Rychlost internetu: co znamenají čísla? Kompletní průvodce

Rychlost internetu se od spuštění této globální sítě dramaticky zvýšila. Stejně tak se ale zvýšily možnosti, ke kterým internet používáme. Abyste nemuseli při volbě toho správného tarifu tápat, připravili jsme pro vás přehled všeho důležitého, co s rychlostí internetu souvisí.
 

 

Co znamená rychlost internetu?


Rychlost internetu je klíčovým parametrem připojení. Určuje, jaké množství dat za sekundu lze přenést ze serveru do vašeho zařízení a naopak.

Uvádí se v megabitech (Mb/s, Mbps) nebo gigabitech (Gb/s Gbps) a definuje, jak rychle můžete stahovat nebo nahrávat soubory, streamovat videa, hrát online hry nebo surfovat po webu. Rychlost internetu zkrátka ovlivňuje vaši schopnost rychle získávat na internetu informace a pohodlně využívat různé online služby.

Rychlost internetu samozřejmě není neomezená – závisí na dostupné technologii, která pokrývá vaši adresu. Nejvíce do rychlosti a ceny totiž promlouvá právě technologie připojení a její limity.

 

MB vs. Mb aneb jak se počítá rychlost internetu 


Rychlost internetu se nejčastěji udává v megabitech za sekundu (Mb/s). Můžete se

setkat se zkratkami Mb/s, Mbit/s, Mbps – všechny označují to samé. Pokud máte

připojení s rychlostí 100 Mb/s, znamená to, že přenesete 100 megabitů za sekundu (0,1 Gb/s).


Jak s tím souvisí megabajty (MB)? Jde o jednotku používanou k označení datové

velikost. Aplikace má např. velikost 100 MB, fotka 5 MB atd. Každý megabajt

obsahuje 8 megabitů, jednotka pro měření rychlosti internetu je tedy 8x menší než

megabajt (MB).

 

 

Existuje dobrá rychlost internetu?

 

Co je považováno za „dobrou“ rychlost internetu, vždycky závisí na tom, k čemu internet používáte a kolik lidí internetové připojení sdílí. Níže najdete tabulku konkrétních online aktivit a potřebných rychlostí.
 

Obecně platí, že většina domácností si celkem s přehledem vystačí s rychlostmi od 20 do 250 Mb/s.

 

Tabulka online aktivit a požadovaných rychlostí

Aktivita

Požadovaná rychlost stahování

Sociální sítě

2-3 Mb/s

Zprávy a e-mail

1-2 Mb/s

Prohlížení webu

2-3 Mb/s

Hovor WhatsApp

0,3 Mb/s

Videohovor WhatsApp

3-4 Mb/s

Hovor Skype HD

3-4 Mb/s

Hovor Zoom HD

4-5 Mb/s

Sledování videí YouTube [1080p]

5-6 Mb/s

Streamování Netflix [720p]

5 Mb/s


 

Jak rychlý internet byste měli mít?

 

Různé domácnosti mohou mít samozřejmě velice odlišné internetové potřeby. Někdo žije sám a používá internet jen na drobné věci, jako jsou sociální sítě a prohlížení webu, a proto nepotřebuje takovou rychlost jako pětičlenná rodina s ratolestmi, které běžně používají internet na více zařízeních najednou. Všechna připojená zařízení totiž kapacitu/rychlost tarifu sdílejí a dělí se o ni.

 

Doporučení:

 

- Dvě až tři zařízení, lehké používání (e-maily, sociální sítě, streamování hudby, videa):

10-20 Mb/s download.

- Rodina s více zařízeními (streamování videí v HD, home office, další běžné online aktivity):

50-100 Mb/s download.

- Domácnost s intenzivním využíváním internetu (4K streamování, pět a více členů, každý využívá více zařízení, chytrá domácnost):

100-250 Mb/s download nebo více.


 

Z čeho se skládá rychlost internetu?

 

Rychlost internetu není jen jedna hodnota – skládá se z několika parametrů, které společně určují kvalitu vašeho připojení.

 

- Download (rychlost stahování): Tato hodnota udává, jak rychle můžete přijímat data z internetu do svého zařízení. Je důležitá pro streamování videí, stahování souborů nebo prohlížení webových stránek. Pokud např. máte rychlost stahování 50 Mb/s, můžete během jedné sekundy stáhnout 50 megabitů dat (6,25 MB).

