21. února 2022
Těžba kryptoměn na internetu
Pokud jste uvěřili vizi kryptoměn jako budoucnosti finančního světa, aktivně s nimi platíte nebo je jen považujete za dobrou investici, možná vás někdy napadlo, že byste mohli kryptoměny „těžit“ jen tak z domova.
Téma kryptoměn zaplavilo média až zhruba před rokem a půl, i když bitcoin jako jejich nejznámější zástupce byl představen už v roce 2008. Za obrovský zájem o bitcoin, ethereum, cardano nebo dogecoin mohl hlavně prudký a přitom setrvalý růst ceny bitcoinu a dalších digitálních měn během roku roku 2020 a začátkem roku 2021. Na internetu jste si z ničeho nic mohli přečíst články typu „5 kryptoměn, které vynášejí nejvíc“ nebo „Jak za pár týdnů zbohatnout díky kryptu“.
Co dělá „krypto kryptem”
Nejdřív trocha historie. Bitcoin - první digitální měnu světa představil v roce 2008 Satoši Nakamoto. Kdo to je, se dodnes jistě neví, jeho skutečná identita totiž zůstává neznámá. Může jít o pseudonym jedné nebo více osob. Jisté je, že už o rok později vydal Satoši první software, který zahájil provoz celosvětové sítě a prvních jednotek bitcoin měny.
Pro kryptoměny je charakteristické několik zásadních vlastností. Jsou decentralizované, tedy zcela nezávislé na nějaké autoritě. Nemají prostředníka – lidé, kteří spolu obchodují, tak činí přes peer-to-peer sítě (přímo mezi sebou bez využití serveru). Jsou neprolomitelné, což jim zajišťuje velmi silné šifrování, a (pseudo)anonymní, takže s nimi není spojeno používání osobních či jinak citlivých údajů. Ale hlavně jsou díky blockchainu, tedy jakési veřejné „účetní knize“ transparentní. To vše dělá z kryptoměn zajímavý prostředek směny i investiční aktivum.
Pak jsou zde ale i negativa. V prvé řadě se nedají centrálně kontrolovat, což vloni vyústilo v jejich zákaz v Číně (naopak ve středoamerickém státečku Salvador se stal bitcoin oficiální státní měnou). Mnoho kryptoměn se dnes získává buď nákupem, anebo jejich těžbou (miningem). Těžba je termín používaný pro ověřování a zaznamenávání nových transakcí do blockchainu. Zahrnuje práci vykonanou počítači a vede k pomalému hromadění zdrojů — stejně jako u těžby nerostů. Kritici virtuálních peněz poukazují na to, že těžba většiny z nich je energeticky poměrně náročná. A konečně – každý držitel kryptoměny je sám zodpovědný za její zabezpečení, což vyžaduje určité technické znalosti.
Svět kryptoměn urazil za necelých 15 let dlouhou cestu. Objevily se nové alternativy bitcoinu, kterým se obecně říká altcoiny. Už dávno tedy nejde jen o ethereum nebo litecoin. Na kryptoměnových burzách si můžete pořídit doslova tisíce virtuálních měn.
Co je potřeba k těžbě?
Těžba dnes ve velkém probíhá hlavně na tzv. mining farmách, ale těžit můžete i doma. A i když na tom nejspíš nezbohatnete, aspoň zjistíte, jak to celé funguje.
Pokud jste fanoušky ekologie a bytostně vám vadí zbytečné plýtvání energií, pak na těžbu kryptoměn raději zapomeňte. Už vloni totiž britská BBC uvedla, že „těžba bitcoinu spotřebovává víc energie než Argentina“. Pokud se divíte, proč už dlouho nejsou v obchodech k mání jakékoli výkonnější grafické karty nebo jen za přemrštěné ceny, pak si těžbu také rozmyslete. Obojí totiž mají na svědomí právě těžaři, kteří s příchodem grafik nejnovější generace vykoupili téměř celý trh.
