Wi-Fi - jednoduchá pravidla, která vám vyladí domácí síť

Připojení k Wi-Fi je dnes s trochou nadsázky skoro stejně důležité jako voda nebo elektřina. Jenže občas se z domácí Wi-Fi může stát oříšek zasluhující rozlousknutí – od slabého signálu a přetížených kanálů po nedostatečné zabezpečení. První, co většinu z nás při problémech s Wi-Fi napadne, je spílat internetovému poskytovateli. Často je v tom ale nevinně. Konektivitu dodává tak, jak slíbil, vaše domácí Wi-Fi síť ale nemusí mít optimální nastavení.

 

 

Jak funguje Wi-Fi

 

Asi vás nepřekvapí, že Wi-Fi pro své fungování používá rádiové vlny, které přenášejí data mezi routerem a vašimi zařízeními. Moderní routery používají dvě hlavní frekvenční pásma2,4 GHz (delší dosah, ale pomalejší rychlost) a 5 GHz (rychlejší, ale s kratším dosahem).


 

Wi-Fi pásma a kanály: proč na nich záleží?

 

Představte si Wi-Fi pásma a kanály jako dálnici s několika pruhy. Zatímco frekvenční pásmo můžeme přirovnat k dálnici, jednotlivé pruhy představují kanály, po kterých proudí data mezi routerem a vaším zařízením. Když je pruh volný, data proudí plynule a bez problémů. Když je přeplněný, data zpomalí, případně se úplně zastaví. A stejně jako na dálnici, i u Wi-Fi je klíčové vybrat si správný pruh – tedy kanál – aby vše fungovalo rychle a spolehlivě.

 

Každé Wi-Fi frekvenční pásmo se dělí na několik kanálů:

 

2,4 GHz pásmo: Obsahuje 13 kanálů v rozmezí od 2 401 do 2 483 MHz (v ČR). Jednotlivé kanály mají šířku 20 MHz a některé z nich se vzájemně překrývají.

 

5 GHz pásmo: Nabízí desítky kanálů, které jsou od sebe více „oddělené“, a díky tomu nedochází tak často k rušení. Mimochodem Wi-Fi pásmo 5 GHz prosíme neplést s 5G sítěmi – jde o jinou technologii.

 

6 GHz pásmo: Nejnovější routery podporují i pásmo 6 GHz, které ve výsledku nabízí ještě vyšší počet kanálů než dvě předchozí pásma. Zarušení tak prakticky neřešíte.

 

Frekvenční pásmo Wi-Fi

2,4 GHz

5 GHz

Dosah signálu

Delší dosah, lepší prostupnost

překážkami

Kratší dosah, omezenější

prostupnost překážkami

Rychlost připojení

Nižší maximální rychlost

Vyšší maximální rychlost

Rušení

Vyšší, přeplněné pásmo, rušení

od sousedních sítí

Nízké, méně rušení díky

většímu počtu kanálů

Počet kanálů

V Česku 13, z toho se pouze 3

nepřekrývají (1, 6, 11)

Desítky kanálů, většina se

nepřekrývá

Vhodné pro

Místnosti ve větší vzdálenosti

od routeru. Venkovní prostory.

Menší a střední domácnosti.


 

Jak zvolit správné frekvenční pásmo?

 

Vždy se snažte preferovat pásmo 5 GHz nebo 6 GHz - jsou méně rušená a nabízí více volných kanálů. Jestli bydlíte ve větší domácnosti a 5 GHz signál nedosáhne do odlehlejších místností, připojte se ve vzdálenějších místech na 2,4 GHz (moderní routery jsou zpravidla dual-band, tedy vysílají na obou frekvencích), případně pro dokrytí využijte repeater nebo Mesh systém.


 

Frekvenční pásma a vaše zařízení

 

Důležité je mít na paměti, že 5 i 6 GHz frekvenční pásmo musí podporovat i zařízení připojené k Wi-Fi síti. Jedna věc je, že router umí vysílat na dané frekvenci, druhá, jestli se na ni zařízení může připojit.

 

Pokud zařízení 5 GHz nepodporuje, připojí se jen na 2,4 GHz. Dual-band routery obvykle provozují obě pásma současně, takže se starší zařízení mohou připojit k 2,4 GHz, zatímco novější využijí 5 GHz. Tato funkce se nazývá band steering a umožňuje routeru automaticky přesměrovat zařízení na vhodné pásmo podle jeho schopností.
 

Tip: 

Pokud si nejste jistí, jestli vaše zařízení nebo router podporuje 5 GHz, hledejte

mezi názvy dostupných Wi-Fi sítí „Název vaší Wi-Fi 5G“. Když síť označenou jako

5G vidíte a připojíte se, máte podporu. Pokud ne, je čas na upgrade!

 

Jak najít ten správný kanál?

 

Moderní routery mají naštěstí chytrou funkci automatického výběru kanálu, která analyzuje okolní prostředí a zvolí nejméně vytížený kanál.

 

Pokud máte doma starší router nebo si myslíte, že kanál může být zarušený například od sousedů (častěji nastává třeba v bytovce), pomohou vám šikovné aplikace jako třeba Wi-Fi Analyzer (Android) nebo inSSIDer (Windows), které zjistí obsazenost kanálů ve vašem okolí. Na základě toho pak v nastavení routeru vyberete nejméně zatížený kanál.



