Internet na doma: Jak vybrat správný tarif pro vaše potřeby

Správně zvolený tarif může výrazně ovlivnit vaši peněženku i spokojenost s internetem. V tomto článku si rozebereme, co je dobré při výběru internetového tarifu zvážit, abyste doma neměli “formuli”, která by vám jen stála v garáži, nebo “auto pro dva”, když potřebujete “minivan”.

 

 

Odpovězte si na dvě klíčové otázky


Můžete začít jednoduchou otázkou: Kolik lidí bude sdílet internetové připojení? Nebo lépe: Kolik lidí bude běžně najednou připojeno k internetu? Pro ilustraci použijeme naši rodinu Nordicových – jsou čtyři. Následně by vás mělo zajímat, jakým způsobem jednotliví členové domácnosti používají internet.

 

V našem modelovém případě je to následující:


- Otec rodu hodně pracuje z domova, a tak internet často používá pro posílání e-mailů, videohovory a přístupy do pracovních systémů. Tím vytěžuje kapacitu připojení na cca 15 Mb/s.


- Maminka se kouká hlavně na IPTV, jinak internet téměř nepoužívá. Při sledování si vystačí s kvalitou HD, televizi s rozlišením 4K má slíbenou až k narozeninám. Vezme si tak 5-8 Mb/s.


- Dcera streamuje videa v HD, brouzdá na sociálních sítích a messenger má prakticky přirostlý k ruce. Často je připojená na dvou zařízeních současně, čímž potřebuje kapacitu 20-30 Mb/s.


- Syn je tělem i duší online gamer. Hry jsou jeho druhý svět, ve kterém někdy tráví víc času, než v tom reálném. Potřebuje tak 20-25 Mb/s. Většina online her sice uvádí minimální download 3 Mb/s a upload 1 Mb/s, ale pro bezproblémové hraní je potřeba několikanásobně rychlejší připojení.


- Občas se také všichni najednou dívají na IPTV každý na svém zařízení, na což jim dohromady postačí 20-30 Mb/s.


Sečteno podtrženo, naše rodina si vystačí s připojením okolo 80 Mb/s. Když budeme počítat s rezervou, 100 Mb/s je tarif, který dostatečně pokryje jejich potřeby.


Pokud je vás doma pět a víc, určitě se vyplatí zvážit pořízení vyšších tarifů. Na druhou stranu, i velké nebo vícegenerační rodiny si většinou vystačí s tarifem okolo 250 Mb/s.

 

 

Členové rodiny Nordicových sedí na gauči okolo Ajťáka na příjmu

 

 

Jednoduchý vzorec


Pokud si to budete chtít zjednodušit, můžete na to jít prostou aritmetikou.

Brouzdání, e-maily, sledování videí, poslech hudby

Vynásobte počet členů v domácnosti

deseti

př.: 4 x 10 = 40 Mb/s

Videohovory, hraní online her, sledováním videí v HD,

členové jsou běžně připojeni na více zařízeních

Vynásobte počet členů v domácnosti

dvaceti

př.: 4 x 20 = 80 Mb/s

Přidejte rezervu + 20 Mb/s (5 Mb/s na osobu)

 

 

Vyplatí se uvažovat o gigabitovém tarifu?

 

V lokalitách, kde je dostupná optická síť, nabízejí poskytovatelé běžně tarify s rychlostí 1 Gb/s (1000 Mb/s) a v poslední době dokonce i 2 Gb/s. Ale ruku na srdce, takto rychlé připojení většina domácností reálně nyní nepotřebuje. Kapacitu gigabitových tarifů využijí spíše ti, kteří pracují z domova a denně stahují i nahrávají ohromné množství dat, případně se hodí pro kanceláře, kde internet sdílí více než 10 lidí. O takto rychlých tarifech se vyplatí uvažovat také v případě, že streamujete videa na více zařízeních v rozlišení 8 K, tedy 7 680 × 4 320 px (4320 p).


Při výběru gigabitových tarifů je dobré mít na paměti, že budete potřebovat výkonný router. Pokud totiž platíte za nabušený tarif, ale WiFi vám doma běží na levném routeru, blesková rychlost sítě může být ta tam.

 

 

A co upload?


Upload neboli rychlost nahrávání dat (data z vašeho zařízení posíláte např. na cloud) je jedním z důležitých parametrů internetového připojení. Většina tarifů má vyšší download (stahování dat), které je naprosto klíčové. Proto je download u většiny tarifů 5 až 10krát vyšší než upload. Pokud však někteří členové vaší domácnosti potřebují nahrávat velké množství dat v řádech gigabajtů, vyplatí se zvážit příplatek za symetrický tarif, který vám umožní data stahovat i nahrávat stejnou rychlostí (např. místo 100/20 Mb/s budete mít rázem tarif 100/100 Mb/s).

 

 

Jaké rychlosti připojení potřebujete - orientační hodnoty

Prohlížení webových stránek 3-5 Mb/s
Streamování YouTube videí 5 Mb/s (HD), 20 Mb/s (4K)
Streamování hudby 1-2 Mb/s
Online hry 15-25 Mb/s,  min. 3 Mb/s
IPTV 5 Mb/s (HD)
Netflix 5 Mb/s (HD), 25 Mb/s (4K)
Videohovory 8 Mb/s (HD)

 

 

Další faktory, které je dobré při výběru internetu zvážit


Rychlost internetových tarifů je sice zásadním parametrem, současně však platí, že to není vše. Při výběru se zaměřte i na technologii připojení. Více si o různých typech připojení můžete přečíst tady.


Dále pozor na závazky. Ideálně si zvolte poskytovatele, který na vás nechystá žádné kličky v podobě drahých nákupů za zařízení. Budete tak mít svobodu odejít se zákonnou dobou 30 dní, aniž by vás to stálo jedinou korunu.

 

 

Poraďte se s Ajťákem nebo si online ověřte dostupnost internetu

 

Pokud by vás zajímaly další tipy ohledně výběru internetových tarifů, zavolejte našemu Ajťákovi, v technologiích se vyzná. Nebo si online ověřte dostupnost tarifů přímo na své adrese. Ať už si od Nordicu vyberete jakýkoli tarif, budete mít jistotu, že je bez závazku a datových limitů.