Retro hry zdarma: Zahrajte si Warcraft, Doom nebo Wolfenstein. Bez instalace, přímo v prohlížeči

Co si takhle zavzpomínat na herní devadesátky? Návrat do kostičkové grafiky (vážně vás to může zpětně překvapit), rozlišení 640x400 px a méně, osmibitový hudební doprovod. I dnes to má nepopiratelné kouzlo. Minimálně pro ty, kteří vyrůstali v devadesátkách a dříve. Tady je pár tipů, jak si herní klasiku vychutnat i dnes.

 

 

Emulátory a otázky licencí


Samotná emulace, tedy způsob, jak starší hru spustit na moderních počítačích, určitě není nelegální. Právní problémy vznikají v souvislosti s tím, jak konkrétní hru získáte a zda ji skutečně vlastníte. Našteští existují platformy, které problematiku licencí řeší za vás. Všechny naše tipy, jak si zahrát retro hry, jsou tak zcela legální.

 

 

Emulátor DOS Deck – herní klasika na pár kliknutí


Jedna z nejjednodušších cest, jak si přímo v internetovém prohlížeči, bez nutnosti registrace, zahrát šestnáct skvělých herních klasik, jako např. Warcraft, Command & Conquer, Doom nebo Heretic. Všechny sice nejsou v plné verzi, ale demo taky potěší. 

 

Hry si zahrajete ve fullscreenu, v původním rozlišení, včetně úvodních videí a přechodů. Stačí navštívit stránky DOS deck, vybrat hru a během chvilky si užijete klasickou zábavu. Jen pozor na čas. I dnes dokáží být tyto herní pecky pořádně návykové.

 

DOS Deck

 

Úvodní menu PC hry Warcraft 1

 

 

Internet Arcade – když jsou vám devadesátky málo


Hledáte širší výběr a rádi byste zabrousili i do herních osmdesátek nebo dokonce sedmdesátek? Stránka Internet Arcade pro vás bude jako malý ráj na zemi. Obsahuje více než 2500 titulu. Přes šikovné filtry navíc můžete zvolit žánr nebo vývojářské studio. 

 

Tento web chytne za srdíčko všechny arkádové fandy. Mimochodem, nejstarší dostupná hra na platformě Space Wars je z roku 1971 a jde první arkádovku vůbec. Ve své době se nikdy nestala masovější záležitostí a byla dostupná jen v Tresidder Coffee House na Stanfordově univerzitě.

 

Internet Arcade

 

 

MAME – říká vám něco Star Fire nebo Top Gunner?


Na webových stránkách MAME je k dispozici sbírka bezplatných ROM. Je však třeba si hry stáhnout. Pokud nejste geek přes arkádovky, Star Fire a Top Gunner vám pravděpodobně nic neříkají, ale i tak byste se při jejich hraní mohli pobavit.

 

MAME

 

 

Jak emulovat své starší počítačové hry


Máte moderní PC a v šuplíku se vám povaluje několik disket nebo CD se starými hrami. Některé starší tituly mohou fungovat v systému Windows 10 v režimu kompatibility, ale pro devadesátkové hry spouštěné v systému DOS budete potřebovat něco jiného. Začněte koupí externí mechaniky pro čtení CD (cca 500 Kč), nebo 3,5 palcových disket (cca 700 Kč) a následně hru spusťte prostřednictví jednoho z emulátorů. Doporučujeme např. DOSBox.

 

Software umožňuje emulovat/spouštět širokou škálu softwaru, a tedy i her, založených na systému DOS. Pokud máte své staré diskety nebo CDčka, je velká šance, že je prostředictvím DOSBoxu spustíte.  Práce s DOSBoxem je poměrně jednoduchá a vše zvládnete určitě sami.


DOS Box

 

Úvodní obrázek ze hry Wolfenstein 3D

 

 

Kupování starých her


Chytla vás herní nostalgie a rádi byste si nějaký starší a srdeční kousek zahrali? Nejlepší a jednoduchou volbou je nákup starých her na online platformách jako je např. Steam nebo GOG. Na platformě GOG hry často obsahují doplňky, jako jsou mapy a skeny původních manuálů, které na Steamu obvykle nenajdete. Starší hry vás navíc přijdou na pár korun a nemusíte řešit žádné emulace.

 

 

Ripování z herních kazet

 

Pokud jste fanoušky legendárního Nintenda a máte doma kazety SNES, můžete je na svém počítači spustit i dnes. Chce to, stejně jako s disketami, jen trochu práce. Budete k tomu potřebovat správný hardware. Nejoblíbenější možností je Retrode 2 (cca 1500 Kč).


Zařízení umí ripovat (přehrávat) hry pro systémy SNES, Super Famicom a Genesis, Mega Drive. Navíc si můžete pořídit také zásuvné moduly pro Nintendo 64, Sega Master System a Game Boy.


Druhým krokem je správný softwarový emulátor. Pokud používáte Windows, nejlepší volbou je RetroArch. Umožňuje spouštět emulátory pro téměř všechny retro systémy, které si dokážete představit, a doplňuje je o moderní funkce. Například můžete hrát hry pro dva hráče přes internet, což je skvělé, pokud nemáte proti komu hrát.


Na Macu je skvělou volbou OpenEmu. Podporuje také spoustu různých systémů a má přehledné uživatelské rozhraní.

 

RetroArch (Windows) 


OpenEmu (Mac)

 

 

Další tipy od ajťáka a internet za parádní cenu


Pokud chcete do emulací starých her proniknout hlouběji, neváhejte zavolat našemu Ajťákovi na příjmu. Probere s vámi možnosti a poradí i s konkrétní softwarem nebo hardwarem. Nejjednodušší je si hru ale zahrát nebo koupit online. Spolehlivý internet bez závazku vám nejen při hraní retro her bude dělat radost. Ověřte si jeho dostupnost na své adrese.