


 

Ověřte si jakou technologii máte na své adrese


Můžete mít lepší a výhodnější připojení, než právě používáte? Zkuste si ověřit, jaký tarif můžete získat u nás. Poskytujeme všechny technologie, o kterých je výše řeč (až na satelitní internet). Mimochodem, naše služby jsou bez závazku a nyní za trvalé ceny. Nemusíte si tak lámat hlavu nad krátkodobými akcemi.

 

Anebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu, poradí se vším, co se točí kolem internetu a technologií. Zjistí, jaké nejvýhodnější připojení můžete mít na své adrese a probere s vámi i konkrétní technologii.

 


 

 

Pokud by vás více zajímalo, jak jednotlivé technologie fungují, podívejte se na další články:

 

Optický kabel: Jak funguje a proč je nejlepší volbou pro vaše připojení?

 

DSL vs. kabel vs. optika. Rozdíly, výhody a nevýhody

 

Bezdrátový internet: 5G vs. WiFi. Rychlost, spolehlivost, plusy a minusy