16. dubna 2024
Bezdrátový internet: 5G vs. WiFi. Rychlost, spolehlivost, plusy a minusy
Jak se říká: Pokrok nezastavíš. A v případě bezdrátového internetu to samozřejmě platí taky, patrně víc než u internetu „po kabelu“. V posledních deseti letech totiž WiFi technologie udělaly velký pokrok a k tomu se přidaly ještě 5G sítě. V tomto článku se podíváme, jaké jsou možnosti současného bezdrátového internetu, proč WiFi stále může konkurovat 5G sítím a jaká esa z rukávu vytahuje 5G technologie.
Když píšeme o bezdrátovém internetu, máme na mysli pevný internet (tzn. připojení pro konkrétní místo/domácnost/kancelář). V souvislosti s 5G internetem vám to může připadat zvláštní. 5G je totiž standard pro mobilní sítě. Vše se proto pokusíme přehledně vysvětlit.
WiFi – internet vzduchem
Pokud zmiňujeme WiFi technologii, popisujeme způsob, jakým se internet dostává od poskytovatele do vaší domácnosti, tzn.: vysílání poskytovatele zachytí anténa na domě. Nejedná se tedy o domácí Wi-Fi, kterou šíří váš router. K WiFi routeru se můžete připojit, ať už máte internet do domova přivedený vzduchem, nebo kabelovou technologií.
Frekvence jsou zásadní
Všechny WiFi technologie používají stejný protokol 802.11. Liší se však typem modulace, a především vysílacími frekvencemi, které jsou pro rychlost internetu klíčové.
Běžné Wi-Fi sítě využívají dvě frekvenční pásma: 2,4 a 5 GHz. Signál s frekvencí 2,4 GHz dosáhne dál od vysílače, zatímco 5 GHz umožňuje přenést více dat (rychlejší internet). V současnosti se nejčastěji setkáte s WiFi na frekvenci 5 GHz, protože jde o novější technologii.
Parametry dosahu a kapacity sítě tedy určuje frekvence. Vyšší frekvence generuje více menších přenosových vln, zatímco nižší frekvence generuje méně větších vln. Více vln pak umožňuje přenést více dat, ale signál si tak dobře neporadí s překážkami v cestě. Mimochodem, např. frekvence 5 GHz znamená 5 miliard cyklů za sekundu.
WiFi sítě na frekvenci 5 GHz podporují rychlosti tarifů od 10 do 50 Mb/s.
WiFi nové generace
V posledních letech se do popředí dostává WiFi technologie využívající frekvenci 60 GHz. Takto vysoká frekvence umožňuje přenést i několik gigabitů za sekundu. Kvůli stabilitě sítě však poskytovatelé běžně nabízejí rychlosti od 30 do 250 Mb/s, což je pro většinu domácností víc než dostačující.
Vysoká frekvence generuje vlnu dlouhou jen 0,5 cm, která si neporadí s překážkami, a proto je nutné mít při zřízení internetu přímou viditelnost na vysílací anténu. Zákazník by pak měl být ve vzdálenosti max. 400 m od vysílače, protože síla signálu s každým dalším metrem klesá.
Přijímací WiFi anténa 60 GHz.
Nelicencované frekvence
Všechny WiFi sítě (2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz) mají společné ještě něco. Jde o nelicencované frekvence, na kterých může vysílat jakýkoli poskytovatel internetu, což je mimochodem zásadní rozdíl oproti 5G sítím (více níže).
V praxi se tak někdy může stát, že dochází ke vzájemnému rušení mezi signály různých poskytovatelů, kteří vysílají ve stejné oblasti. WiFi na frekvenci 60 GHz má v tomto ohledu důležitou výhodu - síť vysílačů vzniká podle důsledných regulí Českého telekomunikačního úřadu tak, aby se signály poskytovatelů vzájemně nepřekrývaly. Každý vysílač, vč. směrování antény se musí zanést do speciálního portálu pokrytí.
