Jak bezpečně používat veřejné Wi-Fi sítě

Připojit se zdarma na veřejnou WiFi někdy zkrátka přijde vhod. Dnes už jde přitom o standard – tento způsob internetového připojení nabízejí obchodní centra, restaurace, hotely, letiště, univerzity i státní instituce. V řadě případů mají přístupy do veřejných Wi-Fi sítí heslo. Přesto k nim specialisté na internetovou bezpečnost přistupují skepticky. I proto se nabízí otázka: lze vůbec veřejné sítě využívat bezpečně?

 

Hned v úvodu je třeba zmínit to nejzásadnější – veřejné Wi-Fi sítě nebudou nikdy tak bezpečné jako vaše domácí Wi-Fi připojení nebo mobilní data. Proto se při jejich využívání vyplatí postupovat obezřetně. Na rozdíl od domácí Wi-Fi sítě totiž nevíte, jak je zabezpečený Wi-Fi router nebo zda je zapnuté šifrování, které kóduje informace odesílané přes internet.

 

Ale hlavně – naprosto netušíte, kdo je na veřejnou síť připojený s vámi a jaké má úmysly. Hackerství už dávno není výsadou úzké skupinky technicky zdatných „geeků“; díky běžně dostupnému softwaru se otevřelo řadě „chytráků“, kteří jsou po vašich soukromých datech, kontaktech, heslech, dokumentech či přihlašovacích údajích. 

 

 

Na nadcházejících řádcích přinášíme několik užitečných pravidel, jak se chovat na veřejných Wi-Fi: 

 

1. Nepoužívejte veřejné Wi-Fi sítě k bankovním transakcím a vyvarujte se práce s osobními údaji, např. při připojování na e-mail či sociální sítě. Zde jasně platí klíčové pravidlo – veřejná Wi-Fi síť není z principu bezpečná! V těchto případech raději vždy spoléhejte na domácí Wi-Fi síť nebo na mobilní data a nativní aplikaci vaší banky, Facebooku, Twitteru nebo e-mailových klientů. Ideálně v kombinaci s vícefázovým ověřováním prostřednictvím externí aplikace (např. Google Authenticator či Authy), kdy vám po zadání hesla přijde pomocí ověřovací SMS do mobilu ještě další nově generovaný kód.

 

2. Pracujte jen se šifrovanými webovými stránkami. Poznáte je podle zkratky „HTTPS“, kterou by každá webová adresa měla začínat. Na druhou stranu, těchto pět písmen značí zabezpečení, nikoliv důvěryhodnost. Proto, i když bude adresa stránky začínat písmeny „HTTPS“, raději nevstupujte z veřejné WiFi na stránky, které neznáte.  

 

3. Zvažte používání aplikaceVPN“ (a to nejen při přístupu z veřejné Wi-Fi). Zdarma či za mírný poplatek ji nabízejí jak některé internetové prohlížeče, tak poskytovatelé antivirového a firewallového softwaru. Ve stručnosti jde o virtuální privátní síť se šifrováním, která tají vaši skutečnou „IP adresu“, tím chrání vaši identitu a ukrývá skutečnou polohu. Její používání je jednoduché a intuitivní.

 

4. Nepoužívejte stejná přístupová hesla na různých webových stránkách. V případě, že by se hackerovi podařilo takové heslo získat, mohl by toho zneužít a mít přístup k dalším vašim účtům. Současně s tím vždy dbejte na to, abyste se po ukončení činnosti na účtu, kde jste právě přihlášeni, nezapomněli také odhlásit. To platí zejména ve chvílích, kdy nepoužíváte jen veřejné Wi-Fi připojení, ale i veřejný počítač, třeba v internetové knihovně nebo kavárně.

 

5. Věnujte pozornost varováním. Řada prohlížečů vás před návštěvou podvodných webovek nebo před stažením škodlivých programů upozorní. Tato varování nikdy neignorujte. Současně je dobré dbát na pravidelnou aktualizaci (nejen) bezpečnostního softwaru. Obecně to platí i pro používání smartphonů, na což řada lidí zapomíná. Vhodné je i nastavení zařízení (zpravidla mobilu), ze kterého se k internetu připojujete tak, aby se automaticky nepřipojovalo ke každé nalezené Wi-Fi síti.

 

 

Internet s Ajťákem na příjmu

 

Jste spokojeni se stávajícím providerem, jeho službami a přístupem? Ať už je vaše odpověď jakákoliv, zkuste si ověřit, jaký tarif můžete získat u nás. Všechny naše služby jsou zcela bez závazku. Věříme totiž ve svobodu a férový přístup.

 

Nově navíc můžete využít naši službu Ajťák na příjmu. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem technologií i elektroniky. Lze se ho zeptat i na cokoliv ohledně internetové bezpečnosti, protože ji rozhodně považujeme za důležitou. A samozřejmě vám pomůže i s rozhodnutím, jaké domácí připojení k internetu je ideální právě pro vás. Schválně, vyzkoušejte to…