10 věcí, které jsme s internetem ztratili a několik, které jsme získali

Internet je s námi v Česku už 31 let. A přibližně 20 let internet běžně používá většina z nás. Za tu dobu jsme díky němu spoustu věcí získali, ale o některé jsme přišli. Fenomén každodenních „ztracených maličkostí“ ve své knize 100 Things We’ve Lost to the Internet s dávkou lehkosti popisuje Pamela Paul. Tady je 10 z nich. A abychom jen s nadhledem nesmutnili, přidáváme několik podstatných věcí, které jsme s internetem získali a bereme je jako samozřejmost.

 

 

Hudební alba


Zakoupení zbrusu nového gramofonového alba, kazety nebo cédéčka, byl krásný proces. Až by se chtělo napsat „akt oddanosti“ - od obdivování obalu přes protržení plastové fólie nehtem až po umístění jehly na okraj desky, případně kazety do magnetofonu atd. Poslouchali jsme nepřetržitě až do konce, než se přehodila strana B. Že bychom si dnes našli čas poslechnout si 12 až 15 skladeb v pořadí, v jakém je autor zamýšlel? To by vyžadovalo mimořádnou disciplínu.

 

 

Tajemství


V dobách práskacích kuliček a kolečkových bruslí (nikoli „inlajnů“) dospělí neměli ponětí, kde jejich děti přesně jsou, s kým jsou a co dělají. A to dětem vyhovovalo. Do školy jsme chodili sami nebo s klukem či holkou z vedlejší ulice, které rodiče neschvalovali. Nemuseli to vědět.

 

 

Fotky s překvapením


Vzpomínáte, jak jsme jen matně tušili, co bude na fotkách z letní dovolené, když jsme foťák s filmem objevili při vánočním úklidu? A pak jsme museli čekat, než film vyvolají ve specializované prodejně. Trvalo to běžně několik dní, někdy i týdnů. Procházet fotoalba z této doby je jako setkat se s vtipně bizarní minulostí, kde se lidé tvářili mnohem častěji jaksi nechtěně. Ostatně, vybrat dnes na mobilu jednu z deseti fotek, kde se všichni tváříme jakž takž, není zas takový problém. 

 

 

Nespoutanost


Jak uklidňující bylo vědět, že ať už jsme provedli na večírku sebevětší trapas nebo jsme v práci extravagantně pokazili prezentaci, nikdy jsme se na sebe nemuseli dívat ze záznamu. A časem stejně přišla jiná situace, díky které se na náš nepovedený výstup zapomnělo. Bez tendence vše zaznamenávat pro spolužáky, kolegy nebo budoucí generace byly sázky na osobní pověst mnohem nižší a nespoutanost vyšší. 

 

 

Ex…


Bez ohledu na to, jak krátký nebo nepovedený byl náš vztah, jsme za čas dospěli do bodu, kdy jsme si říkali: „Co se s ní (nebo s ním) asi stalo“. Pokud jsme se někdy dozvěděli něco o jejím/jeho životě, bylo to obvykle prostřednictvím letmého hovoru při setkání na ulici nebo v pár větách od společného známého. Většinou to tak bylo lepší. Na tyhle bývalé či bývalky už se dnes zapomíná mnohem hůř.

 

 

Mimo dosah


Občas bylo osvobozující předstírat, že nemáme sebemenší tušení o snaze dotyčného nás kontaktovat. Zkrátka to prošlo, žádný záznam o marném pokusu dovolat se neexistoval (tedy pokud jste nebyli jedni z vyvolených, kteří doma měli záznamník). Jak jsme to mohli vědět? Byli jsme pryč, spali jsme, měli jsme práci, nedostali jsme zprávu… Bylo naprosto normální, že jsme mimo dosah. A všichni to tak brali. Dnes se zdá, že nedostupnost nebereme jako možnou odpověď.

 

 

Být v okamžiku


K plnému ponoření do okamžiku dnes dochází zřídkakdy. Neděje se to, když jsme ve skupině, ani když jsme sami. Zatímco digitálně jsme přítomni téměř neustále, málokdy jsme plně přítomni v daném okamžiku. Zastavujeme se, ale jen abychom moment dokumentovali textem, příspěvkem, krátkým videem, „storýčkem“. Proti důsledkům této neschopnosti odpojit se od digitální zahlcenosti bojujeme pokusy o wellness a mindfulness. Snažíme se získat zpět alespoň malou část své vlastní zatracené mysli.

 

 

Samota


Vzpomínáte si na ten pocit, když jste zalezlí v hotelovém pokoji ve městě, kde nikoho neznáte, málokdo z vašich blízkých tuší, kde přesně jste a nikdo se vás nesnaží zastihnout? Svoboda. Nemuseli jsme ani cestovat, abychom našli ten nespoutaný pocit „já jsem tady a oni jsou tamhle“. Tyto chvíle byly jen naše.

 

 

Vynechání


Místo toho, aby děti v pondělí ráno na školní chodbě zaslechly o táboráku z pátku, vědí o něm v přímém přenosu z pohovky obyváku, zatímco sklíčeně pozorují mihotavé barvy na fotkách a videích, které sdílejí jejich spolužáci.

 

 

Co jsme s internetem získali? Dostupnost


A když zmiňujeme dostupnost, myslíme dostupnost všeho – informací, zábavy, zboží, interakce... Informace jsou na dosah, stačí pár kliknutí a můžeme zabrousit do antické historie, najít recept na svíčkovou podle Magdaleny Rettigové, přečíst si zprávy z Polynésie, zaposlouchat se do tisíců audioknížek, přihlásit se na online kurz o tom, jak zvládat partnerské krize nebo jak si doma pěstovat kombuchu. 


Můžeme si vybírat z obrovských videoték filmů a seriálů, sledovat televizní vysílání zpětně, pořady nahrávat, pozastavit nebo přetočit. Desítky minut koukat na zábavná videa, číst vtipy, dojímat se u nepřeberného množství gifů zvířátek.


Můžeme si vybírat z tak ohromného množství zboží, že by se nevešlo ani do obchoďáku velkého jako celé Česko. Objednáváme ze všech koutů světa. Jako nakupující jsme krytí korporacemi jako eBay, Amazon, Alibaba, Aliexpress atd., které nám zboží od desetitisíců prodejců zprostředkují. Systém veřejného hodnocení všeho je neúprosný. Ale díky němu se prodávající víc snaží a my se při nákupu cítíme jistěji.


Můžeme sedět sami doma a být v kontaktu s deseti lidmi najednou. Na pár kliknutí najít partnera nebo románek na jednu noc. Zavolat si zdarma se strýčkem v Americe, chatovat s kolegyní v Indii, psát si milostné dopisy s umělou inteligencí nebo absolvovat několik online pohovorů denně.


A pak je tu ta věc s „dvojsečným mečem“ – pozitivní a negativní stránky, záleží, jak nástroj používáme. Jen u internetu je to mnohem viditelnější. Prostupuje naší identitou, formuje naše návyky, otevírá nové možnosti a zavírá staré. Něco podobného se dělo vždycky, jen s internetem se všechno děje rychleji a intenzivněji.

 

 

Každopádně…


Ať už si bez internetu nedokážete představit existenci nebo s nostalgií vzpomínáte na dobu analogovou, zkuste si online ověřit, jaký internetový tarif od nás můžete na své adrese mít. Všechny naše služby jsou bez závazku, navíc k internetu získáte i další výhody. A pak už bude jen na vás, jakým způsobem internet využijete. :)