Přemýšlíte nad internetovou televizí? Máme pro vás srovnání

Rozhodujete se, jestli si pořídit internetovou televizi (IPTV), kabelovku nebo vás lákají VOD platformy (Video On Demand) jako je Netflix, Apple TV+, Prime Video nebo Disney+? Každá služba má své pro a proti. Tak se pojďme podívat na zásadní rozdíly, ať máte při výběru jasno.

 

 

Kabelovka 


Kabelová televize využívá pro příjem televizních programů (jak jinak než) kabel – ať už optický nebo koaxiální. I když se signál šíří po datovém kabelu, není nutné mít kvůli kabelovce zřízený internet. Často se ale takové řešení nabízí, jelikož vám poskytovatel zřídí obojí. 

 

U kabelovky se zpravidla setkáte s vyšší cenou měsíčního paušálu, její výhodou je na druhou stranu stabilita a velký počet HD programů. Většina kabelovek už dnes umí také zpětně přehrávat pořady, byť s jinými interaktivními prvky jako např. videotékou nebo nahráváním pořadů, se dostupné platformy moc nekamarádí. 


Nevýhodou však může být dostupnost, která je závislá na dosahu kabelové sítě. Při její výstavbě se totiž operátoři (nepřekvapivě) zaměřují spíše na větší a lidnatější města, kde připojí více zákazníků za nižší náklady. Může se tak stát, že v menších obcích se služby zatím nedočkáte. 


Pro
+ stabilita
+ vysílání v HD
+ výběr programů
+ možnost zpětného shlédnutí (u většiny platforem)

 

Proti 
- omezená dostupnost
- ve srovnání s VOD a IPTV méně interaktivních vychytávek
- funguje v domácnosti, ven si ji nevezmete

 

 

Netflix a spol.


U VOD služeb jako je Netflix, Prime Video od Amazonu nebo třeba Disney+ můžete sledovat pořady na jakémkoliv místě a v čase, který si sami zvolíte. Nicméně, pořady musí být v nabídce dané služby. VOD platformy v podstatě fungují jako rozsáhlé videotéky, kde si jednoduše vybíráte, na co máte zrovna náladu. Uživatelsky se jedna od druhé moc neliší, takže při výběru je užitečnější zaměřit se na nabídku pořadů.

 

Pro sledování potřebujete jen zařízení připojené k internetu a příslušnou aplikaci. Máte čas na shlédnutí celé řady seriálu najednou? Jak je libo… 

 

A cena? Například u Netflixu je výše paušálu odstupňovaná mimo jiné podle dostupné kvality obrazu. U Prime Video od Amazonu, HBO Max i Disney+ máte k dispozici jen jeden typ měsíčního předplatného. Když si ale předplatíte službu na celý rok dopředu, dostanete drobnou slevu.

 

Pro
+ dostupnost (stačí připojení k internetu)
+ interaktivita
+ výběr pořadů
+ přehrávání na více zařízeních

 

Proti
- „jen“ videotéka – buď pořad v nabídce je, nebo není
- nutnost dostatečně kvalitního připojení (5 Mb/s na zařízení)

 


IPTV – internetová televize

 

Internetová televize funguje na podobném principu jako kabelovka, ale je mnohem dostupnější a můžete ji sledovat i na cestách. Ke sledování nepotřebujete kabel, stačí jen připojení k internetu. 


V podstatě kombinuje výhody kabelovky a VOD platforem. Umožní vám přístup k desítkám kanálů v HD kvalitě a také videotéce (její nabídka se většinou každý měsíc aspoň z části obměňuje). Navíc si ke službě můžete doobjednat různé typy programových balíčků podle svých zálib - např. i VOD platformu HBO Max (dříve HBO GO).


Pořady sledujete v TV, počítači, tabletu nebo na mobilu. V případě televize je lepší mít tzv. smart zařízení – pak totiž nepotřebujete žádný hardware navíc. IPTV lze ale spustit i na starších obrazovkách, jen je potřeba si připlatit za speciální set-top box. Tuto chytrou krabičku si buď zakoupíte, anebo si ji u poskytovatele služby pronajmete.

 

Pro
+ dostupnost (stačí připojení k internetu)
+ výběr programů
+ přehrávání na více zařízeních
+ interaktivita (přehrávání pořadů zpětně, nahrávání, přeskakování reklam) 
+ videotéka
+ vysílání v HD kvalitě
+ funkce rodičovského zámku

 

Proti
- nutnost dostatečně kvalitního připojení (5 Mb/s na zařízení)
 

 

Vyzkoušejte IPTV k internetu na 3 měsíce zdarma


Pokud o internetové televizi uvažujete, zkuste se podívat na naši Nordic TV. K Zelenému internetu ji dostanete na 3 měsíce zdarma a poté se slevou 50 Kč měsíčně. Vše je bez závazku. Přejeme příjemné sledování!