Jak internet změnil naši každodennost a to, jak uvažujeme?

Internet převrátil naše každodenní fungování vzhůru nohama. Pozvolně způsobil revoluci v našich návycích. Natolik, že téměř ke všemu, co děláme, potřebujeme internet. Přes internet platíme účty, objednáváme pizzu, čteme zprávy a prodáváme auto. Nastupte s námi do stroje času a připomeňte si, jak se nám žilo před tím, než bylo vše online.

 

Jen pro zajímavost, podle společnosti Internet Live Stats:

- každý den je sdíleno více 4,9 milionů blogových příspěvků

- 4,4 milionů videí na YouTube

- každý den přibude více než 500 milionů tweetů

- na Facebooku je každý den sdíleno více než 1 miliarda komentářů, příspěvků, videí a statusů

 

Celý svět jako na dlani

 

Není to ještě tak dávno, kdy jsme si informace ke školnímu referátu vyhledávali v rodinné encyklopedii. A když nestačila ani ta, zašli jsme do knihovny. Tam se pídili po údajích za zvuku šustění stránek a pod bedlivým dozorem přísných knihovnic. Dnes však máme díky chytrému telefonu kompletní znalosti o čemkoli doslova v kapse. Když hledáme odpověď na svou otázku, jdeme jednoduše na Google. Dozvíme se tam nejen jak se zamrazují houby (což byl u nás v loňském roce nejhledanější výraz) nebo jak se zbavit octomilek, ale také jak se dostat z těžkého rozchodu nebo jak vypočítat procenta.

 

Věděli jste, že neustálé brouzdání, rolování a klikání může mít potenciální vliv
na schopnost člověka uchovávat a zapamatovat si informace? Pokud jste neustále
rozptýlení a přijímáte nové informace, v podstatě posouváte informace do své
vědomé mysli a z ní. Nevěnujete jim pozornost způsobem, který je nezbytný
pro bohatou konsolidaci paměti. Jinými slovy, přístup k internetu může podporovat
lenost vaší mysli. I v případě používání internetu tedy platí zlaté pravidlo: všeho s mírou. 

Více se dočtete tady.


Svět jako na dlani

 

Od dopisů k sociálním sítím

 

Pohledy z výletů, dopisy z letního tábora nebo vánoční blahopřání. To vše, spolu s nezaměnitelnou chutí poštovní známky na jazyku, odvál čas. Vánoční blahopřání nahradila fotka se stromečkem na Instagramu a o vaší dovolené se přátelé dozvídají z fotky nohou ve Stories nebo ze statusu na Facebooku. Nemusí však na poštovní sovu čekat několik dní. Během pár vteřin od zveřejnění příspěvku všichni vědí, kde jste a že se máte výborně.

 

Přes internet teď vedeme obchodní schůzky, pracovní pohovory a vybíráme si potenciální partnery. A díky sociálním sítím se můžeme naprosto beze studu a s lehkostí setkávat s lidmi, které bychom na ulici jinak vůbec neoslovili.

 

Chytré telefony získávají v každodenním životě stále větší prostor. K mnoha účelům,
ke kterým dříve sloužily jiné předměty, nyní využíváme právě smartphony. Přibližně
75 % mladých lidí uvedlo, že telefonem nahradili svůj MP3 přehrávač, 74 % používá
telefon jako budík, 70 % jako fotoaparát a 67 % jako hodinky.

 

Peníze všude kolem nás

 

Je až k neuvěření, že i na ty nejzákladnější peněžní operace, jako je vklad na účet nebo výběr hotovosti, jsme museli v minulosti navštívit banku. Převod finančních prostředků trval několik dní a platby v zahraničí byly někde za hranicemi vašich nejdivočejších představ. Technologické trendy donutily tradiční banky změnit svůj přístup k běžným účtům a přejít na osobní účty, kde se klade větší důraz na péči o zákazníky než pouze na správu peněz. Malé sebevědomé banky rostou jako houby po dešti, a právě péče o klienty, neformálnost a flexibilita jsou důvody, proč k nim přechází stále více klientů.

 

V roce 1998 se v Česku zrodilo internetové bankovnictví. Jako první tuto službu
spustila tehdejší eBanka (nyní součást Raiffeisenbank). V té době byly nejoblíbenějšími službami
internetového bankovnictví jednoduché informace o stavu účtu a zprávy od banky, jako
bylo například potvrzení o provedených platbách.

 

Podle statistik České národní banky z roku 2021 využívá internetové
bankovnictví 82 % českých občanů. Data dále ukazují, že nejoblíbenějšími funkcemi
internetového bankovnictví jsou převody peněz, sledování účtu a platby.

 

Když už se točíme okolo peněz, zamysleli jste se nad tím, jak se změnilo vaše utrácení? Na to, abychom nakoupili už dnes do obchodu nemusíme. Potraviny, drogerie, volně prodejné léky, hračky, oblečení, elektronika… Ten výčet je nekonečný. Zatímco starší ročníky byly věrné jedné značce, případně jednomu konkrétnímu obchodu, dnešní generace se takto limitovat nenechá. Nakupujeme napříč všemi možnými kanály. Obvykle si výrobek prohlédneme v obchodě, vyhledáme si recenze a informace online, porovnáme ceny mezi prodejci a nakoupíme výhodně v aplikaci. Zboží přijde k nám domů, nebo si ho vyzvedneme na nejbližší pobočce.

 

Jak jsme se naučili milovat virtuální pohodlí

 

Výběr filmu na sobotní večer byl do detailu naplánovanou misí. Museli jsme navštívit videopůjčovnu a podle pravidla „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“, se modlit, aby požadovanou VHSku neulovil někdo před námi. Také sledování seriálů nebylo zdaleka víkendovou záležitostí. Na každý další díl jsme museli čekat do druhého dne nebo dokonce do dalšího týdne.

 

Virtuální pohodlí

 

Dnes máme díky internetu vše, co potřebujeme na jednom místě a nemusíme ani vylézat z postele.
S nástupem chytrých televizí a nové generace herních konzolí nám stačí jen kvalitní připojení a můžeme sledovat filmy a seriály kdekoli a kdykoli na IPTV nebo VOD platformách, poslouchat hudbu a podcasty na Spotify nebo sledovat sportovní zážitky. Možná se nám ale po cestě vytratila ta radost, že vytouženou kazetu nebo dývko máme konečně v ruce. A možná, že i prožitek z filmu v nás dozníval o něco déle než dnes.

 

Nejste si jistí, jaká rychlost připojení je dostatečná pro sledování filmů a seriálů v HD? Připravili jsme pro vás přehled, ve kterém najdete potřebné rychlosti připojení pro sledování streamovacích platforem nebo například IPTV. Pokud se rozhodnete využívat internet od nás, získáte vychytanou Nordic TV na 3 měsíce zdarma a prémiovou podporu Ajťák na příjmu.