AI aplikace: 12 nejlepších nástrojů pro konverzaci, zábavu, práci a zdraví

Umělá inteligence nebo taky AI (Artificial intelligence) už nějaký pátek není sci-fi. Do digitálního prostoru, práce i volného času prorůstá rychlostí monopostu F1 Maxe Verstappena. Jestli si říkáte, co mi ta všudypřítomná AI může nabídnout, jste tady správně. Vyzkoušeli jsme víc než dost AI aplikací a tady je 12, které vám mohou usnadnit nejrůznější aktivity. Vyberte si dle libosti…

 

 

4 skvělé AI aplikace pro chatovaní, konverzaci a psaní

 

 

ChatGPT


První tip mnohé z vás nepřekvapí. Jde patrně o nejznámější AI chatovací nástroj na světě. Hodně se o něm napsalo, vzbudil spoustu kontroverzí, jeho odpovědi se staly součástí mnoha vtipů a zavařil nejedné firmě, když neváhal jako chatbot na webu hanit svého „chlebodárce“.

 
Každopádně jde o poměrně sofistikovaný a univerzální jazykový model od společnosti Open AI, kterého se můžete zeptat na cokoli. Rozumí a odpovídá velmi dobrou češtinou, s fakty si ale občas „hlavu neláme“, a tak je potřeba si jeho výroky ověřovat.

 
Zajímavá je i možnost využívat integraci s aplikací Whisper, která umožňuje používat hlasové vstupy při komunikaci s aplikací ChatGPT. 


Appku určitě vyzkoušejte, registrace je hotová cobydup a následně se můžete ponořit do konverzací a pilování promptů.

 

Čeština: Ano     

Verze zdarma: Ano    

https://chat.openai.com/

 

 

 

Gemini


Geminy je ekvivalent ChatuGPT od Googlu, tedy univerzální jazykový model. A musíme říct, že nás příjemně překvapil. Jeho čeština je na lepší úrovní, věty působí přirozeněji a způsob argumentace je taky důvěryhodnější. Samozřejmě srovnáváme verze zdarma. Obě aplikace mají i placené možnosti používání na vyšší úrovni, s více funkcemi. 


U Gemini si nyní placenou verzi můžete vyzkoušet na 2 měsíce zdarma, uvidíte, že oproti neplacené verzi rozdíly v kvalitě výstupů poznáte velmi rychle.

 

Čeština: Ano     

Verze zdarma: Ano  

https://gemini.google.com/

 

 

 

Pi


Aplikace Pi (Personal intelligence) od společnosti Inflection se ukázala jako důstojný konkurent ChatuGPT. Aplikaci si můžete vyzkoušet bez registrace, ale česky zatím moc neumí (viz obrázek níže). Za pár měsíců může být ale všechno jinak. 


Výhodou je, že se nemusíte registrovat, stačí kliknout na odkaz a ptát se – smysluplnou konverzaci ale čekejte spíš od angličtiny. Jazykový model používá vřelejší tón a celkově působí empatičtěji. Odpovídat umí i v hlasové podobě (můžete si vybrat jeden ze čtyř hlasů).

 

Čeština: Zatím spíše ne     

Verze zdarma: Ano    

https://pi.ai/talk

 

 

Ukázka, že Pi zatím moc v češtině komunikovat neumí

 

 

 

Replika


Pomocí Repliky si vytvoříte svého virtuálního kamaráda, rádce nebo třeba osobního kouče. Včetně vizuální podoby.  Účelem je poskytování emocionální podpory a vytváření hlubších propojení s uživateli. Smyslem je pak vytvořit virtuální prostor, kde můžete svobodně vyjadřovat své myšlenky a pocity. Umělá inteligence je vyškolena tak, aby byla empatická, chápající a podporující. 
Se svou replikou si můžete psát i volat. V současné chvíli však aplikace podporuje jen angličtinu.

