Co je VPN a proč byste ji měli používat?

Jen za minulý rok se podle statistik počet obětí hackerů zdvojnásobil a počet kybernetických útoků vzrostl přibližně o 30 %. Ochrana soukromí na internetu je tak stále důležitější. A virtuální privátní síť, zkráceně VPN, vám v tomto ohledu může pomoct.

 

 

Co je VPN


Představte si VPN jako tunel, který šifruje data a chrání vaše online aktivity před zvědavými zraky třetích stran. Data jsou šifrována a směrována přes VPN server, čímž se skrývá vaše skutečná IP adresa a poloha. VPN vám tak umožňuje internet používat anonymně a z určitého hlediska i bezpečně. Je však třeba mít na paměti, že nejde o samospásné řešení.


Když děláte cokoli online, váš počítač se připojuje k serveru, který hostuje webovou stránku, aplikaci atd. Web nebo online služba pak obvykle vidí určité údaje o vás a vašem zařízení. VPN funguje tak, že vás připojí ke vzdálenému serveru, takže když webová stránka kontroluje vaše uživatelské údaje, "vidí" pouze údaje VPN.

 

 

Jak VPN chrání soukromí a před čím vás neochrání


VPN můžete bezpečně používat na svých zařízeních a je to skvělý způsob, jak udržet své osobní údaje a návyky při prohlížení v soukromí. Zakódovaná data je téměř nemožné rozluštit, takže pro případné hackery nejsou použitelná. Nástroj vás ale nemůže ochránit před každou online hrozbou a ani to není jeho úkolem.


VPN chrání:


-    vaši identitu online
-    data, která odesíláte a přijímáte online


VPN neochrání:


-    před malwarem
-    před phishingovými podvody
-    data uložená ve vašich zařízeních


Pro fyzickou ochranu dat potřebujete antivirový program. Stejně tak vás většina VPN nástrojů neochrání, když kliknete na nebezpečný odkaz / přílohu nebo navštívíte stránku, která vám do počítače nahraje malware. 

 

 

Nevýhody VPN


Při používaní můžete zaznamenat zpomalení rychlosti připojení v závislosti na vzdáleném serveru, ke kterému se připojujete.

 

 

Nejlepší VPN zdarma


Při používání VPN nástrojů zdarma je dobré mít se při výběru na pozoru. Zkrátka, ne vše, co je nabízeno zdarma, bývá užitečné. Až by se chtělo napsat, že pro VPN to platí dvojnásob. Při letmém googlení narazíte na desítky VPN nástrojů zdarma, některé z nich však přinášejí více škody než užitku. Jejich vydavatelé mohou např. shromažďovat údaje o prohlížení a prodávat je, nebo vás mohou připojit přes kompromitované servery, které paradoxně neposkytují žádné soukromí atd.


Obecně platí, že i nástroje poskytované zdarma musí nějak vydělávat peníze, často se tak děje prostřednictvím sbírání některých uživatelských dat nebo zobrazované reklamy. Vždy tedy prosím čtěte, s čím udělujete souhlas a určitě se zajímejte, kdo je vydavatelem programu.


 

3 VPN nástroje zdarma, které jsme vyzkoušeli a můžeme je doporučit:

 

 

HotSpot Shield 


Velice rychlá VPN funguje na Windows, Mac, Android i iOS. 


Obecně platí, že VPN poskytované zdarma mají určitý limit pro přenos dat, zpravidla od 1 do 10 GB za měsíc. HotSpot Shield funguje trochu jinak – služba nemá žádný limit využití dat, ale platí limit časový. A čas si kupujete zhlédnutím reklamy. Za zhlédnutí každé 15 až 30 sec. reklamy získáte bezplatný 15minutový přístup. Pokud čas dojde, pustíte si další reklamu. 


Chápeme, že pro někoho může jít o nepřekonatelně otravný způsob používání. Nicméně, alespoň transparentně víte, čím za službu platíte. Další možností je zaplatit necelých 8 dolarů měsíčně a mít HotSpot Shield bez reklam, navíc s dalšími výhodami. 


I když je na webu uvedeno, že verze zdarma podporuje více než 800 serverů po celém světě, nám nástroj nabídl jen pět možností.  Rychlost Hotspot Shield je však působivá. Prostřednictvím dostupných serverů jsme zaznamenali pokles rychlosti jen o 10 až 13 procent s tím, že na downloadu zvládají i víc než 250 Mb/s.


Mezi další výhody patří, že nástroj neloguje internetovou aktivitu a můžete jej využívat až na 5 zařízeních na jednom účtu.

 

→ HotSpot Shield

 

 

Windscribe


Windscribe je léty prověřená VPN z Kanady. Na rozdíl od mnoha jiných dobře hodnocených VPN nevlastní Windscribe žádná velká korporace.


Nabízí bezplatnou i placenou službu. Zatímco placené předplatné (Windscribe Pro) je obohaceno o řadu funkcí, bezplatný plán zůstává jednou z nejlepších dostupných VPN zdarma.


Datový limit u verze zdarma je 10 GB, rychlost připojení pak na downloadu nepřesahuje 90 Mb/s, k dispozici je 11 serverů a nástroj kromě obecných informací, jako čas posledního připojení nebo základní informace o účtu, neidentifikuje v logu vaši internetovou aktivitu


Windscribe

 

 

Atlas VPN


Služba sídlí v USA a stejně jako ostatní nabízí bezplatnou i placenou verzi. Bezplatná nabízí slušné rychlosti připojení – na serveru v Amsterdamu jsme zaznamenali okolo 100 Mb/s. Maximálních rychlostí však můžete dosáhnout jen v případě, že to váš internetový tarif dovolí, nad jeho limit se samozřejmě nedostanete.


Pro někoho může být problém poměrně nízký limit přenesení dat – 5 GB měsíčně. Výhodou naopak je nelimitovaný počet zařízení, který ke svému účtu můžete napojit, ale podporuje současně připojení jen přes jedno zařízení. 


VPN používá 256bitové šifrování AES, také známé jako vojenské šifrování. Totéž platí o zásadách ochrany osobních údajů - nástroj nezaznamenává žádné identifikovatelné informace o vaší aktivitě.


Atlas VPN

 

 

Nejlepší placené VPN


Placené VPN mají kromě různých vylepšení a rozšířených možností jednu zásadní výhodu – nelimitují množství přenesených dat. Tady jsou tři tipy na prověřené a velmi dobře hodnocené VPN.


NordVPN


ExpressVPN


Surfshark

 

 

Sečteno podtrženo, VPN je cenný nástroj pro ochranu vašeho soukromí a bezpečnosti na internetu. Ať už se chcete vyhnout sledování, chránit se před hackery nebo obejít geoblokaci, s tím vším vám VPN může pomoct.

 

 

Ajťák poradí s VPN i internetem


Pamatujte: Než si vyberete VPN, je důležité si udělat průzkum a porovnat různé možnosti. Ujistěte se, že vybraná VPN má dobrou reputaci a nabízí funkce, které potřebujete. S výběrem vám zdarma poradí i náš Ajťák na příjmu. Pokud se mu ozvete, nechte si rovnou ověřit i možnosti připojení na své adrese. Nebo si dostupnost a ceny internetu ověřte sami online