21. dubna 2022
Jak dostat z routeru maximum
Možná si té malé krabičky pohozené za skříní raději moc nevšímáte, ale právě ona zásadně ovlivňuje rychlost vašeho internetu – ano, jde o router nebo taky česky “směrovač”.
Výběr routeru nemusí být věda
Platíte si rychlý tarif internetu, ale reálně máte rychlost jen několik Mb/s? Vaše frustrace je pochopitelná, ale ne vždy za to může váš poskytovatel. Nejdříve zkontrolujte, jak starý router vlastníte a jestli má optimální nastavení. Pokud router pamatuje už nějaký ten pátek (taková zařízení zpravidla podporují WiFi standard N), bude jistější investovat do novějšího modelu – konkrétně s podporou WiFi standardu AC (nebo s označením ac, případně WiFi 5), ještě lépe pak s podporou WiFi 6 (resp. WiFi standardu AX). Nabídka těchto moderních routerů je už bohatá a vyhoví zpravidla i ty levnější. Hlavně ale budete mít jistotu, že WiFi u svých telefonů, počítačů a dalších bezdrátových zařízení využijete na maximum ještě několik dalších let. Router by měl každopádně přes WiFi šířit minimálně takovou rychlost, kterou si u svého poskytovatele platíte.
Správné umístění routeru
Router umístěný u silných, např. betonových, zdí nebo za kovovými povrchy bude mít poměrně slabý signál. Dát router vedle lednice nebo před stěnu s velkým zrcadlem proto není úplně nejlepší nápad. Svědčit mu nebudou ani odlehlé kouty domu nebo bytu, protože na druhém konci domácnosti bude signál mizerný. Ideální poloha je někde uprostřed bytu - klidně na stěně ve výšce kolem metru a půl. Pokud máte chuť, můžete si pohrát i s nasměrováním jednotlivých antén routeru, abyste měli pokrytí co nejlepší. U některých routerů si dokonce můžete vyměnit anténu za některou s větším dosahem.
Mesh systém
Novinkou posledních let jsou tzv. mesh systémy – sady dvou až tří WiFi jednotek, které rozmístíte po domě. Vhodné jsou právě pro větší byty nebo domy, kde vytvoří jednu homogenní WiFi síť a váš telefon nebo jiné zařízení se připojí vždy k jednotce s nejlepším signálem.
Aktualizujte
Je jedno, jestli používáte letité zařízení nebo jste zapojili do sítě zbrusu nový router. Ihned raději proveďte aktualizaci jeho firmwaru. Jen tak minimalizujete ohrožení bezpečnosti všech WiFi zařízení připojených ve vaší domácí síti. Právě routery bývají oblíbeným terčem hackerů. Nezapomeňte pak v pravidelných intervalech, třeba jednou za dva měsíce, zkontrolovat nové aktualizace firmwaru pro váš router. Aktualizace probíhá přes webové rozhraní po přihlášení do nastavení routeru. Každý router má pro aktualizaci trochu jiný postup, a proto je dobré nahlédnout do návodu nebo se zeptat svého poskytovatele internetu.
Připojení kabelem není ostuda
V době smartphonů to vypadá jako krok zpátky, ale faktem je, že přímé kabelové připojení z routeru do zařízení je stabilnější a hlavně rychlejší než bezdrátové připojení. Při připojení přes kabel máte prakticky jistotu, že dosáhnete takové rychlosti internetu, za kterou si platíte. Pokud dáváte přednost mobilním zařízením nebo obecně bezdrátovému připojení, je třeba se smířit s tím, že k určitým ztrátám rychlosti může docházet hlavně u tarifů s vyššími přenosovými rychlostmi (250 Mb/s a více). Připojení kabelem z routeru do vaší chytré televize, herního PC nebo obecně zařízení, se kterými se nehýbe, zkrátka dává smysl.
Vliv frekvence WiFi a denní doby na rychlost připojení
Dost možná jste tomu nevěnovali pozornost, ale moderní routery podporují více frekvencí, kterými se WiFi signál šíří do svého okolí. Nejběžnější jsou frekvence 2,4 GHz a 5 GHz. Pásmo 2,4 GHz šíří signál na větší vzdálenosti, ale přenáší data nižší rychlostí. Pásmo 5 GHz poskytuje kratší pokrytí, ale zato dokáže přenášet data rychleji. V praxi to pak u takových routerů může vypadat tak, že vaši domácnost pokrývají dvěma WiFi sítěmi (každou na jiné frekvenci) a vy si můžete vybrat, na kterou z nich se připojíte. Některá zařízení, typicky notebooky nebo smartphony, si dokonce sama vybírají frekvenci, na které budou připojena.
Mnoho zařízení v síti může zpomalovat internet
Není výjimkou, že doma používáme více zařízení najednou – počítače, mobilní telefony, herní konzole, chytré televizory se spoustou aplikací náročných na data. A právě všechna tato zařízení soupeří o WiFi připojení. To ale vede k tomu, že se musejí podělit o celkovou rychlost internetu. Může se tedy stát, že na jednom nebo více konkrétních zařízeních pak může být internetové připojení poměrně pomalé. Dnes už ale existují i routery, které samy dovedou přiřadit prioritu připojení jednotlivým zařízením v domácnosti a omezit ty ostatní. To ocení třeba hráči online her, ale i milovníci Netflixu, kteří vyžadují stabilní připojení.
Internet s Ajťákem na příjmu
Router jste nastavili, firmware aktualizovali a stále nejste spokojeni se svým připojením? Zkuste si online ověřit, jaký internetový tarif můžete získat u nás. Všechny naše služby jsou bez závazku. Věříme totiž ve svobodu a férový přístup.
Využít můžete i naši službu Ajťák na příjmu. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem technologií i elektroniky u vás doma. Ať už jde o nastavení routeru, různé aplikace, instalace, problém s počítačem či televizí, zapomenutým heslem, e-mailem apod.