Správci hesel: Jak zabezpečit své online účty a mít všechna hesla pod kontrolou

 

 

Určitě už se vám stalo, že jste museli zadat několik různých hesel, než jste se do svého účtu konečně dostali. Jednoduché řešení je přitom na dosah: správce hesel.

 

Správce hesel je aplikace, která uchovává vaše přihlašovací údaje v bezpečí a umožňuje vám snadný a rychlý přístup ke všem účtům. Používáte jediné hlavní heslo, které vám zaručí přístup do celé databáze hesel bez nutnosti si pamatovat všechna hesla. Nástroje tohoto typu navíc dokážou generovat silná hesla na míru, takže nemusíte používat stále ta samá. I když se to možná nezdá, každý z nás průměrně používá desítky různých online účtů. I díky tomu je správce hesel skvělý pomocník.

 

 

Proč používat správce hesel

 

Používání jednoduchých a opakujících se hesel je „nejlepší“ cesta k tomu, aby někdo neoprávněně získal přístup k vašim účtům. Zpráva společnosti Verizon uvádí, že přes 80 % kybernetických útoků začíná tím, že se někdo dostane k opakovaně použitému heslu. Správce hesel vás tohoto problému elegantně zbaví – hned několika způsoby:

 

Vygeneruje silná hesla – velmi obtížně prolomitelná.

 

Uchová vaše přihlašovací údaje – každé heslo je bezpečně šifrované a dostupné pouze vám.

 

Umožňuje automatické přihlašování – nemusíte zadávat heslo znovu a znovu. Správce ho ke správnému účtu přiřadí a vyplní za vás.

 

Dostupnost na všech zařízeních – hesla máte přístupná jak na mobilu, tak na počítači, vše se synchronizuje automaticky.

 

Správce hesel funguje jako bezpečný „trezor,“ kde máte všechna svá hesla a citlivé informace pohromadě a chráněná. Přístup k heslům je uzamčený pomocí hlavního hesla a chráněný silným šifrováním, díky kterému mají hackeři minimální šanci se k vašim datům dostat, i kdyby k databázi pronikli. Po instalaci stačí nastavit hlavní silné heslo, které odemyká přístup ke všem vašim účtům.

 

Většina správců hesel navíc nabízí i způsob, jak si v případě zapomenutí hlavního hesla obnovit přístup, takže se nemusíte bát, že byste o svá hesla přišli.


 

Jaký správce hesel vybrat

 

Správci hesel se dají rozdělit do dvou kategorií podle toho:

 

 

1) Integrovaní správci hesel v prohlížečích

 

Prohlížeče jako Google Chrome, Firefox nebo Edge mají jednoduché správce hesel, které jsou zdarma. Tyto aplikace nabízí možnost ukládat přihlašovací údaje a automaticky je vyplňovat při přihlašování. Výhodou je, že vše je pohodlně dostupné a snadno se synchronizuje.

 

Možná tyto integrované aplikace používáte, aniž byste si to uvědomovali. Jde o velmi intuitivní záležitost – prakticky pokaždé, když někde vyplňujete nové heslo, se vás prohlížeč zeptá, jestli si heslo přejete uložit. K samotným heslům pak získáte přístup pokaždé, když se přihlásíte např. do svého Gmailu / Google účtu (v případě, že používáte Chrome) nebo do svého Microsoft účtu (v případě, že používáte Edge).

 

Do hesel můžete pak nahlédnout kliknutím na tři tečky vpravo nahoře. Následně hledejte něco na způsob „Hesla a automatické vyplňování“. Každý prohlížeč má pro správce trochu jiné pojmenování.

 

Nevýhoda: Tyto integrované aplikace nenabízejí žádné pokročilé možnosti zabezpečení, například kontrolu hesel nebo dvoufázové ověření. V podstatě ani nejde o plnohodnotné správce hesel, spíše funkci prohlížeče, který si za vás hesla zapamatuje.

 

 

2) Specializované aplikace na správu hesel

 

Na trhu najdete širokou škálu nástrojů pro správu hesel, ale s tím přichází i riziko nekvalitních řešení, která mohou být drahá nebo náročná na používání. Níže najdete aplikace, které jsou intuitivní, prověřené desítkami tisíc uživatelů a dvě z nich nabízejí i verzi zdarma, samozřejmě s určitými omezeními.

 

Aplikace LastPass, 1Password, Dashlane (bezplatná verze), Bitwarden (bezplatná verze) nabízejí více funkcí – například sledování, zda nebylo vaše heslo kompromitováno, generování hesel, která neobsahují snadno odhadnutelné kombinace, nebo vícenásobné ověření při přihlašování.

 

Nevýhoda: Pokročilé funkce jsou často k dispozici jen ve verzi s placeným předplatným.

 

 

Další trendy v oblasti správců hesel stojící za pozornost

 

Bezheslové přihlašování: Google, Apple a další firmy už nějakou dobu experimentují s tzv. „passkeys“, což jsou klíče pro přihlašování, které jsou bezpečnější než klasická hesla. Takové přihlašování probíhá například pomocí biometrických údajů. Většinou se s ním setkáte na mobilech. Nicméně může fungovat i tak, že na počítači otevřete přihlašovací obrazovku do určitého online účtu a díky biometrice na svém mobilním telefonu potvrdíte přihlášení. Bez zadávání hesla, bez opisování kódů.

 

Biometrické ověřování: Dnešní správci hesel podporují přihlašování pomocí otisku prstu nebo rozpoznávání obličeje, což je nejen pohodlnější, ale i bezpečnější.

 

Skenování dark webu: Funkce jako skenování dark webu vás dokáže varovat, pokud se vaše heslo objeví v uniklé databázi.

 

Šifrování na úrovni zero-knowledge: Poskytovatelé služeb nemají přístup k vašim heslům, veškerá data se šifrují přímo na vašem zařízení.

 

 

Jak správce hesel používat efektivně a bezpečně?

 

Silné hlavní heslo: Nejdůležitější heslo, které odemyká přístup k Vašim ostatním heslům, je dobré si vybavit ve dne v noci, takže si na něm dejte záležet.

 

Dvoufázové ověření: Pokud správce hesel tuto funkci nabízí, zapněte ji. Zvyšuje bezpečnost a ochrání vás i při ztrátě hlavního hesla.

 

Pravidelná kontrola hesel: Někteří správci hesel dokáží provést kontrolu vašich hesel a upozorní vás, pokud jsou zranitelná nebo se objevila v úniku dat.

 

Nikdy nesdílejte hlavní heslo: Udržujte ho v bezpečí a s ním i své účty.

 

Používat správce hesel je v dnešní době zásadní krok ke zlepšení bezpečnosti vašich online účtů. Ať už si vyberete jednoduchého správce hesel v prohlížeči, nebo pokročilou aplikaci, každý krok k lepšímu zabezpečení se vyplatí.

 

 

Internet s Ajťákem na příjmu

 

Zkuste si online ověřit, jaký internetový tarif od nás můžete mít na své adrese. Všechny naše služby jsou bez závazku. Anebo zavolejte našemu Ajtákovi na příjmu, poradí se vším, co se točí kolem internetu, online bezpečnosti a technologií.