Pro všechny ostatní, kteří by chtěli domácí těžbu kryptoměn vyzkoušet, nabízíme pár užitečných rad. Ta nejdůležitější z nich zní: zhodnoťte své vlastní možnosti. K efektivní těžbě je totiž zapotřebí nemalý výpočetní výkon, takže nezbytným předpokladem je našlapané PC vybavené výkonnou grafickou kartou. Dále je nutné brát ohled na spotřebu energie a její cenu v lokalitě, kde žijete, což při současném vzestupu cen energií může pro mnoho lidí představovat problém. Mírně zvýhodnění poskytuje např. noční tarif, nebo vlastní solární panely.
K samotné těžbě pak v zásadě existují dvě cesty. Buď postavíte speciální těžební stroj (tzv. rig) s množstvím grafických karet a obrovským odběrem elektřiny, stáhnete si speciální software, vše nakonfigurujete, přidáte bezpečnou krypto peněženku a rozjedete vlastní těžbu. Nebo, což je cesta daleko schůdnější ale méně výnosná, se začnete těžit prostřednictvím online služby, jež spojuje těžaře kryptoměn s těmi, kteří chtějí k těžbě nabídnout výpočetní výkon svého domácího počítače. Takových tržišť s výkonem je celá řada – namátkou třeba Coinbase, NiceHash nebo CGMiner.
Při těžbě krypta nehraje zásadní roli rychlost internetového připojení. To je sice podmínkou kvůli synchronizaci dat, ale např. bitcoin už se dá s přehledem těžit při rychlostech, které nabízí dnešní nejzákladnější tarify.
Vyplatí se to?
Pokud jste se rozhodli pro druhou cestu, stačí se registrovat u vybrané služby, stáhnout si její aplikaci a můžete se pustit do těžby. Nezapomeňte na zřízení elektronické peněženky – můžete využít přímo peněženku daného tržiště, přes které začnete těžit nebo napojit vlastní.
Samotný výdělek pak závisí na spoustě faktorů. Hodnota kryptoměn je v čase velmi proměnlivá a často prudce kolísá. Známé jsou případy, kdy jediný tweet světově významných osobností byznysu, namátkou Elona Muska či Jeffa Bezose, vychýlil hodnotu bitcoinu a jeho „bratříčků“ i o desítky procent. Důležitou roli hrají také aktuální ceny energií v místě, kde k těžbě dochází. A započítat se musí i amortizace zařízení, na kterém těžíte – grafické karty a další komponenty se totiž těžbou výrazně opotřebovávají.
Takže – je to výhodné, nebo není? Na rovinu, pro běžného domácího uživatele s běžným domácím počítačem spíše ne. Pro hráče počítačových her s výkonným strojem, který je ochoten obětovat jeho výkon těžbě třeba během noci, kdy spí, je šance na zisk větší. Několik tuzemských redakcí webů s technologickým zaměřením v minulosti ziskovost domácí těžby kryptoměn vyzkoušelo. Výsledky byly obdobné – se špičkovým počítačem (nejvýkonnější procesory, nejvýkonnější grafiky) se denní zisk po odečtení nákladů v lepším případě pohyboval v řádů nízkých stokorun.
Ajťák na příjmu. Služba pro každodenní život
Ať už se k těžbě kryptoměn v domácích podmínkách (na svém PC, tabletu či prostřednictvím mobilu) rozhodnete či ne, pamatujte na spolehlivé a stabilní internetové připojení. Pokud s tím stávajícím neste spokojeni, kontaktujte svého poskytovatele a nebojte se mu sdělit výhrady. V řadě případů dokáže pomoci. Jestliže se ale trable opakují, pak je na místě uvažovat o změně. Zkuste si online ověřit, jaký tarif můžete získat u nás. Všechny naše služby jsou bez závazku. Věříme totiž ve svobodu a férový přístup.
Navíc lze k internetu využít i naši novou službu „Ajťák na příjmu“. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem technologií i elektroniky u vás doma. Ať jde o aplikace, instalaci, problém s počítačem nebo televizí, zapomenutým heslem, e-mailem apod.