AI vyhledávače: nechte umělou optimalizovat své vyhledávání na internetu

Umělá inteligenci (AI) může lehce optimalizovat vaše vyhledávání. Začít s tím je navíc velice snadné a bezplatné.

 

Když se koncem roku 2022 objevil ChatGPT, popularita tohoto chatbota s umělou inteligencí raketově rostla. Téměř všechny zajímalo, jak tento AI chatbot bude reagovat, čím ho nachytají a jak si poradí se zapeklitými dotazy. Nástroj však postrádá jednu zásadní funkci - přístup k aktuálním informacím a online vyhledávání. A tak logicky vznikly vyhledávače poháněné umělou inteligencí, které tuto mezeru zaplňují.

 

Během několika měsíců po spuštění aplikace ChatGPT začlenily hlavní vyhledávače, včetně Googlu a Bingu, do svých platforem umělou inteligenci tak, aby vedle standardního vyhledávání mohly nabízet i generované odpovědi na míru založené na aktuálních informacích z internetu. Bing tuto funkci spustil plošně, Google s ní stále experimentuje – nejdříve AI vyhledávání zpřístupnil uživatelům v Asii a poté i v afrických zemích a Americe. V Evropě je však tato funkce stále nedostupná.

 

O slovo v této oblasti se přihlásili i další, jako například Perplexity AI nebo You.com, kteří vytvořili vyhledávače s umělou inteligencí od nuly a nutno dodat, že poměrně úspěšně.

 

AI vyhledávače nabízejí uživatelům podobné služby, ale s výraznými rozdíly ve výsledcích, tedy generovaných odpovědích. Které nástroje stojí za vyzkoušení? Pokud vás experimentování baví, určitě vyzkoušejte všechny možné, na které na internetu narazíte. Tady jsou 3, které nám seděly nejvíc. Na závěr pak přidáváme tip na AI nástroje od Googlu.  

 

 

Nejlepší vyhledávač s umělou inteligencí

 

Jak jinak vyzkoušet vyhledávač, než zadáním výrazu nebo otázky. Všech AI vyhledávačů jsme se zeptali na otázku: Co je internet? Na výsledky se můžete podívat na konci článku.

 

 

Perplexity – AI vyhledávač, který jde k jádru věci 

 

Na rozdíl od ostatních vybraných aplikací, které v podstatě integrovaly umělou inteligenci do stávajících vyhledávačů, byla aplikace Perplexity AI vytvořena na zelené louce jako vyhledávač s umělou inteligencí, což se povedeně projevuje v jejím rozhraní. 

 

Záleží na typu dotazu, ale většinou se po jeho zadání v horní části stránky zobrazí několik odkazů na relevantní stránky, což se hodí, pokud chcete nalézt nejvhodnější webovky, které se věnují danému tématu. Samotná odpověď pak obsahuje konverzační a dobře „promyšlený“ text vč. odrážek pro lepší přehlednost. Vše generované umělou inteligencí s poznámkami pod čarou.

 

A konečně, pod výsledkem vygenerovaným AI najdete sekci souvisejících odkazů, která připomíná funkci „Lidé se také ptají" na Googlu. Služba Perplexity je zdarma a nepotřebujete k ní účet, takže je snadné do ní naskočit a nástroj vyzkoušet. 

 

Rozhraní je v angličtině, ale začněte se ptát česky a dostanete českou odpověď. 

 

Perplexity: zdarma, vlastní jazykový model, možnost předplatného Premium s přístupem k dalším jazykovým modelům jako je GPT-4, Claude 3 atd.

 

 

Copilot a Bing - dvojka, která nezklame

 

Jde patrně o nejlepší integraci umělé inteligence přímo do existujícího vyhledávače. Microsoft do svého vyhledávače Bing zapojil chatbota s umělou inteligencí Copilot a z hlediska nárůstu vyhledávání zaznamenal za poslední rok přibližně 40 milionů nových uživatelů. Není se čemu divit, Copilot s jeho vyhledávacími (i dalšími) funkcemi je velmi schopný AI nástroj. A i když využívá jazykový model ChatGPT, napojení přímo na vyhledávání internetu z něj činí aplikaci s výrazně širšími možnostmi.

