Antivirové programy: Pět skvělých softwarů, které jsou zdarma

Součástí Windows je antivirový nástroj Windows Defender, takže pokud mezi vašim PC a malwarem není nic jiného, nastupuje do obrany. Nejlepší antivirové nástroje třetích stran toho ale nabízí víc a jsou zkrátka lepší. Navíc mezi nimi najdete i takové, které stojí stejně jako integrovaný Microsoft Defender – 0 Kč. Tady je pět z nich.

 

Antivirus by určitě měl mít schopnost odstranit už existující škodlivý software, co se dostal do vašeho PC. Jeho trvalým úkolem je však především zabránit ransomwaru, trojským koním a dalším škodlivým programům, aby se do počítače vůbec dostaly. 

 

A protože jsou zmíněné programy zdarma, můžete postupně vyzkoušet všechny a následně se rozhodnout pro ten, který vám vyhovuje nejvíc.

 

 

 

Avast


Původně česká společnost Avast je v odvětví poskytování softwarové ochrany dlouholetým matadorem. Bezplatná verze jejich antiviru Avast One Essential sbírá pravidelně ocenění od různých nezávislých organizací. Hlavní výhodou je komplexita služby, která nabízí ochranu proti malwaru a ransomwaru, základní firewall a VPN s omezenou šířkou pásma.

 

Některé funkce Avast vyhrazuje pro platící zákazníky – v bezplatné verzi se například budete muset obejít bez možnosti vyčištění datového nepořádku, který se při používání internetu ukládá v počítači. 

 

Mnoho bezplatných antivirových nástrojů funguje pouze na platformě Windows. Avast má ale různé stupně ochrany i pro systémy macOS, Android a iOS. Ochrana proti ransomwaru, čištění stop v prohlížeči a VPN fungují stejně jako v systému Windows. V systému Android získáte mimo jiné antivirus, VPN, čištění nevyžádané pošty a ochranu soukromí. 

 

Nekteří uživatelé zaznamenávají při užívání Avastu zpomalení připojení. Samotný Avast přiznává, že k mírnému zpomalení může docházet. Fér je ovšem přiznat, že i u ostatních antivirů můžete z důvodu kontroly šíťového provozu zpomalení zaznamenat. Antivirové skenery totiž běží na pozadí, a tím si nárokují část výkonu počítače.

 

Plusy:


Vynikající výsledky v nezávislých testech na různých platformách
Bezplatná ochrana pro Android, iOS, macOS a Windows
Četné funkce ochrany soukromí a výkonu

 

Mínusy:


× Ochrana v systémech Android a iOS je omezená
× Absence pokročilých funkcí brány firewall
× Některé užitečné funkce jako např. čištění disku vyžadují placenou verzi

 

Bezplatná verze Avast

 

 

 

AVG (Anti-Virus Guard)


Původně česká firma, kterou v roce 2016 koupil Avast (ten mimochodem nyní vlastní poskytovatel antivirové ochrany Norton). AVG i Avast nabízí velmi podobné produkty a defacto stejnou úroveň ochrany počítače nebo mobilu.


Stejně jako Avast, chrání i AVG před ransomwarem tím, že zakazuje všechny neoprávněné změny chráněných souborů. A stejně jako Avast, i bezplatná edice AVG identifikuje nevyžádané soubory a další problémy, které snižují výkon. Mínusem je, že tyto problémy s výkonem neopraví, pokud nemáte placenou verzi. Mezi bonusové funkce patří zabezpečený prohlížeč, nástroj pro vyhledávání výhodných nabídek při nakupování a jednoduchý inspektor zabezpečení sítě.


Pokud se zaměřujete na výkonnou ochranu před malwarem i škodlivými webovými stránkami, nabízí AVG stejnou ochranu jako Avast, ale v jednodušším, tradičnějším balení. 

 

Plusy:


Velmi dobré výsledky v praktických nezávislých testech
Vylepšená brána firewall
Užitečné bonusové funkce jako zabezpečený prohlížeč

 

Mínus:


× Skenování disku je pomalejší
× Oprava nalezených problémů s výkonem vyžaduje placenou verzi

 

Bezplatná verze AVG

 

 

 

Bitdefender


Bitdefender Antivirus Free pro Windows nabízí základní ochranu, která je na úrovni placeného produktu Bitdefender Antivirus Plus, což je velké plus. Navíc při nezávislém testování neměla absence placené funkce Ransomware Remediation žádný význam, protože ostatní ochranné vrstvy porazily všechny vzorky ransomwaru. Jeho ochrana proti škodlivým a podvodným (phishingovým) webovým stránkám je na TOP úrovni.


Pokud si pořídíte placenou verzi, získáte výrazně více funkcí i v porovnání s jinými placenými řešeními. Patří mezi ně například zabezpečená plocha pro bezpečné prohlížení, záchranné prostředí pro obnovu po útoku škodlivého softwaru, který nedejbože vyřadí Windows nebo třeba analyzátor zabezpečení Wi-Fi. 


