5 triků, jak zrychlit váš internet

Máte doma rychlý internet, ale přesto vám běží pomalu? Možná není zapotřebí ihned proklínat poskytovatele internetového připojení. Nejdříve zkontrolujte, zda nemůže být chybička na vaší straně. Zde je 5 nejlepších triků, které mohou vaši domácí Wi-Fi zrychlit.

 

1. Přemístěte router

Jedním z hlavních důvodů bývá špatné umístění routeru, a tím způsobený nedostatečný signál internetového přenosu. Má za následek zpomalení rychlosti dat a například streamování videa se může sekat. Router rozhodně nepatří na podlahu. Vlny se z routeru šíří rovnoměrně všemi směry a umístěním na zem je bude pohlcovat podlaha. Ideální pozice pro Wi-Fi router je například na polici nebo na místě, ze kterého je na router vidět ze všech místností. Platí, že čím výše router je, tím lépe.

 

2. Pryč s modemem od další elektroniky

Router máte na viditelném místě, ale internet je stejně pomalý? Nestojí rovnou pod televizí nebo hned vedle další elektroniky? Pak je to špatně. Router rozhodně nepatří do blízkosti dalších elektronických zařízení, ta totiž signál ruší, a tím mu ubírají na výkonu. Ani umístění routeru kousek od počítače, mikrovlnky nebo dětské chůvičky není vhodné.

 

3. Změňte Wi-Fi kanál

Na Wi-Fi síť je v současnosti připojena téměř každá domácnost. To znamená, že se na stejné frekvenci sítě může sejít i několik sousedů, a proto se snižuje rychlost internetového připojení. Nejčastěji se to děje například v zástavbě panelového domu, kde je takové rušení opravdu viditelné, respektive měřitelné. Nejjednodušším řešením je nalézt kanál, který je nejméně rušený. K tomu postačí jen mobilní telefon s aplikací, která změří dostupné kanály (oblíbená je např. aplikace Wi-Fi analyzer). Poté jen stačí vybrat kanál, který je nejméně využívaný, a dle návodu/uživatelské příručky routeru ho ručně nastavit.

 

4. Zkontrolujte router

I router by měl dodržovat svou hygienu. To znamená, že by se měl pravidelně restartovat (hádejte, na co se vás zeptá poskytovatel internetu na zákaznické lince jako první: „A router jste zkoušel restartovat?“). Zkuste ho opravdu nejprve restartovat sami, můžete si tím ušetřit čas i nervy. Váš router je potřeba také pravidelně aktualizovat. Pokud ne pravidelně, tak alespoň jednou za čas zjistit, zdali v něm není nahraný starý firmware. Pokud máte router staršího data výroby, rozhodně se vyplatí zakoupit nový. S rychlostí vývoje internetového připojení se doporučuje kupovat nový router každé 3 až 4 roky. Dříve tomu bylo 5 až 7 let.

 

5. Pořiďte si repeater

Repeater je příslušenství k zesílení distribuce Wi-Fi signálu. Jeho název v dosloveném překladu znamená opakovač a přesně to dělá. Přijme sílu signálu a opakuje ji např. v další místnosti nebo na balkóně. V případě, že ale budete distribuovat signál z kanálu, který je „zanesený“ (viz krok 3.), na repeateru se sice objeví ikonka šíření plného signálu, ale jeho kvalita se nezlepší. Před jeho nákupem se proto raději ujistěte, že jste provedli veškeré kroky uvedené výše.

Je vaše Wi-Fi stejně pomalá? Ověřte si dostupnost našeho rychlého internetu 5G vzduchem na vaší adrese.