Umělá inteligence a jazyky: 6 nejlepších AI překladačů zdarma

Blíží se doba, kdy se nebudeme učit cizí jazyky? Umělá inteligence už nějaký pátek docela obstojně zvládá překládat desítky jazyků. S rychlým rozvojem strojového učení se navíc objevují aplikace, které umožňují překlad v reálném čase přímo do ucha. I když k univerzálnímu překladači ze Star Treku mají pořád daleko, mohou nám s dorozumíváním hodně pomoct.

 

Dorozumět se ve sci-fi světě bez znalosti cizího jazyka je běžné, asi tak jako když si jdeme pro rohlík do obchodu.  Ať už se posádka vesmírné lodi Enterprise dostane kamkoli, s univerzálním překladačem není jazyková bariéra nikdy problém. Ve Stopařově původci po Galaxii zase Arthur dostane do ucha babylonskou rybku, díky které porozumí řeči všech galaktických ras. V poslední době se zdá, že od vědeckofantastických seriálů a knih nejsme zas tak daleko.

 

 

Strojové překladače a jazykové modely


Strojové překladače různé kvality jsou s námi už několik poctivých let. Google Translate (Překladač Google) odstartoval v roce 2006 a češtinu překládá od roku 2008. Pamatujete si na ty krušné začátky? Překladač správně neskloňoval, chyběla mu slovní zásoba a postrádal patřičný cit pro různé idiomy nebo metafory. Prostě spíš legrace než nástroj, který by reálně a s „citem“ přeložil hovorové i odborné texty. Čas ale pokročil a s ním i schopnosti Google Translate.


Vedle aplikace od Googlu postupně vznikaly další překladače. Všechny nicméně narážely na tehdejší limity strojového učení, které se zatím klubalo v očekávání, že „jednou to přijde“. Skok nastal až v roce 2017 s aplikací DeepL – kvalita přeložených textů tehdy překvapovala. V dobrém. Zdálo se, že tento startup slušně zvládl učení pomocí neuronových sítí a v překladech Google přeskočil o několik řádů.  


Na konci roku 2022 pak nastal další zlom – Chat GPT. Univerzální jazykový model, který vám odpoví na cokoli. Sice nemůžete počítat s tím, že vždy správně, ale to je jiný příběh. Podstatné je, že se dokáže plynně vyjadřovat a slušně překládat, i když v češtině zní pořád trochu toporně.

 

 

Nejlepší AI překladače zdarma


Zkusili jsme několik strojových překladačů a tady je šest, které nám přišly nejlepší.

 

 

Google Translate 


Jeden z nejznámějších a nejdostupnějších online překladačů, o kterém už byla řeč výše. Podporuje překlady mezi více než 100 jazyky. Přeloží vám zkopírovaný text, dokument, hlasový záznam nebo celé webové stránky. Navíc ve slušné kvalitě. Překlady složitějších frází a textů mohou být občas nepřesné.

 

Plusy: 
+ podporuje 109 jazyků
+ překlady textů, dokumentů, hlasu, webových stránek
+ intuitivní rozhraní, snadné používání
+ lze stáhnout jako aplikaci a používat offline


Mínusy:
- někdy nepřesné překlady, zejména u složitých frází
- kvalita překladů se liší v závislosti na jazyku

 

Google Translate

 


 

DeepL


Překladač dosahuje velmi dobrých překladů i u složitých textů. V poslední době se však zdá, že jeho verze zdarma začíná postrádat dřívější vynikající smysl pro nuancovanost jazyka. Aplikace podporuje 36 jazyků. Pomůže vám přeložit texty i celé dokumenty. 

 

Plusy: 
+ velmi přesné překlady, umí si poradit se složitými texty
+ překlady textů, dokumentů
+ intuitivní rozhraní, snadné používání


Mínusy:
- verze zdarma přeloží na jednou text o délce max. 1500 znaků
- dostupné pouze online
- nepřekládá hlas

 

→ DeepL

 


 

Microsoft Translator


Robustní překladač, který poskytuje uživatelům možnost překládat text a mluvenou řeč mezi různými jazyky vč. offlline modu, což přijde vhod hlavně na cestách. Aplikaci lze také snadno integrovat do různých platforem, včetně webového rozhraní a mobilních aplikací. 

 

Plusy:
+ Podporuje překlady 68 jazyků
+ Překlady textů (vč. textů na fotkách) i dokumentů
+ Hlasový překlad s titulky v reálném čase 


Mínusy:
- Občas pomalejší
- Někdy problém se složitějšími texty

 

→ Microsoft Translator

 


 

Yandex.Translate


Jednoduchá aplikace poskytující poměrně spolehlivé překlady pro běžné situace. Alternativa ke Google překladači, která vznikla v Rusku. 

 

Plusy:
+ Podporuje překlady více než 100 jazyků
+ Snadno použitelné a rychlé rozhraní.
+ Překládá texty, dokumenty, texty na obrázcích, webové stránky
+ Přístupný i offline

 

Mínusy:
- Méně přesný u složitých frází

 

→ Yandex.Translate 

 


 

Translate.com


Aplikace slušně překládá z češtiny i do češtiny. Pokud se zaregistrujete, můžete současně překládat až do 3 jazyků na jedno kliknutí. 

 

Plusy:
+ Podporuje 93 jazyků
+ Rychlé a poměrně přesné překlady
+ Po registraci můžete překládat až do 3 jazyků současně

 

Mínusy:
- Verze zdarma umožňuje jen překlady textů v max. délce 15 tis. znaků za den
- Přesnost překladů závisí hodně na jazyku

 

→ Translate.com

 


 

SeamlessM4T


Poslední doporučení je aplikace od společnosti Meta (Facebook), zatím dostupná jen jako beta verze. Jde o neuronovou síť, která dokáže zpracovávat zvuk na text a překládat až do tří jazyků současně. Meta na svém blogu uvádí, že model dokáže mnohem víc, všechny funkce však zatím nejsou dostupné. Navíc, minimálně v češtině musíte mluvit nahlas a pořádně artikulovat, jinak vám aplikace řeč převede do překvapivého a někdy i dost zábavného textu. Každopádně stojí za vyzkoušení i jako demo. 

 

Plusy:
+ Překlad hlasu na text
+ Automatická detekce jazyka
+ Možnost najednou přeložit do 3 jazyků

 

Mínusy:
- Dostupné jen jako beta verze
- Demo zatím neumožňuje všechny funkce, o kterých se Meta zmiňuje na svém blogu

 

→ SeamlessM4T

 


 

 

Internet s vychytanou digitální TV


Umělá inteligence a její možnosti strojového překladu jsou skvělé a rozhodně vám ušetří spoustu času. Některé věci je ale lepší probrat s člověkem – třeba internetové připojení. Spojte se s naším Ajťákem na příjmu. S překlady vám sice neporadí, ale zato s vámi probere, jaké možnosti připojení máte ve vaší lokalitě. Rychlost a cenu internetu na své adrese si můžete ověřit i sami online
Zkuste jeden z našich internetových tarifů zcela bez závazků. Získáte tak spolehlivé připojení (nejen) pro vyzkoušení všech AI nástrojů.