 

Copilot je implementovaný přímo do vyhledávače Bing a jeho generovaný obsah uvidíte téměř pokaždé, když do Bingu zadáte klíčové slovo nebo otázku. Copilota si taky můžete spustit ve vlastním chatovacím rozhraní. Stačí na stránce bing.com kliknout na horní liště na odkaz Copilot (vedle nápisu Microsoft Bing). 

 

Pokud vyhledáváte přímo na stránce bing.com, zobrazí se AI generované výsledky zpravidla pod odkazy z Wikipedie. V boxu s textem je v pravém dolním roku malé „íčko“. Když na něj najedete myší, objeví se informace o tom, že text je generovaný AI. 

 

Ukázka jak vypadá box s textem generovaným AI přímo ve vyhledávači Bing (dotaz Co je to internet?):

 

Box s textem generovaným umělou inteligencí ve vyhledávači Bing

 

 

Při testovaní jsme narazili na to, že na některé dotazy Bing neukáže odpověď vygenerovanou AI, patrně z důvodu nejednoznačnosti otázky nebo nutnosti odpovědět delším textem. 

 

Každopádně, díky integraci Copilota do služby Bing se ve většině případů dočkáte slušných a ozdrojovaných odpovědí. 


Copilot - Microsoft Bing: zdarma, integrovaný přímo do vyhledávače Bing, funguje i jako samostatné chatovací rozhraní, jazykový model GPT-4 

 


You.com - nejlepší pro podrobné odpovědi

 

Skvělý vyhledávač s umělou inteligencí a rozhraním chatbota pro hlubší rešerše.

 

Pokud se vám líbí vzhled, ovládání a zkušenosti s používáním ChatuGPT, pak je pro vás You.com nejlepší vyhledávač s AI. Rozhraní se podobá AI chatbotu s tím rozdílem, že nástroj je připojený k internetu a funguje jako vyhledávač. 

 

Můžete zadat jakoukoli otázku nebo téma, o kterém se chcete dozvědět více, a v reálném čase obdržíte webové výsledky a odpověď vygenerovanou AI. Výstup však nepřipomíná běžné výsledky z vyhledávače. 

 

Místo toho You.com zobrazí generovaný text s přidanými poznámkami pod čarou, na které můžete kliknout, abyste si ověřili zdroj a navštívili webovou stránku. Nástroj také obsahuje sekci „Možná se také chcete zeptat“, která nabízí rozšiřující dotazy k tématu.

 

Skvělým vyhledávacím pomocníkem je režim Research, který vám poskytne sofistikovanou a podrobně ozdrojovanou odpověď na vaši otázku nebo klíčové slovo. Tato odpověď se generuje déle, na začátku vidíte, z jakých zdrojů aplikace čerpá (postupně se před vámi zaškrtávají) a následně vygeneruje podrobnější a strukturovanou odpověď. 

 

You.com: zdarma, možnost předplatného, vlastní jazykový model, skvělá funkce Research pro obsáhlejší odpovědi

 


Tip - Search Labs od Googlu 

 

Ani Google není při nasazování umělé inteligence do svého vyhledávače pozadu. Jen to má pro nás háček. V Evropě zatím tuto funkci nepodporuje, ale za pár týdnů či měsíců může být všechno jinak. 

 

V roce 2023 Google představil službu Search Generative Experience (SGE), kterou nejdřív zpřístupnil pouze prostřednictvím experimentálního módu ve svých Search Labs. Dnes je AI v Googlu dostupná pro většinu světa včetně USA, ale evropské země jsou zatím mimo hru. Nepomůže vám ani povolení přes Search Labs.

 

Mimochodem, pokud se počítáte mezi AI nadšence, Search Labs je skvělá stránka, kde si můžete vyzkoušet nejrůznější AI experimenty a betaverze, na kterých Google pracuje. Takže neváhejte a ponořte se do chytrých AI řešení od Googlu.

 

 

Poradíme s AI a doporučíme internet


Pokud oceníte radu profíka na technologie a online inovace, zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu. Poradí vám se vším kolem technologií včetně umělé inteligence a jejich možností. A doporučí vám i nejvhodnější internet přímo pro vaši domácnost.

 

Cenu a rychlost internetu na své adrese si můžete ověřit i sami, zabere to jen pár sekund.

 

 


 

 

Jakou odpověď jsme dostali?

 

Všech zmíněných AI vyhledávačů jsme se zeptali na otázku: Co je internet? Níže se můžete prokliknout na vygenerované odpovědi.

 

Perplexity

Copilot

You.com s využítím režimu Research