Sázet stromy vyhledáváním na internetu? S tímto doplňkem prohlížeče to jde samo

Způsobů, jak přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí, je spousta – každého asi napadne recyklace, výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, bezobalové nakupování atd. Kdyby vám ale někdo řekl, že k ochraně klimatu můžete přispět i vyhledáváním na internetu, asi byste si v první chvíli ťukli na čelo. Nicméně, takový projekt skutečně existuje – seznamte se s Ecosií.

 

 

Sázejte stromy, zatímco hledáte na webu

 

Jak využít technologie ke zpomalení klimatických změn? Takovou otázku si během svých cest po Asii v roce 2009 položil čerstvě vystudovaný ekonom Christian Kroll. 

 

A šel na to chytře, pro svůj projekt se rozhodl použít nástroj, který aktivně využívá téměř 5 miliard lidí – a sice internet. Se svým týmem vyvinul bezplatný doplněk internetového prohlížeče Ecosia, který směřuje zisky z vyhledávání do organizací a dlouhodobých projektů zabývajících se výsadbou stromů v odlesněných oblastech. A výsledky?

 

 

Přes 150 milionů nově vysazených stromů ve 35 zemích světa

 

Od svého založení v roce 2009 zasadila Ecosia přes 150 milionů stromů ve 35 zemích jako je třeba Brazílie, Burkina Faso nebo Indonésie. Číslo pochopitelně stoupá. Staví také solární farmy, které pokryjí energii potřebnou k provozu samotné Ecosie, čímž jde příkladem.

 

Za úspěšností celého projektu mluví taky počet uživatelů – v současností tento doplněk požívá více než 20 milionů lidí na celém světě. Organizace díky tomu podporuje přes 70 různých projektů, mezi které patří například výsadba stromů v Thajsku, na Filipínách nebo v Guatemale.

 

 

Jak vyhledávání s doplňkem Ecosia funguje

 

Stačí vlastně jediné – stáhnout si doplněk Ecosia třeba pro Google Chrome (ale i jiné prohlížeče) a začít vyhledávat. 

 

Stromy „automaticky vysazujete“ pomocí vyhledávacích dotazů napsaných přímo do adresního řádku nebo vyhledávacího pole zobrazeného na nové kartě. V aplikaci postupně sledujete, jak váš vliv roste, a kolik stromů se po světě díky vašemu vyhledávání vysadilo.

 

Anebo můžete vyhledávat přímo přes web www.ecosia.org, podobně jako kdybyste vyhledávali přes Google. Ecosia samozřejmě běží i na mobilu, najdete ji jak v obchodě Google Play, tak v App Store.

 

Byznysový model funguje podobně, jako na Google nebo Seznam.cz. Mezi vyhledanými odkazy se zobrazují reklamy a když na ně kliknete, Ecosia za proklik dostane peníze. Každý dotaz průměrně generuje zisk okolo 0,005 Euro. Vysadit jeden strom pak průměrně Ecosiu stojí 0,25 Euro. Prostým průměrem by tak mělo stačit 50 dotazů na to, abyste vysadili jeden strom.

 

Každý strom pak během života (resp. 15letého cyklu) z ovzduší odstraní asi 50 kg oxidu uhličitého.

 

 

Bez čeho se při vyhledávání s Ecosií neobejdete

 

Překvapivě… je to internet. Pokud ještě Zelený internet od Nordic Telecom nemáte, zkuste si ověřit dostupnost na své adrese. Všechny naše služby jsou bez závazku. A když už je řeč o zdravějším prostředí, jsme rádi, že můžeme podpořit chytré projekty a partnery, jako např. Jesenické návraty, kteří sdílejí stejné hodnoty.