Web 3.0: Jak vypadá budoucnost webových stránek a aplikací?

Ingredience budoucnosti internetu vypadají slibně – blockchain, umělá inteligence, decentralizace, virtuální realita. Web 3.0 slibuje revoluci v tom, jak budeme online svět vnímat, používat i prožívat. A současně by mohl tak trochu ukázat vztyčený prostředníček technologickým gigantům. Jakou vizi internetu Web 3.0 nabízí?

 

Od statických stránek po obsah ušitý na míru

 

Abychom lépe pochopili Web 3.0, podíváme se trochu do minulosti. 

 

Web 1.0 - první generace webových stránek


Devadesátá léta minulého století – webové stránky byly statické, jednoduché a sloužily převážně k předávání informací. Šlo o síť pro doručování obsahu (CDN), která umožňovala předvádění kusých informací na webových stránkách – souvislý text s několika obrázky, odkazy a kontaktním formulářem. Jako návštěvníci webu jsme si mohli přečíst text, ale nemohli jsme ho dále ovlivňovat, sdílet, komentovat nebo se zapojit do diskuse.

 

Web 2.0 přinesl revoluční interakce


V roce 2004 proběhl první ročník konference Web 2.0 summit a v následujících letech nastal boom webových aplikací, které uživatelům umožnily sdílet vlastní obsah. Začali jsme aktivně přispívat svým obsahem, komunikovat s dalšími uživateli a sdílet informace prostřednictvím sociálních sítí, blogů a dalších platforem. Stránky dnes také vypadají, oproti Webu 1.0, mnohem lépe. Jsou dynamické a používají technologie webových prohlížečů, které zahrnují AJAX a JavaScriptové rámce. Tento technologický vývoj umožnil vznik mnoha nových webových aplikací a služeb (především sociálních sítí), které dnes používáme každý den.

 

Co přináší Web 3.0


Web 3.0 představuje další generací internetových stránek a aplikací, která je zaměřená na inteligentní, decentralizované a na míru ušité webové zážitky. Tento koncept představuje nový způsob, jakým budou webové stránky a aplikace navrhované, vytvářené a používané. Web 3.0 bude zahrnovat technologie jako umělou inteligenci (AI), blockchain nebo Internet věcí (IoT).

 

  Web 1.0 Web 2.0 Web 3.0

Obsah

Pouze prezentace

informací,

do které

jste se nemohli

zapojit

Komunitní platformy

a obsah

vytvářený uživateli

Uživatelské vlastnictví

pro tvůrce obsahu

díky technologii

blockchain

Technologie HTML kód

Dynamické HTML,

Javascript,

lepší grafické

prvky

Blockchain,

umělá inteligence,

strojové učení,

Internet věcí

Virtuální

prostředí

Žádné Základní použití 3D 3D, virtuální realita

Jak se zobrazuje

reklama

Obtěžující

(bannery atd.)

Interaktivní,

ale zacílená

pouze na skupinu lidí,

nikoliv jednotlivce

Cílená

na základě chování

jednotlivých uživatelů

Kde jsou uložená

data

Data jsou

na serverech

jednotlivých

webových

stránek

Ve vlastnictví velkých

technologických

gigantů

Rozprostřené

mezi uživateli

Jaké publikum

je oslovené

Individuální

uživatelé

Specifické

skupiny uživatelů

Propojení uživatelů

na různých

platformách

a zařízeních

 

Osobní asistent při plavbě internetem


Nechme se chvíli unášet myšlenkou, že máme vlastního asistenta, který nám bude neustále nablízku a pomůže nám najít přesně to, co na internetu hledáme. A to bez nutnosti procházet nespočet webových stránek, které nás jen zdržují a unavují.

 

Díky umělé inteligenci se nám budou nabízet webové stránky a služby, které nám poskytnou přesně to, co hledáme nebo potřebujeme. Na druhou stranu, skeptici se obávají, že takový virtuální asistent povede k tomu, že nakonec můžeme skončit ještě více zapouzdření v informačních bublinách. Jednoduše nám totiž složí informace z různých zdrojů “na míru”, aniž bychom věděli, z čeho čerpá.


A co teprve decentralizované sociální sítě, kde bychom měli mít kontrolu nad svými daty a soukromím. Blockchain technologie umožní vytvoření decentralizovaných aplikací s vyšší úrovní bezpečnosti a transparentnosti. Odpadnou obavy z toho, že by někdo zneužil naše informace nebo je prodal třetím stranám.
 

Vzhled Webu 3.0 obohatí také 3D prostředí, které nás vtáhne do světa virtuální reality.
Již nyní jsme svědky přechodu na 3D prostředí, která zahrnují i virtuální realitu. 

 

V čem konkrétně bude Web 3.0 lepší než jeho předchůdci?

 

1. Svoboda bez centrální kontroly.

 

Web 3.0 nám díky blockchainové technologii slibuje možnost uniknout ze spárů technologických gigantů, kteří kontrolují naše data.

 

2. Propojení informací na úplně nové úrovni.

 

V době, kdy je stále více produktů připojeno k internetu, budou algoritmy mít k dispozici obrovské množství dat. To jim umožní poskytovat přesnější informace, které se přizpůsobí specifickým potřebám jednotlivých uživatelů.

 

3. Pohodlnější a rychlejší prohlížení internetu.

Vyhledávače se stále více zdokonalují ve vyhledávání sémanticky relevantních výsledků na základě kontextu a metadat. Díky tomu bude procházení webu pohodlnější a uživatelé snadno najdou přesně ty informace, které potřebují.

 

4. Reklamy, které vás nebudou obtěžovat, ale pomohou.

Web 3.0 se zaměřuje na vylepšení reklamy pomocí chytřejších systémů umělé inteligence a cílení na konkrétní publikum na základě spotřebitelských údajů. Takže místo toho, aby vás bombardovaly nežádoucí reklamy, uvidíte pouze ty, které odpovídají vašim potřebám.

 

5. Zákaznická podpora, která vás nezklame.

Pro bezproblémové používání webových stránek a aplikací je zásadní kvalitní zákaznický servis. Web 3.0 nám slibuje lepší zkušenosti s podporou díky chytřejším chatbotům, které mohou komunikovat s více zákazníky současně, a tak ulehčit práci pracovníkům podpory.

 

Web 3.0 zkrátka slibuje svět, ve kterém bude internet více přizpůsobený našim potřebám a zároveň bude respektovat naše soukromí. To vše závisí především na technologickém pokroku. Avšak už dnes můžeme předpokládat, že Web 3.0 má potenciál změnit způsob, jakým se pohybujeme po internetu. 

 

Naše zákaznická podpora ale na novou verzi webu čekat nemusí. Služba Ajťák na příjmu vám ve světě moderních technologií kryje záda. Ochotně poradíme s technologiemi - třeba s nastavením chytré televize, routeru, počítače nebo elektroniky v domácnosti.