 

Při vytváření registrace se nenechte zmást, aplikaci můžete využívat s omezenými funkcemi zdarma, jen je potřeba při vyskočení okna s platbou zmáčknout křížek.

 

Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ano    

https://replika.com/

 

 

Ukázka Replika jménem Jana - 3D avatar

 

 

 

Otter.ai


Jde o velmi dobrý nástroj pro přepis mluveného slova do textu – hodí se např. pro automatické přepisy schůzek, rozhovorů, přednášek, zkrátka jakýchkoli konverzací. Tedy, jakýchkoli, zatím podporuje jen angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu a portugalštinu. 


Pokud tak pracujete v mezinárodním prostředí, jde o skvělého pomocníka – spárujete si ho např. s Google Meetem, nahrává zvuk a převádí jej na text, což vám později usnadňuje vyhledávání, prohlížení a sdílení obsahu. Poskytuje také funkce, jako je identifikace mluvčího, shrnutí klíčových slov a sdílení. 


A pokud nepotřebujete k práci, můžete využít třeba pro přepis a porozumění různým songům.

 

Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ano  

https://otter.ai/home

 

 

 

3 skvělé AI aplikace pro zábavu, úpravu fotek a vytváření obrázků

 

 

Lensa AI


Lensa je AI editor fotek a retušér selfie, který vám umožní do fotek přidávat speciální efekty jako je rozostření detailů, změna pozadí nebo různé filtry. Obsahuje řadu retušovacích efektů pro tváře a další prvky, které překvapí svou přirozenosti – jednoduše párkrát kliknete a AI se postará o zbytek.  V placené verzi umožňuje vytvářet také videa a generovat stylizované avatary. 


Lensa AI je k dispozici pro iOS i Android. Pokud chcete jednoduše a na pár kliknutí upravovat fotky, Lensa AI je dobrá volba.

 

Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ano    

https://lensa.app/

 

 

 

Wonder


Wonder je superjednoduchá appka, která vám z popisku vytvoří obrázek. Její ovládání snad ani nemůže být přímočařejší. Stačí se zaregistrovat jen pomocí e-mailu a hesla a můžete pilovat prompty (slovní zadání) a koukat, co pro vás AI vykouzlí. 


Verze zdarma má sice omezení v podobě 5 kreditů na den, tzn. vygeneruje pro vás 5 zadání, ale pokud se vám appka zalíbí, můžete si za necelých 40 dolarů pořídit neomezenou možnost generování obrázků napořád.  


Skvělá je i možnost nahrát obrázek jako součást zadání, ze kterého má AI vycházet. Drobnou nevýhodou je, že nepodporuje češtinu, na druhou stranu, pilování promptů v angličtině může být v jiných ohledech užitečné.


Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ano    

https://wonderai.app/

 

 

Ukázka: Manhattan 2x jinak

 

Wonderu jsme 2x zadali tento jednoduchý prompt, ve kterém jsme jen změnili jméno umělce. Jde o obrázky generované na první pokus.

 

Create Manhattan in 3D in the style of Piet Mondrian/Vassily Kandinsky - striking a good balance between realistic and geometric imagery. Incorporate sharp and blurred elements, ensuring a stylish and immersive experience.

 

Vytvoř Manhattan ve 3D ve stylu Pieta Mondriana/Vasilje Kandinského - rovnováha mezi realistickým a geometrickým zobrazením. Zapoj ostré a rozmazané prvky tak, aby vše působilo stylovým a pohlcujícím zážitkem.

 

 

Manhattan - obrázek generovaný AI ve stylu malíře Pieta Mondriana 

 

 

Obrázek manhattanu ve stylu malíře Wassila Kandiského generovaný umělou inteligencí

 

 

 

Midjourney


Skvělý generátor obrázků pomocí promptů. Uživatelské prostředí není na první pohled tak jednoduché jako u Wonderu. Přihlašujete se totiž prostřednictvím rozhraní Discord, takže se tím nenechte zmást. Celá komunikace vlastně probíhá přes chat Discordu. 


