Možnosti současných bezdrátových sítí

Za posledních 15 let se z otloukánka mezi internetovými sítěmi stal nástroj, který používáme všichni a doslova denně. Kromě toho, že jsou nyní bezdrátové sítě rychlejší, stabilnější a dostupnější, zlepšila se i jejich kvalita a bezpečnost. Technologií bezdrátových připojení je hned několik a často se mezi sebou významně liší v rychlosti i stabilitě. A my se na ně teď podíváme pěkně zblízka.

 

 

Není Wi-Fi jako Wi-Fi


Jednou z možností bezdrátového připojení k internetu na doma je Wi-Fi síť (neplést prosím s domácí Wi-Fi sítí, kterou šíří váš router). V zásadě funguje tak, že poskytovatel internetu šíří ze svého vysílače signál, který přijímá anténa připevněná na domě. Z této antény pak vede kabel, který je zpravidla napojený do domácího Wi-Fi routeru. 


Pro většinu smrtelníků jde o dostačující a stabilní připojení k internetu, kdy se reálné rychlosti pohybují v řádu desítek megabitů za sekundu (Mb/s). Do kvality signálu, a tedy i do stability internetu, pak může promlouvat zhoršené počasí. Za nás ale můžeme říct, že takový slejvák nebo sněhovou bouři tady jen tak neuvidíte.

 

 

Stručný průvodce, se kterým přestanete tápat: 

Wi-Fi na frekvenci 2,4 a 5 GHz Wi-Fi na frekvenci 60 GHz

Tento typ Wi-Fi využívá kmitočet

2,4 nebo 5 GHz a nabízí připojení 

mezi 10 a 50 Mb/s.

Tato Wi-Fi technologie nabízí vyšší přenos

dat mezi 30 a 250 Mb/s.

Hodí se tak i pro přenos velkých souborů

nebo například pro streamování

videí ve vysoké kvalitě.

Výhodou je delší dosah signálu

(i několik kilometrů od vysílače).

Vysílání probíhá v

nelicencovaném pásmu,

a tak se mohou signály různých

operátorů vzájemně překrývat.

Oproti běžné Wi-Fi má nižší zpoždění,

což oceníte u video chatů nebo hraní

on-line her. Nevýhodou je kratší dosah

signálu od vysílače (zpravidla několik set metrů).

Jde sice také o nelicencované pásmo, ale pravidla

výstavby více podléhají kontrole ČTÚ.

Obě bezdrátové sítě Wi-Fi jsou nejčastěji určené pro připojení v domácnostech a kancelářích. 

 

 

Bezdrátové sítě nové generace

 

Mezi bezdrátová připojení k internetu patří také LTE technologie, kterou známe jako 4G. A pak je tu nejmodernější 5G. Tyto sítě obvykle využíváme ve svých mobilních telefonech a většinou bývají omezené množstvím předplacených dat, které můžeme během brouzdání stáhnout. Někteří telekomunikačních operátoři nicméně na LTE síti (5G-ready) a 5G síti nabízejí i stabilní internet na doma o rychlostech mezi 30 až 100 Mb/s, bez limitu stahování dat. 

 

 

Hlavní výhoda 5G sítí

 

Proč je 5G síť tak trochu celebrita mezi bezdrátovými sítěmi, byť např. WiFi síť na frekvenci 60 GHz ji překonává v rychlosti? Kouzlo přitažlivostí spočívá v licencovaném pásmu vysílání, které nabízí v tuzemsku jen několik operátorů. Díky tomu, že v licencovaném pásmu může vysílat jen operátor, který si možnost využívat pásmo zakoupil v aukci, odpadá jakákoli možnost překrývání a rušení signálu. Vy tak získáte rychlejší a stabilnější internet, ke kterému budete moci připojit počítač, telefon i chytrou domácnost.


 

Satelitní internet — hodně muziky za hodně peněz

 

Ve výčtu bezdrátových technologií nesmíme zapomenout ani na satelitní internet. Jak už název napovídá, abyste si mohli prolítnout instagramový feed, využijete pro připojení satelit. Velkou výhodou je, že se připojíte opravdu odkudkoliv a vysokou rychlostí. Avšak každá sranda něco stojí a v případě satelitního internetu to platí dvojnásob. Např. se Starlinkem Elona Muska můžete stahovat data mezi 50 až 300 Mb/s (v závislosti na signálu), zaplatíte však 1400 Kč měsíčně a pořizovací náklady na přijímací stanici se pohybují okolo 5000 Kč. V našich končinách se tak tento typ připojení hodí jen pro opravdu odlehlé oblasti, kam nesahají kabelové ani „pozemní“ bezdrátové sítě.

 

 

Náš Ajťák je stále na příjmu

 

Spojte se s naším Ajťákem a zjistěte si, jaké možnosti připojení k internetu ve vaší lokalitě máte k dispozici. Nebo si online ověřte rychlost internetu na své adrese a vyzkoušejte jeden z našich tarifů. Zcela bez závazků. Spolehlivé připojení je dnes základ, nikoliv luxus.