5G internet na doma
5G označuje pátou generaci mobilních sítí, která využívá potenciál decentralizovaného připojení různých zařízení. Slouží a v budoucnu bude ještě více sloužit hlavně mobilním telefonům, tabletům a zařízením internetu věcí.
Současně má však velký potenciál zkvalitnit i pevný internet na doma. Obrovskou výhodou není až tak rychlost připojení domácího internetu (zatím slušných 30 až 100 Mb/s), ale licencované frekvence a schopnost přijímací antény měnit frekvenční pásma podle nejsilnějšího signálu.
Ale popořadě.
1) Zásadní rozdíl oproti WiFi sítím spočívá v licencovaných frekvenčních pásmech. Aby internetový provider mohl nabízet 5G službu, musí vlastnit část frekvenčního pásma určeného pro 5G sítě. Český telekomunikační úřad dosud rozdělil příděly frekvencí ve dvou aukcích mezi pět poskytovatelů internetu. Díky licencovanému pásmu nemůže na dané frekvenci vysílat nikdo jiný, a tím nedochází k rušení signálu.
2) Technologie navíc přijímací anténě umožňuje přepínat mezi frekvencemi podle aktuálně nejsilnějšího signálu, a díky tomu poskytuje velmi stabilní připojení. Pro přenos internetu využívá frekvence 700 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz a 3,7 GHz. Část frekvenčních pásem využívá 5G i 4G síť. Může se proto stát, že v některých lokalitách internet zákazníkům běží na 4G síti, pokud anténa vyhodnotí, že 4G frekvence poskytuje na daném místě stabilnější připojení.
3) Pokud to síla signálu v lokalitě dovolí, můžete si u 5G internetu na doma vybrat mezi venkovní, nebo vnitřní příjímací anténou. Zatímco venkovní zajišťuje lepší příjem signálu, vnitřní slouží současně jako Wi-Fi router.
Jelikož jde o internet fungující na protokolu mobilních sítí, má v sobě přijímací anténa vloženou SIM kartu. Žádných datových limitů se však obávat nemusíte, 5G internet na doma poskytovatelé datovými limity neomezují. Současně ale platí, že internet je vázaný na pevné místo, a tak si anténu jednoduše nemůžete převést třeba na chatu.
Přijímací anténa 5G internet na doma.
Srovnání parametrů bezdrátového internetu
Technologie | Frekvence | Rychlost tarifů | Anténa |
WiFi | 5 GHz (nelicencovaná) | 10 až 50 Mb/s | vnější |
WiFi | 60 GHz (nelicencovaná) | 30 až 250 Mb/s | vnější |
5G na doma |
700 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz 3,7 GHz (licencované) |
30 až 100 Mb/s | vnější, nebo vnitřní |
Mitigační techniky aneb, cesta ke stabilitě
K zajištění stabilního připojení u všech moderních bezdrátových technologií přispívají i tzv. mitigační techniky - např. beamfoarming, který neustále „dosměrovává“ vysílaný signál na připojené zákazníky.
Už tedy neplatí, že anténa vysílá plošně stejně silný signál. Jednoduše se vysílá cíleně směrem, kde se přijímač nachází. Navíc se klientské jednotky pomocí stejného principu samy dosměrují na vysílací anténu tak, aby byl přijímaný signál co nejlepší.
Všechny tyto faktory pak z bezdrátového internetu dělají velmi slušnou a spolehlivou alternativu internetového připojení, i ve srovnání s DSL.
Poradíme s optimálním připojením
Můžete mít lepší a výhodnější připojení, než právě používáte? Zkuste si ověřit, jaký tarif můžete získat u nás. Poskytujeme nejmodernější 5G internet, WiFi na frekvenci 60 GHz i optický internet. Mimochodem, všechny naše služby jsou bez závazku.
Anebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu, poradí se vším, co se točí kolem internetu a technologií. Zjistí, jaké nejvýhodnější připojení můžete mít na své adrese a rozebere s vámi i konkrétní technologii.