 

- Upload (rychlost nahrávání): Udává, jak rychle můžete odesílat data z vašeho zařízení na internet. Je klíčová při nahrávání videí, odesílání e-mailů s velkými přílohami nebo při videohovorech. Obvykle je nižší než rychlost downloadu.

 

- Ping (latence): Měří dobu, za kterou se data dostanou z vašeho zařízení na cílový server a zpět. Uvádí se v milisekundách (ms). Nižší ping je lepší, protože znamená rychlejší odezvu, což je důležité například pro online hry nebo videohovory.

 

- Jitter: Rozptyl v latenci během určitého období. Jitter označuje nekonzistentnost v rychlosti přenosu dat, což může způsobit problémy při streamování videa nebo online hovorech. Nižší hodnota je lepší.


 

Proč bývá rychlost stahování vyšší než rychlost nahrávání?


V tomto případě je to jednoduché - většina online aktivit vyžaduje stahování většího objemu dat než odesílání. A protože i ostatní činnosti, které vyžadují odesílání většího objemu dat, stále potřebují, aby data putovala oběma směry, tak trvale zkrátka potřebujete vyšší rychlost stahování než nahrávání.

 

Současně je dobré mít na paměti, že všechny vaše online aktivity vyžadují současně jak stahování, tak nahrávání dat – přenos je vždy obousměrný, ale více dat většinou stahujete.

 

 

Proč je rychlost internetu důležitá?


Rychlost internetu je důležitá, protože určuje možnosti, ke kterým internet můžete využívat. Poskytovatelé nabízejí v Česku tarify s rychlostí od 10 Mb/s (poměrně pomalé) do 2 000 Mb/s (extrémně rychlé). Většina domácností si pak vystačí s rychlostí okolo 100 Mb/s.
 

Rychlý internet také zajišťuje, že můžete na stejném zařízení provádět více úkolů přes domácí Wi-Fi nebo připojit k internetu více zařízení současně. Rychlejší připojení k internetu tak není jen o rychlosti - je také o kapacitě. Větší šířka pásma (celková kapacita/rychlost tarifu) dokáže efektivně podporovat různé uživatele a úlohy najednou. Všechna připojená zařízení totiž kapacitu/celkovou rychlost tarifu sdílejí a dělí se o ni.

 

Výhody vysokorychlostního internetu:
 

- Rychlé stahování
- Rychlé načítání
- Plynulejší online hovory a živé přenosy
- Lepší podpora pro více uživatelů na stejné síti Wi-Fi

 

Technologie připojení a rychlosti - srovnání

Technologie Kabel/bezdrát Tarify

Poměr cena/výkon

(max. ****)

Optika kabel 40 - 2000 Mb/s ****
LAN kombinace 10 - 1000 Mb/s ***
Koaxiální kabel 40 - 250 Mb/s ***
DSL kabel 20 - 250 Mb/s **
5G na doma bezdrát 30 - 100 Mb/s ***
Wi-Fi bezdrát

10 - 50 Mb/s (5 GHz síť)

30 - 250 Mb/s (60 GHz síť)

**

***

Satelit bezdrát 30 - 150 Mb/s *

 

Více se o možnostech jednotlivých technologií dozvíte v článku Nejlepší internet – technologie připojení s ohledem na kvalitu a cenu.

 

 

Změřte si rychlost připojení
 

Klikněte na tlačítko „play“ níže a změřte si rychlost internetu hned. Jde o spolehlivý nástroj třetí strany, který není spojený s žádným konkrétním poskytovatelem internetu. Nástroj střídá tři měřící servery, nemůžete si sice vybrat, ale stránku stačí načíst znovu a server se sám přepne. Můžete si tak otestovat rychlost prostřednictvím třech serverů.

 

Dozvíte se rychlost stahování, nahráváním, ping/latenci (odezvu sítě, nižší je lepší) a jitter (kolísání rychlosti odezvy, čím nižší je hodnota jitter, tím stabilnější je připojení).

 

Pokud vás zajímají další tipy, jak si správně změřit rychlost internetu, podívejte se na článek Měření rychlosti internetu: Jak snadno a správně změříte rychlost svého připojení


 

Poradíme s internetem

 

Zkuste si online ověřit rychlost internetu na své adrese nebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu – internet je jeho parketa. Poradí vám s rychlostí internetu i technologií připojení.