Děti ve světě technologií vs. výchova

„Tatí, kdy konečně dostanu notebook? Všichni kamarádi už ho mají.“ Nebo: „Mamí, a proč nemůžu mít svůj profil na Tik Toku? Výchova dětí ve světě plném technologií, počítačů, internetu a sociálních sítí dává rodičům občas pořádně zabrat. Co je ještě vhodné potomkovi dovolit a co už je za hranou? 

 

Děti od předškoláků až po teenagery rychle přivykly tomu, že mohou prakticky nepřetržitě online komunikovat se svými kamarády. Streameři, influenceři, počítačové a mobilní hry, virtuální dobrodružství. Ale na druhé straně také různé podoby závislostí, sexuální obtěžování, sextingkyberšikana, internetové pirátství, bezpečnostní rizika v podobě zneužití hesel a dat, a v neposlední řadě také fake news či hoaxy. Dvě strany jedné mince.

 

Jak prokázal nedávný průzkum agentury Pew Research Center, hned dvě třetiny rodičů dětí mladších 18 let se domnívají, že rodičovství je dnes těžší než před dvaceti lety. Důvod? Nové digitální technologie, se kterými si při výchově jednoduše nevědí rady.

 

Na jedné straně moderní výchova založená na maximální míře svobody a důvěry. Na druhé pak cesta restrikcí a zákazů, které mohou v dítěti vyvolat negativní pocity a frustrace. Sociologové i dětští psychologové naštěstí problém zkoumají a snaží se hledat řešení. Na následujících řádcích se proto podíváme na několik tipů, jak dětem technologie zpřístupnit, aniž by se staly jejich otroky.

 

 

1. Možnosti pro ty nejmenší 

 

Specialisté doporučují, aby se „chytrá“ elektronika dítěti prezentovala jako nástroj zábavného vzdělávání. Řada výrobců se dnes na produkty pro děti ostatně přímo zaměřuje. Existují různé dětské tablety či notebooky se specializovaným výukovým softwarem, který rozvíjí všemožné dovednosti od jemné motoriky přes poznávání barev, tvarů a zvuků až po rozšiřování slovní zásoby. Výhodou těchto zařízení jsou i předdefinované možnosti rodičovské kontroly – od výběru povolených programů až po délku jejich používání.

 

 

2. Nastavení pravidel 

 

Chcete se vyvarovat toho, aby vaše dítě trávilo před obrazovkou dlouhé hodiny? Nastavte mu pravidla. U předškoláků se nedoporučuje používat elektroniku déle než půl hodiny v kuse. S rostoucím věkem lze čas navyšovat, ale přestávky nikdy nejsou na škodu. Dál dobře zvažte, kdy svému dítěti umožníte objevit kouzlo internetu. Opět přitom máte řadu možností: rodičovská kontrola v počítači nabízí nastavení zámků či filtrů na vybraný druh obsahu. Když se potomek ptá, trpělivě vysvětlujte. Místo přísnosti pomůže důslednost – jednou z cest může být „počítač jako odměna“, třeba za odvedení drobné domácí práce apod.

 

 

3. I hraní her může být prospěšné 

 

Je prokázáno, že spousta her zdokonaluje a tříbí myšlení i logiku, jiné (určené už spíše pro teenagery) dokonce vzdělávají a dotáhly to až do školních osnov. Ví se třeba i to, že jemné ovládání myši a klávesnice kladně působí na motorické dovednosti. Důležité je tedy najít hranice – například různé střílečky se spoustou krve a násilí asi nelze doporučit žákům prvního stupně základní školy. I tady je tedy nutný jistý stupeň kontroly. Mimochodem, napadlo vás, že si s nimi klidně můžete zahrát společně? Zkuste to, některé hry jsou k tomu přímo uzpůsobené a zaručeně pobaví i vás.

 

 

4. Přístup k sociálním sítím 

 

Ne každý ví, že přístup k sociálním sítím bývá omezen věkem. Tak třeba již v úvodu zmíněný Tik Tok je otevřen až dětem starším 13 let, Facebook umožňuje v Česku založení účtu až po dosažení 15 let věku a ke streamování na oblíbené platformě Twitch potřebujete před dosažením plnoletosti dohled rodiče či zákonného zástupce. Realita je nicméně jiná. Zkuste o tom se svým synem či dcerou v klidu promluvit. Podívejte se s nimi na kanály, které je zajímají a sami posuďte, jestli neobsahují příliš mnoho vulgarit a dalšího nevhodného nebo škodlivého obsahu. Také v tomto případě totiž platí, že nejlepší cestou není striktní zákaz, ale kamarádská komunikace.

 

 

5. Kdy a před čím se vyplatí varovat

 

Tento bod platí už spíše pro starší děti, orientačně druhého stupně základní školy. Promluvte si s nimi o tom, co je to počítačové pirátství. Naučte je, jak bezpečně používat přístupová hesla. Zkuste jim otevřeně přiblížit rizika, která je na internetu mohou potkat – od ohrožení osobních dat a údajů ve veřejných Wi-Fi sítích přes elektronickou komunikaci s neznámými lidmi až po nebezpečí, jež skýtají online sexuální predátoři. Ale hlavně, ptejte se svých dětí, čím se na světové síti baví. Věřte, že se vám o tom většinou samy rády pochlubí.

 

 

6. Rozvíjejte kritické myšlení dětí

 

Internet a sociální sítě obecně trpí stále více přívalem nejrůznějších dezinformací a hoaxů. Nenechte, aby do nich děti zabředly. Učte je od prvopočátku kritickému myšlení, trpělivě vysvětlujte nutnost informace, získané (nejen) na internetu, ověřovat, přemýšlet o tom, co kdo řekl nebo napsal a s jakým cílem. Čím pevněji to svým dětem vštípíte, o to lépe se budou vědomě šířeným lžím bránit v dospělosti.

 

 

7. Zlaté pravidlo na konec 

 

Veďte své děti k představě, že počítače i další technologie umějí být skvělým přítelem, ale bohužel i zlým pánem. Pomozte jim najít rovnováhu, rozvíjejte u nich i jiné činnosti a koníčky. Hlavně pro ty nejmenší platí, že dvě hodiny na procházce v lese či běhání za míčem na hřišti s kamarády umějí dát víc než neustálé sledování pohádek na mámině tabletu.

 

 

Internet s Ajťákem na příjmu

 

A když už mají vaši potomci splněny veškeré povinnosti, nezlobili a chtějí se odreagovat u nějaké pěkné hry či legračního videa, proč jim to neumožnit v té nejlepší kvalitě? Zkuste si ověřit, jaký internetový tarif můžete získat u nás. Všechny naše služby jsou bez závazku.

 

Nově navíc můžete využít naši službu Ajťák na příjmu. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem technologií i elektroniky. Lze se ho zeptat třeba i na cokoliv ohledně nastavení internetu v souvislosti s dětskou bezpečností. A samozřejmě vám pomůže i s rozhodnutím, jaké domácí připojení k internetu je ideální právě pro vás.