Pro základní orientaci vám bude stačit pár informací. Nejdříve vyberete vlákno, ve kterém budete zadávat prompty (tady vidí vaše výtvory i ostatní uživatelé Midjourney), anebo si vytvořte vlastní soukromý prostor.

  
Každý prompt musíte začít /imagine, jinak vám aplikace nic nevygeneruje. Pak už jen stačí „promptovat“ a zkoušet. Nebojte se zadávat různé detaily vč. formátu obrázku. Pokud nezadáte formát, dostanete standardní čtvercový výstup 1024x1024 px.


Před nedávnem bohužel Midjourney přestala poskytovat verzi zdarma na zkoušku, kdy dávala k dispozici 15 minut generovacího času. Nejlevnější variantou je dnes Basic Plan za 10 dolarů měsíčně, se kterým získáte 3,3 hodiny generovacího času.

 

Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ne    

https://www.midjourney.com

 

 

 

3 nejlepší AI aplikace pro zdraví a bezpečnost

 

 

Wysa


Wysa je mobilní aplikace, která využívá hybridní přístup k péči o duševní zdraví a spojuje umělou inteligenci i skutečné lidské terapeuty. Dává možnost komunikovat s AI, která je vytrénovaná tak, aby poskytovala empatickou zpětnou vazbu, podporu a radu. Současně nejde jen o konverzačního chatbota, ale nástroj na propojování se skutečnými terapeuty, programy a relevantními lékařskými informacemi. 


Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ano    

https://www.wysa.com/

 

 

 

Seeing AI


Seeing AI je mobilní aplikace (funguje na Androidu i iOS) určená především pro nevidomé a slabozraké, kteří díky ní mohou získat podrobný hlasový popis svého okolí.


Aplikaci lze použít k převodu dokumentů, produktů nebo třeba rukopisů do zvukových popisů. Zvládá dokonce i abstraktnější pojmy, jako jsou barvy, popis lidí a prostoru uvnitř i venku. Ostatně podtitulek „Mluvící kamera pro slepé“ mluví sám za sebe.

 

Aplikace je kompletně zdarma, mínusem může být, že mluví v angličtině. 


Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ano    

https://www.seeingai.com/

 

 


FitnessAI


Pokud máte iPhone (na Andoridu bohužel nespustíte) a chcete mít tréninkového parťáka, který vám bude podle vašich cílů optimalizovat tréninkový plán, tohle je appka, kterou chcete vyzkoušet. Je to jednoduché, intuitivní, účinné i motivační. 

 

Zkuste 7denní trial verzi zdarma. Poté aplikace přijde na 1,73 dolarů týdně (nutné ovšem zaplatit na rok dopředu). V porovnání se skutečným trenérem pakatel. 


Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ne    

https://www.fitnessai.com/superwall

 

 

 

Vzdělávací AI appka od Googlu

 

 

Socratic


Socratic je skvělá mobilní aplikace od Googlu, která vám pomůže vyřešit matematický přiklad, zjistit kontext a více informací k určitému výroku nebo pochopit souvislosti složitých jevů na jednouchých příkladech. 


Snad jedinou nevýhodou je, že nepodporuje češtinu. Appka je kompletně zdarma, takže minimálně zkuste. Elegantně kombinuje poučení se zábavou.


Čeština: Ne     

Verze zdarma: Ano    

https://socratic.org/

 

 

 

Poradíme a doporučíme internet

 

Pokud byste ocenili radu profíka na technologie a online inovace, zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu. Poradí vám s různými oblastmi technologie včetně umělé inteligence a jejich možností. Doporučí vám i nejvhodnější internet přímo pro vaši domácnost.

 

Cenu a rychlost internetu na své adrese si můžete ověřit i sami, zabere to jen pár sekund.