Bitdefender má ve světě zabezpečení vynikající pověst a jeho vývojáři často informují o důležitých zjištěních v oblasti online bezpečnosti. Spoléhat se na Bidefender je zkrátka chytrý tah.

 

Plusy:


Stejná základní antivirová ochrana jako u placené verze
Perfektní skóre od nezávislých testovacích laboratoří
Chrání před útokem ransomwaru

 

Mínusy:


× Skenování disku je pomalejší

 

Bezplatná verze Bitdefender

 

 

 

TotalAV

 

TotalAV nabízí skvělou ochranu před malwarem a k tomu spoustu užitečných antivirových funkcí. V rámci bezplatné verze můžete vyzkoušet i jeden s placených balíčků s 30denní zárukou vrácení peněz. 


Chlubí se skvělými výsledky v nezávislých testech. Například během AV-TESTu zablokoval 99,9 % rozšířeného malwaru a 98,6 % hrozeb dne. Bezplatná verze TotalAV obsahuje funkce proti malwaru a phishingu. K dispozici je několik možností skenování, z nichž každá se během testů ukázala jako mimořádně účinná. Bezplatná verze však neobsahuje ochranu v reálném čase, která může být zásadní.


Výhodou TotalAV je i velmi snadné a intuitivní rozhraní ve všech podporovaných operačních systémech: Windows, macOS, iOS a Android. 

 

Plusy:


Obsahuje ochranu proti phishingu
Skvělé výsledky proti malwaru
Uživatelsky přívětivé rozhraní
30denní záruka vrácení peněz pro všechny placené plány

 

Mínusy


× Bezplatná verze neobsahuje ochranu v reálném čase

 

Bezplatná verze TotalAV

 

 

 

Avira


Tak jako v ostatních případech je i Avira Free Security bezplatnou verzí plnohodnotného bezpečnostního balíku. Všechny funkce vidíte, ale mnohé jsou uzamčené. U většiny testovacích laboratoří dosahuje Avira velmi dobrých výsledků.


Vedle ochrany před malwarem Avira vyhledává aplikace, které jsou zranitelné kvůli chybějícím bezpečnostním záplatám, nicméně nechává na vás, abyste nalezené problémy opravili ručně. Mezi další funkce, které oceníte, patří jednoduchý správce hesel, vyhledávač nákupních nabídek a aktivní prevence sledování reklam, VPN s omezenou šířkou pásma a komplexní kontrola nastavení soukromí.


Pokud chcete spíše plnohodnotný bezpečnostní balík než jen holý antivirus a vaše nervy zvládnou občasná upsell okna, Avira Free Security je řešení pro vás.

 

Plusy:


velmi dobré výsledky laboratorních testů
Funkce bezplatné verze výrazně přesahují základní antivirový program
Obsahuje VPN a správce hesel

 

Mínusy:


× Řada funkcí vyžaduje pořízení placené verze
× Podstatné omezení šířky pásma pro VPN

 

Bezplatná verze Avira

 

 

 

Připravte se na Adware


Bezplatné antiviry jsou poměrně nekompromisní v nabízení placených vylepšení. Čas od času na vás tak budou vyskakovat okna s nabídkou na pořízení placené verze. Ale to je jen drobná cena za bezpečnost, kterou tyto programy nabízí. A rozhodně není od věci si pořídit i placenou verzi. Když využijete některou z akcí, můžete být cenou příjemně překvapeni. Skvělou ochranu poskytuje např. ESET, za který ve verzi pro domácnosti zaplatíte okolo 100 Kč měsíčně. Cena zůstává téměř stejná i v případě, že si pořídíte licenci pro více zařízení.

 

 

 

Může antivirus zpomalit internetové připojení?

 

Jednoduchá odpověď zní: ano, může. Prověřuje totiž veškerou internetovou aktivitu. Antivirová brána firewall také nepřetržitě skenuje příchozí nebo odchozí provoz, a tím si odebírá část výkonu počítače i síťové kapacity. Zpomalení ale vůbec nemusíte zaznamenat, záleží na výkonu vašeho počítače a rychlosti připojení. Na druhou stranu, pokud k mírnému zpomalení dochází, a nepřeroste únosnou mez, je to opět jen nízká cena za bezpečnost.

 

 

 

Poradíme se zabezpečením internetu 


Zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu, je to zdarma. Poradí vám se zabezpečením internetu a pomůže i s výběrem antivirového programu tak, aby seděl přesně vašim potřebám. Pokud budete chtít, můžete si rovnou také ověřit, jaké připojení k internetu máte ve vaší lokalitě k dispozici. Nebo si jednoduše rychlost a cenu internetu ověřte online. Všechny naše tarify jsou bez závazku.