Jak se nestát obětí dezinformací

Tají nám pravdu. Média nám lžou. Je toho plný internet, tak si to vygoogluj! Sdílejte, než to smažou … Asi už jste někdy něco takového zaslechli nebo četli. S velkou jistotou šlo o prací dezinformátora - člověka, který vědomě popírá ověřená fakta, snaží se je interpretovat po svém nebo šíří zjevné lži.

 

Dezinformace jsou jako virus. A současná postfaktická doba hraje jejich nositelům do karet. Taktika je zdánlivě jednoduchá - vybrat si téma, na kterém se dá společnost rozštěpit (imigranti, covid-19 nebo válka na Ukrajině), a pak dostupná fakta zpochybnit a relativizovat. Cílem dezinformátorů, kteří zpravidla pracují v něčím zájmu, je polarizace lidí a snaha o to, aby uvěřili v alternativní “skryté pravdy”.

 

Nejčastější taktikou dezinformátorů je zpochybňování tradičních nositelů znalostí, odborníků a autorit, případně zpochybňování (politických) soupeřů a celých světonázorů. S rozšířením digitálních technologií do všech společenských vrstev rapidně roste počet „alternativních pravd“, které sice často nemají ani špetku racionálního základu, nicméně o to masivněji se šíří.

 

Stejně jako platí i to, že kvalitně vyfabulované hoaxy či fake news, umně vystavěné na části pravdy, dokáže přijmout i nadprůměrně inteligentní a vzdělaný člověk, který nemá čas nebo chuť ověřovat fakta.

 

 

Je libo Savo do žíly?

 

Asi nejkřiklavějším nositelem dezinformací se v posledních letech stal americký exprezident Donald Trump. Vzpomínáte? Psala se polovina dubna 2020 a tehdy nejmocnější muž planety pronesl dnes už „legendární“ úvahu o tom, že bychom koronavirus, jehož první vlna právě kulminovala, mohli zkusit „léčit“ vpichováním dezinfekce do žil, případně jejím pitím. „Zabije ten virus do jedné minuty… …bylo by zajímavé to otestovat,“ řekl mimo jiné.

 

Co na tom, že se ve vědeckých kruzích okamžitě strhla smršť kritiky, která přinutila Trumpa už o pár hodin později své tvrzení dementovat, a poté i zlehčovat. Zrodila se bezprecedentní dezinformace, již někteří odpůrci očkování, tzv. antivaxeři, používají jako „argument“ dodnes.

 

„Je pro mě nepochopitelné, jak může takový idiot zastávat nejvyšší funkci v zemi a že existují lidé, kteří jsou tak hloupí, že si myslí, že je to v pořádku,“ posteskl si v souvislosti s Trumpovým výrokem bývalý šéf amerického Úřadu pro vládní etiku Walter Shaub.

 

 

V Kyjevě se nic neděje a ČT platí Soros

 

Ale dezinformace se nešíří jen „seshora“. Mocné podhoubí mají i mezi běžnými lidmi. Aktuálně hýbe českou dezinfoscénou kauza učitelky pražské základní školy Na Dlouhém Lánu, která v hodině tvrdila svým žákům, že se v souvislosti s napadením Ukrajiny Ruskem „v Kyjevě nic neděje“, že „na Donbasu byli vražděni a mučeni Rusové ukrajinskými nacistickými skupinami“, či že „Česká televize je vázána na miliardáře George Sorose, u kterého se ví, komu je poplatný“. 

 

Stručně řečeno, souboj pravdy a dezinformací je v podstatě jakýmsi druhem hybridní války. Taktika šiřitelů nepravd je přitom pokaždé podobná – zasít semínko pochybností, vzbudit emoce a získávat jejich prostřednictvím pozornost ve světě sociálních sítí.

 

A i když se zdá, že dezinformace jsou fenoménem moderní doby, opak je pravdou. Jsou doložené dezinformace, které se objevovaly už v době starověku. Jen v dnešním internetovém světě se šíří s mnohem větší intenzitou a rychlostí. Na druhou stranu se jim sami můžeme úspěšně bránit. Závěrem nabízíme pět jednoduchých kroků, jak na to.

 

 

1. Pozor na jednoduché pravdy

 

Nesmiřujte se s jednoduchými pravdami, přemýšlejte o tom, co čtete a slyšíte. Vybírejte si kvalitní zdroje informací a věřte skutečným autoritám, nikoli lidem z internetu, které znáte pár dní. Seznamte se s nejčastějšími technikami dezinformátorů, abyste se jim mohli snadněji bránit. 

 

 

2. Berte sociální sítě s rezervou

 

Příspěvek v uzavřené skupině na Facebooku, který sice nasbíral spoustu lajků, ale je napsán ve stylu „jedna paní povídala“, a navíc se spoustou pravopisných a gramatických chyb, zkrátka není relevantní zdroj informací. 

 

 

3. Ověřujte

 

Objevili jste informaci, která vás zaujala a zásadně mění váš pohled na danou věc, přičemž se hodně liší od toho, co jste si o ní mysleli dosud? Vyhledejte další zdroje, pracujte s relevancí a ověřujte. 

 

 

4. Buďte otevření, ale racionální

 

Člověk mívá tendence upřednostňovat takové informace, které podporují jeho vlastní názor. Jde o tzv. konfirmační zkreslení. Zkuste se na problém podívat z trochu jiného úhlu – racionálněji a s odstupem. 

 

 

5. Poučte se ze svých omylů

 

Když zjistíte, že jste se zmýlili, nebojte se přiznat si to. Žádný učený z nebe nespadl. Na rozdíl od dezinformátora – ten totiž svou chybu nikdy nepřizná. A i když ho zavalíte tunou argumentů, neustoupí ani o píď a bude dál omílat své falešné, ničím nepodložené mantry.

 

 

Internet s Ajťákem na příjmu

 

Narazili jste při čtení o dezinformacích na problém v podobě vypadávajícího nebo pomalého internetu? Zkuste si online ověřit, jaký internetový tarif můžete získat u nás. Všechny naše služby jsou bez závazku. Věříme totiž ve svobodu a férový přístup.

 

Využít můžete i naši novou službu Ajťák na příjmu. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem technologií i elektroniky u vás doma. Ať již jde o nastavení routeru, různé aplikace, instalaci, problém s počítačem či televizí, zapomenutým heslem, e-mailem apod.