3. února 2022
Smart technologie a jejich využití v domácnosti
Jak by se vám líbilo, kdyby vaše domácnost byla tak inteligentní, že byste nemuseli hnout prstem? Napodobit plně automatizovaný dům ze světoznámého cyklu povídek Marťanská kronika od Raye Bradburyho sice zatím neumějí, ale tzv. smart technologie vám už dnes dokážou snížit náklady na energie, zvýší bezpečnost domova, a ještě převezmou každodenní praktické činnosti.
Za souslovím chytrá domácnost se skrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojit se k internetu a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě. Dříve se proto mluvilo také o internetu věcí (Internet of Things - IoT).
Jde například o zařízení, která umožňují vzdálené sledování či ovládání některých funkcí. Připojit se k nim můžete pomocí smartphonu nebo tabletu přes internet a pomocí aplikace vše ovládat a nastavovat, i když jste třeba na druhém konci planety. Jedná se typicky o nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu nebo jas světla podle denní doby.
Komfort a bezpečnost
Jak je z úvodu zřejmé, chytré domácí senzory a spotřebiče slouží především k tomu, abyste jejich prostřednictvím mohli automatizovat některé opakující se úkony a tím si zpříjemnili bydlení. Přejete si mít těsně před příjezdem k domu otevřená vrata, garáž a rozsvícená světla? Toužíte při návratu z práce po horké vaně? Chcete rozsvítit na terase nebo vytáhnout venkovní žaluzie, aniž byste se museli pohnout z pohovky? Zapnout na dálku vytápění na chatě?
Smart domácnost může ale také sloužit k lepšímu zabezpečení. Do vaší domácí sítě můžete zapojit také kamery či jiné bezpečnostní senzory a alarmy. S instalací většiny podobných zařízení si navíc poradí i méně zkušení uživatelé. Výrobci totiž k jednotlivým přístrojům dodávají detailní návody a v některých případech dokonce i potřebné nářadí. Vyměnit termostat nebo detektor kouře a zaplavení zvládne i naprostý laik, u venkovních vrat budete nejspíš už muset přenechat montáž odborníkům.
Zajímejte se, jak si spolu smart technologie rozumí
Pokud i vy toužíte po inteligentní domácnosti, buďte ostražití zejména při nákupu speciálních zásuvek, chytrých žárovek, čidel nebo různých řídicích jednotek. Brzy zjistíte, že na trhu je sice poměrně velké množství těchto zařízení, jenže ne všechny se spolu dokážou „domluvit“ na technologické úrovni. Jednotlivé značky totiž chtějí, abyste používali výhradně jejich chytré systémy, proto jejich kombinování zatím příliš nefunguje. Přesto již první standardy vznikly. K nejpoužívanějším patří Z-Wave nebo ZigBee, které se starají o propojení mezi řídicí jednotkou a různými senzory v rámci speciální bezdrátové sítě. Doslova za rohem už je ale revoluční řešení tohoto letitého problému.
Revoluce chytrých domácností
Prvky smart home používají dvě třetiny amerických domácností. V Evropě je to podle analytické firmy Berg Insight jen přibližně čtvrtina. Větší popularitě inteligentních domácností dosud bránila právě vzájemná nekompatibilita jednotlivých přístrojů, které ji mají tvořit. Nový otevřený standard s názvem Matter, na kterém se nedávno dohodlo kolem 200 technologických firem, má usnadnit používání chytrých zařízení od různých výrobců a zvýšit jejich bezpečnost. Hlavní výhodou Matteru, který má být spuštěn v polovině roku 2022, je, že se smart technologie navzájem domluví v rámci domácí sítě a zároveň se bez prostředníků v podobě speciálních řídících jednotek mohou připojit k internetu.
Matter je otevřený komunikační protokol, který funguje na podobném principu jako internet a umožňuje bezproblémovou komunikaci různých zařízení bez prostředníků stejně jako technologie HomeKit od Applu. Nástup Matteru současně znamená, že některá zařízení, která bylo dosud možné ovládat jen přes Apple, se zpřístupní i majitelům telefonů s Androidem.
Součástí standardu Matter je i systém snadného nastavení produktů chytré domácnosti od Amazonu, které probíhá prakticky bez zásahu uživatele. Bohužel zatím není jisté, jestli výrobci podporu pro nový standard přidají i do zařízení, která si už lidé koupili v minulosti.
Cílem Matteru je proto sjednotit zařízení inteligentní domácnosti a podpořit vzájemnou komunikaci mj. produktů technologických velikánů Amazon, Google a Apple, jejichž ekosystémy pro chytrou domácnost zůstávaly oddělené.
Stejně důležité pro dlouhodobou životaschopnost konceptu chytré domácnosti je i zavedení sdílených bezpečnostních standardů. To je v posledních několika letech obzvláště bolestivý problém. Např. právě společnost Apple donedávna zdůvodňovala svou nedostatečnou interoperabilitu s dalšími smart zařízeními odkazem na jejich nedostatečné zabezpečení proti hackerům.
Před nástupem Matteru zatím můžete volit ze dvou typů smart sad či systémů. Jednoúčelové sady jsou poměrně levné a snadné na instalaci. Jak už napovídá samotný název, slouží převážné k jedné věci. Jestliže máte v bytě či domě například chytrý alarm a později si k němu budete chtít pořídit třeba inteligentní osvětlení, na každou z funkcí budete potřebovat i speciální aplikaci. Druhou možností je centrální systém, který bude mozkem vašeho domova. Obvykle ho stačí zapojit do elektrické sítě a k vašemu Wi-Fi routeru. Do budoucna k němu můžete připojovat i další zařízení. Určitou nevýhodou pro však může být skutečnost, že většina systémů je dostupná pouze v anglickém jazyce.
Ajťák na příjmu
K bezproblémovému fungování smart domácnosti je samozřejmě nezbytné mít doma spolehlivé internetové připojení. Zkuste si proto online ověřit, jaký tarif od nás můžete získat. Všechny naše služby jsou bez závazku. Věříme totiž ve svobodu a férový přístup.
V případě, že byste s nastavením a nástrahami chytré domácnosti potřebovali poradit, můžete využít našeho Ajťáka na příjmu. Náš expert vám po telefonu poradí se vším, co se točí kolem technologií a elektroniky. Může jít o různé aplikace, instalace, problém s PC, televizí, zapomenutým heslem, e-mailem apod.
A pokud vás zajímají konkrétní smart zařízení pro domácnost, mrkněte k nám na eshop, do sekce smart home.