Wi-Fi standard

 

Kromě frekvenčních pásem a kanálů je dobré vědět, že existují standardy pro Wi-Fi sítě, které určují, jak rychle a efektivně vaše bezdrátová síť funguje. Každý nový standard přináší vylepšení - vyšší rychlost, lepší stabilitu a schopnost zvládnout více připojených zařízení současně. Všechny jsou označeny podle specifikace IEEE 802.11, ale běžně se používají přívětivější názvy (Wi-Fi 1 až Wi-Fi 7), aby se v tom každý snadno vyznal.

 

Wi-Fi standardy je dobré řešit pokaždé, když nakupujete router - vyšší je obecně lepší. Vedle toho, že vyšší standardy podporují kvalitnější bezdrátové připojení, jde současně o dobrý indikátor novějšího typu routeru.

 

Standard Rok uvedení Pásmo Info

Wi-Fi 3 (802.11g)

2003 2,4 GHz

Kombinuje výhody 802.11b a vyšší

rychlost.

Wi-Fi 4 (802.11n)

2009 2,4 a 5 GHz

Zavádí dual-band (2,4 i 5 GHz)

a podporu více antén (MIMO).

Wi-Fi 5 (802.11ac)

2014

2,4 a 5 GHz

Vylepšuje rychlost, stabilitu a zvládá

více připojených zařízení.

Wi-Fi 6 (802.11ax)

2019

2,4 a 5 GHz

Efektivní i ve vytížených sítích, vhodné

pro chytré domácnosti.

Wi-Fi 6E

2020 6 GHz

Rozšiřuje Wi-Fi 6 o nové pásmo

6 GHz s minimálním rušením.

Wi-Fi 7 (802.11be)

2024

2,4, 5 a 6 GHz

Přináší extrémní rychlosti a podporu

ještě více zařízení.

 

Mezi nejběžnějšími standardy stále převládá Wi-Fi 4. Pro náročnější uživatele je tu Wi-Fi 5, která přináší několik vylepšení. Jedním z nich je pokročilá modulace 256 QAM, která zvyšuje přenosovou rychlost. Dalším bonusem je možnost využít širší 80 MHz kanály, což také výrazně přispívá k rychlosti. Teoretická rychlost Wi-Fi 5 může dosáhnout až 800 Mb/s, ale v praxi se často pohybuje kolem 650 Mb/s. Výhod standardu Wi-Fi 6 je tolik, že jsme o tom napsali samostatný článek.

 

 

Bezpečnost domácí Wi-Fi

 

Wi-Fi síť bez pořádného zabezpečení je jako otevřená brána pro všechny možné útoky. Nejjednodušší, ale zároveň nejdůležitější ochranou je heslo, které používáte pro připojení k síti.

 

Když si koupíte nový Wi-Fi router nebo vám ho poskytovatel pronajme, bývá již nastavené výchozí heslo. Často je dlouhé, složité a těžko zapamatovatelné, což vám na pohodlí určitě nepřidá. Máte dvě možnosti: buď si ho napíšete na lístek, nebo se pustíte do změny a nastavite si vlastní heslo, které si snadněji zapamatujete.

 

Dalším kouskem do skládačky je šifrování dat, která procházejí přes router. Různé protokoly šifrují vaše připojení různými způsoby:

 

 

  • WEP – tohle je dinosaurus mezi protokoly. Bez bezpečnostních záplat a s mnoha slabinami, takže ho už dneska radši nezkoušejte a pokud zjistíte, že ho Vás router stále využívá, přepněte ho raději na WPA.

 

  • WPA – dává slušnou ochranu, ale pořád není neprůstřelný. Pro starší zařízení to může stačit, ale na novějších systémech doporučujeme minimálně WPA2.

 

  • WPA2 – to je ta správná volba pro většinu domácích sítí se silným stupněm ochrany.

 

  • WPA3 – nejnovější, nejbezpečnější a nejodolnější proti útokům. Pokud máte zařízení, které to podporuje, určitě přejděte na něj.

 

U šifrovacích protokolů je to celkem jednoduché - novější znamenají lepší ochranu. Pro domácí síť byste měli mít alespoň WPA2. Úroveň šifrování nastavujete v administraci routeru – postup, jak se přihlásit do rozhraní najdete tady – hledejte sekci Přístup do rozhraní routeru.


A na závěr – firewall, něco jako váš osobní strážce, který rozhoduje, co může a co nemůže procházet vaší sítí. Pomáhá vám držet nežádoucí návštěvníky daleko a kontroluje potenciální nebezpečí. Samo téma je dost komplexní, takže mu budeme věnovat samostatný článek.

 

 

Ajťák na příjmu poradí s Wi-Fi i internetem

 

Rádi byste přecijen probrali nastavení domácí Wi-Fi sítě s někým, kdo se vyzná v technologiích? Zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu – internet je jeho parketa. Poradí vám s Wi-Fi, nastavením hesla, routerem i nejvhodnějším internetem pro vaši domácnost. Nebo si dostupnost internetu ověřte sami online. Nezabere to ani minutu.