Internet v devadesátkách. Pro koho a za kolik?

Stručná odpověď by mohla znít: pro omezenou skupinu firem za (deseti)tisíce Kč a později i pro domácnosti za vyšší stovky. A to se hned na úvod nepouštíme do popisu kouzla vytáčeného připojení nebo výčtu rychlostí, které tehdejší technologie mohly nabídnout. Tak si pojďme trochu zavzpomínat.

 

 

Je libo připojení k internetu, nebo raději auto?

 

Čtvrtek 13. února 1992, budova Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, posluchárna č. 256 - tým okolo Jana Gruntoráda slavnostně kolegům oznamuje oficiální připojení Československa k internetu. K rozběhnutí tehdy stačila komutovaná (vytáčená) telefonní linka s rychlostí 19,2 kb/s. 


Pro srovnání: i ty nejzákladnější tarify jsou dnes přibližně 520krát rychlejší a dosahují 10000 kb/s, tedy 10 Mb/s. Pokud by vás k dřevní době internetu v Česku zajímaly podrobnosti, doporučujeme video z přednášek ČVUT.


Od roku 1992 pak postupně pod dohledem Ministerstva školství vznikala česká páteřní síť CESNET, která nejdřív propojila Prahu a Brno rychlostí 64 kb/s. V tomto případě už šlo o pevnou (nevytáčenou) datovou linku. Počet strategických uzlů CESNETu postupně narůstal a v březnu 1993 už síť obsáhla 11 měst. Nejdřív připojení přes CESNET využívaly jen univerzity a další akademické instituce, postupně však Ministerstvo školství umožnilo přístup i komerčním subjektům a neziskovkám. 


Cena pevného připojení se přitom v říjnu 1994 pohybovala v astronomických částkách - např. firmy musely z rozpočtu za základní tarif s rychlostí 9,6 kb/s ukrojit každý měsíc 23 570 Kč. V případě tarifu 64 kb/s se cena vyšplhala přes 56 tis. Kč, za což se tehdy dalo pořídit i zánovní auto ve slušném stavu.

 

Ceny pevného (nevytáčeného) internetu v roce 1994

  9,6 kb/s 14,4 kb/s 19,2 kb/s 64 kb/s
CESNET pro firmy 23 470 Kč 29 770 Kč 33 970 Kč 56 385 Kč
CESNET pro neziskovky 14 020 Kč 18 220 Kč 22 420 Kč 34 500 Kč

zdroj: https://www.muzeuminternetu.cz/info/pripojeni1994.php3

 

 

Internetová prezentace CESNET v 90. letech

 

 

A co domácnosti? „Tututu píp tzzzz rrrr píp chrrrr brzzz šššš”


Během roku 1995 se internet začal zpřístupňovat také široké veřejnosti. Mělo to ale jeden háček - monopolní postavení na poskytování telekomunikačních služeb v té době držela polostátní společnost SPT Telecom, která de facto diktovala podmínky trhu pro domácnosti. V roce 1998 však SPT Telecom udělal zásadní chybu. Oznámil totiž výrazné zvýšení cen vytáčeného internetu přes telefonní linku (v podstatě jediného způsobu připojení pro domácnosti) a k tomu přidal navíc účtování po minutách, namísto 3minutových impulsů. 


Reakce přišla rychle. Patrick Zandl (zakladatel Mobil.cz), Ondřej Neff (spisovatel a zakladatel prvního českého interntového deníku Neviditelnypes.cz) a Ivo Lukačovič (zakladatel Seznam.cz) zorganizovali demonstraci “Internet proti monopolu“. Pod tlakem veřejnosti pak SPT Telecom přistoupil na přívětivější ceny a jeho monopolní postavení se začalo postupně drolit. Došlo k liberalizaci trhu a objevili se noví poskytovatelé služeb, kteří začali nabízet připojení k internetu s měsíčním paušálem (bez dalších poplatků za čas strávený na síti).


Mimochodem, řada z vás si určitě pamatuje, že k vytáčenému připojení neodmyslitelně patřil charakteristický, nervy drásající zvuk. A kromě nekonečného čekání na načtení stránky, se s tímto typem připojení spojovalo i čekání na 18. hodinu, kdy startovalo účtování nižší sazby za minutu připojení. Poskytovatel si tak za připojení účtoval dvě částky - paušální sazbu za tarif (v roce 1997 se pohybovala od 350 Kč měsíčně za rychlost 28,8 kb/s) a následně ještě 1 Kč za každou minutu připojení.  

 
 

Stahování pomocí vytáčeného připojení - doba stahování souboru: 39 let

 

 

Cena internetu tehdy a teď


Jednou to přijít muselo – jednak s vývojem technologií a také s poptávkou trhu. Pevný internet na přelomu tisíciletí zaznamenal velký boom. Ať už jste připojeni bezdrátově nebo kabelem, spojení je všudypřítomné. S rozšířením možností připojení pak přišlo i snížení cen. 

 

Ceny a rychlosti připojení 1997 vs 2022

1997 Vytáčené připojení 28,8 kb/s Pevný internet 64 kb/s     Průměrná mzda
 

od 350 Kč/měs. + 1 Kč
za minutu připojení

od 33 000 Kč/měs. 10 800 Kč
2022 Vytáčené připojení Pevný internet
10-1000 Mb/s
Průměrná mzda
  dnes už si nepořídíte od 245 Kč do 1000 Kč/měs. 38 000 Kč

zdroj: https://www.muzeuminternetu.cz/offwebs/ceskyinternetceny.php3

 

A to jsme ještě raději nezmínili zřizovací poplatky, které u pevného internetu v devadesátkách běžně přesahovaly 10 tis. Kč. Technologie jsou dnes zkrátka mnohem přívětivější. I když se s nostalgií můžeme ohlížet zpět, asi jen málokdo by si přál každý den slýchat “tututu píp tzzzz rrrr” a dlouhé sekundy, ba i minuty, čekat, než se stránka načte. 

 

 

Zelený internet s Nordic TV na 3 měsíce zdarma

 

Pokud máte chvilku, zkuste si ověřit, jestli je náš Zelený internet dostupný i u vás. Všechny naše služby jsou bez závazku a navíc si k tarifu vyzkoušíte i vychytanou Nordic TV HD na 3 měsíce zdarma (a poté s trvalou slevou). Spolehlivému internetu zdar!