Vítězství nad digitálním stresem: 6 kroků k většímu klidu

Neustále online. Neustále ve spojení s lidmi, informacemi, zábavou. K tomu pocit, že pokud nejsme online, něco nám uteče. Normální je být na počkání dostupný. Digitalizace má své nesporné výhody, ale stejně tak může být stresující. V tomto článku se podíváme, proč digitální stres vzniká, co s námi dělá a jak si s ním můžeme poradit.

 

 

Digitální stres: na koho působí?


Známe to všichni. V práci se nepřečtené e-maily hromadí, musíte se učit používat nový software a firma neustále mluví o větší digitalizaci. Jednou z příčin digitálního stresu totiž podle vědců je, když situace - často v práci, ale i mimo ni - vyžaduje více digitálních kompetencí, než kolik jich máme. 


Na základě toho bychom mohli usuzovat, že starší generace zažívá více digitálního stresu než mladší generace, ale ve skutečnosti je to naopak. Další, možná ještě důležitější příčinnou digitálního stresu je totiž připoutání k digitálnímu světu prostřednictvím životních návyků.


Studie provedená nadací Hans Böckler Stiftung zkoumala digitální stres a zjistila, že je výraznější u lidí ve věku 25-34 let než u starších věkových skupin.

 

 

Příčiny digitálního stresu

 

Zmíněná Böcklerova studie se zaměřila na pracovní prostředí a odhalila následující příčiny digitálního stresu: 


-Monitorování výkonnosti zaměstnanců
-Nedostatek prostoru k soustředění / přerušování soustředění
-Informační přetížení
-Zmatení z neustálého přepínání softwaru
-Neustálá dostupnost způsobená stíráním hranic mezi soukromým a pracovním životem
-Nejistota - obavy, že mohu být nahrazen digitálními řešeními

 

Pokud bychom se podívali na obecné příčiny digitálního stresu, studie často uvádějí tyto čtyři hlavní body:

 

1. Informační přetížení

 

Při velkém množství informací dostupných na internetu může být náročné oddělit relevantní informace od nepodstatných, což vede k informačnímu přetížení a může způsobit stres, protože se snažíme většinu informací zpracovat a uchovat. Nebo v opačném případě jen bezmyšlenkovitě brouzdáme od informace k informaci a později můžeme mít pocit neefektivně stráveného času.

 

2. Sociální média

 

Sociální média mohou způsobovat úzkost a pocity nedostatečnosti, protože se lidé srovnávají s ostatními a jejich zdánlivě dokonalými životy. Současně zvyšují potřebu potvrzení, uznání od ostatních, a tedy do jisté míry odpoutání od vlastního úsudku.

 

3. FOMO

 

FOMO (Fear of missing out), neboli strach z toho, že něco promeškáme. Často pociťujeme tlak na to, abychom zůstali připojeni k internetu a sociálním médiím. Máme nutkavou potřebu neprošvihnout události nebo zprávy. 

 

4. Kyberšikana

 

Podle této studie jsou zlé nebo posměšné komentáře na sociálních sítích jednou z nejčastějších příčin stresu mezi mladou generací. Mohou totiž vyvolávat pocity studu, viny a izolace, což vede k úzkostem a problémům s duševním zdravím.

 

 

Pociťujete digitální stres?


Ať jde o pracovní prostředí nebo osobní život, digitální stres se projevuje vždy podobně. Podívejte se na následující seznam příznaků:

 

- Nadměrný čas strávený u obrazovky (tzv. „od nevidím do nevidím“)
- Poruchy spánku
- Výkyvy nálad
- Sociální izolace (upřednostnění online prostředí)
- Zhoršené studijní výsledky nebo pracovní výkony
- Zdravotní problémy, zejména kardiovaskulární
- Úzkost a strach
- Snížené sebevědomí

 

Doufáme, že se vám po přečtení příznaků nezvýšila hladina kortizolu (stresový hormon). Pokud něco z výše uvedeného zažíváte, příčinnou samozřejmě nemusí být vždy digitální stres – projevuje se totiž podobně jako jakýkoli stres. Nicméně, jestli před obrazovkou trávíte hodiny v práci i mimo ni, s mobilem v ruce usínáte a jako první po probuzení se podíváte na Instagram nebo si přečtete zprávy, možná je na čase trochu digitálně zvolnit.

 

 

6 způsobů, jak se vypořádat s digitálním stresem


Pokud se cítíte unavení, letargičtí a chybí vám motivace, dejte si pauzu pomocí těchto 6 tipů.

 

 

Tip 1: Odpočiňte si od telefonu


Pro většinu z nás se smartphone stal nezbytnou součástí života. Většina z nás se probouzí za zvuku budíku svého telefonu a usíná při procházení sociálních sítí nebo zpráv. A spousta studií prokázala, že z dlouhodobého hlediska to má negativní vliv na naše tělo i mysl.
Přitom je to poměrně jednoduché - zkuste si dělat vědomé přestávky od telefonu. Nejlepším způsobem je zvolit si určitý čas, kdy telefon odložíte.


Samotné chytré telefony dokonce poskytují podporu pro podobné počínání. Umožní vám omezit používání aplikací nebo třeba nastavit v určitý čas jen černobílý režim obrazovky, aby telefon tolik nelákal. 


Můžete například odložit telefon na noc ve 20 hodin a podívat se na něj až druhý den nejdříve v 9, kdy začínáte pracovat. To znamená, že každý den strávíte přibližně 13 hodin bez telefonu, což poskytne vašemu nervové soustavě čas na odpočinek. 


Mimochodem zírání do telefonu nebo počítače před spaním může ovlivnit nejen vaši náladu, ale také váš spánek. Kvůli působení modrého světla z displejů. Používejte proto režim teplého světla, ale ideálně mobil před spaním odložte úplně.

 

 

Tip 2: Ujasněte si, kdy jste k dispozici a kdy ne


Jak už padlo výše, digitální „hračky” v nás mohou rychle vyvolat pocit, že musíme být neustále k dispozici na všech kanálech - e-mailu, telefonu, WhatsAppu, Messengeru atd.


Ale to, že vlastníte telefon a notebook, nebo pracujete z domova, neznamená, že musíte být vždy k dispozici, a je v pořádku to dát svému šéfovi nebo kolegům najevo.


Uspořádání pracovního dne do stanoveného času pro schůzky a času pro dokončení ostatní práce snižuje stres a umožňuje nám lépe se soustředit na úkoly. Takže až příště budete chtít zvednout telefon u oběda, zkuste se nejdřív zamyslet, jestli to 20 minut nepočká.

 

 

Tip 3: Nemusíte odpovídat vždy hned 


Není to jednoduché. Většina lidí dnes očekává odpověď během minut, maximálně desítek minut.
Ale nemusí to tak být. Zkuste neodpovídat hned; pokud nejde o naléhavý případ, není důvod přerušovat to, co děláte. Kolegové nebo kamarádi mohou počkat.

 

Samozřejmě nic se nemá přehánět a vždy záleží na kontextu komunikace. Ale smyslem je netěkat od rozdělaných činností k odpovídání na zprávy a e-maily.

 

 

Tip 4: Komunikace tváří v tvář


Jedním ze zásadních problémů komunikace prostřednictvím e-mailu, sociálních sítí nebo textových zpráv je, že může být obtížné rozpoznat tón a význam sdělení. Snadno tak může dojít k nedorozumění.  

 

Abyste se vyhnuli zbytečným dramatům (i těm vnitřním), snažte se vést důležité rozhovory tváří v tvář a ponechte e-maily a textové zprávy jako způsob domluvy a pro banální konverzaci. Minimálně vám to pomůže k oživení vašich vztahů.

 

 

Tip 5: Pečujte o sebe


Důležité je nezabřednout do digitálního světa úplně. To samozřejmě neznamená, že byste se měli na technologie vykašlat. Je však důležité, abyste si vědomě dopřáli čas mimo e-maily, Messenger, WhatsApp, zpravodajské servery atd. a dopřáli tak svému tělu a mysli odpočinek. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je stanovit si každodenní přestávky od technologií, anebo si bez nich jednou za měsíc dopřát třeba celý víkend. 

 

Místo ťukání do telefonu se kochejte, místo poslechu M3 si raději poslechněte přirozený hluk ulice nebo šum lesa a místo čtení zpravodajských serverů se začtěte do knihy. 

 

Až se vrátíte k počítači nebo telefonu, zjistíte, že svět se nezastavil jen proto, že jste je na chvíli odložili.

 

 

Tip 6: Návyk nezískáte za den


To poslední je patrně nejtěžší ze všeho - abyste si mohli odpočinout od “digitálního závodu”, je potřeba si vytvořit návyk. Říká se, že někdo potřebuje k plnému vstřebání návyku 30 dní a někdo 60, zkrátka jsme individuality. Ale je dobré začít postupně, menší a soustavné kroky jsou rozhodně lepší než velké skoky, při kterých byste mohli ztratit balanc. A když si takové návyky (třeba pomocí našich tipů) vybudujete, věříme, že se nejen zbavíte stresu z přemíry technologií, ale také se budete lépe soustředit na své pocity a myšlenky. 

 

 

Technologie jsou skvělé a usnadňují nám spoustu věcí. Na druhou stranu, všeho moc škodí. Neztrácejte proto čas dlouhým hledáním na internetu, zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu a zeptejte se na výhodnou nabídku internetu přímo na své adrese. Nebude vám nutit to, co nepotřebujete, ale doporučí nejvhodnější tarif přesně pro vaše potřeby. Pokud neradi voláte, dostupnost internetu si můžete ověřit i sami online.