Umělá inteligence v roce 2025 - co můžeme čekat? Klíčové trendy a výzvy

V roce 2025 se umělá inteligence (AI) nepochybně stane jedním z nejdiskutovanějších témat, ovlivňujícím stále více aspektů našich životů. Jak ale vybrat jen několik klíčových témat, když AI prostupuje do tolika oblastí současně? Podívali jsme se na výrazné trendy a záměrně zabrousili i mimo dominantní jazykové modely typu ChatGPT. Tady jsou.

 

 

Multimodální AI
 

Multimodální umělá inteligence rozšiřuje zpracování dat o více typů vstupů i výstupů. Přibližuje se tak lidské schopnosti zpracovávat různé smyslové informace. Jinými slovy, aplikace a modely AI jako je ChatGPT mohou už nyní zpracovávat psaný text, obrázky i zvukové záznamy. Přitom ještě před rokem to tak hladce nešlo. Existovaly sice aplikace pro zpracování psaného textu nebo tvorbu obrázků, ale AI aplikace, která by zahrnovala „vše v jednom“, ještě potřebovala uzrát. Na začátku roku 2025 je vše jinak - modely jako GPT od OpenAI nebo Gemini od Googlu umožňují reagovat na vizuální i zvukové vstupy a psaný text. A současně tyto typy obsahů generovat.

 

Můžete tak například nahrát fotografii vnitřku ledničky a zeptat se AI, co by doporučila ze surovin uvařit. Nebo si říkáte, že v hlavě nosíte spoustu vizuálních nápadů, ale neumíte moc kreslit – AI stačí poskytnout skicu a popis, jak by měl finální obrázek vypadat.

 

Multimodální AI se ale uplatňuje i ve zdravotnictví, kde kombinuje lékařské snímky s anamnézou a genetickými údaji pro přesnější diagnózy. Multimodalita se v roce 2025 stane klíčovou vlastností AI, díky které prostoupí ještě více do běžného života – ať už na osobní nebo pracovní úrovni. Dělat mluvené nahrávky, hudbu, texty nebo vytvářet realistická i stylizovaná videa s pomocí AI se stane běžné a v mnoha ohledech žádoucí.


 

Autonomní AI agenti


Takzvaní AI agenti představují významný posun od reaktivní k proaktivní umělé inteligenci. Agenti AI jsou pokročilé systémy, které vykazují autonomii, proaktivitu a schopnost v rámci ohraničeného prostředí jednat s vyšší mírou samostatnosti.

 

Jde o AI navrženou k vykonávání specifických úkolů nebo rozhodování na základě interakcí s okolním prostředím. Tento typ AI se chová jako „agent“, který má cíle, monitoruje své prostředí a provádí akce za účelem dosažení těchto cílů. Může pracovat poměrně autonomně, tedy bez lidského zásahu, a často se používá v situacích, kde je potřeba reagovat na dynamické podmínky.

 

Jde například o autonomní roboty, autonomní vozidla, chatboty (např. zákaznické podpory) nebo virtuální asistenty, kteří reagují na požadavky uživatelů a vykonávají různé úkoly (např. plánování schůzek nebo provádění výpočtů).

 

Důležitým aspektem agentní AI je schopnost učit se a adaptovat, tedy schopnost zlepšovat svou výkonnost na základě zkušeností. V roce 2025 můžeme očekávat rozvoj AI agentů v různých odvětvích – od autonomního řízení, přes humanoidní roboty pomáhající ve skladech a výrobě až například po modely, které predikují klimatické změny nebo pomáhají s přesnější diagnózou pacientů na základě anamnézy a genetických údajů.

 

 

AI v kybernetické bezpečnosti a obraně


Kybernetické útoky budou v roce 2025 bohužel stále častější a sofistikovanější. Systémy umělé inteligence proti online hrozbám se stanou ještě důležitější. Minimálně pokud jde o odhalování potenciálních narušení, identifikaci anomálií a automatizaci systémů kybernetické bezpečnosti tak, aby se vypořádaly s hrozbami dříve, než způsobí kritické škody.

 

Nepůjde však jen o neviditelné, zákulisní algoritmy. S rostoucím počtem hrozeb, které mají podobu phishingových útoků mohou hrát chatboti svou pozitivní roli tím, že budou simulovat phishingové útoky a učit nás, jak rozpoznat pokusy o oklamání. Současně ale může být AI využita i na druhé straně barikády - k vytvoření uvěřitelného obsahu phishingových útoků. Na místě je proto vždy obezřetnost a kritický odstup.


 

AI ve vědě


Dvě letošní Nobelovy ceny za vědu obdrželi John J. Hopfield a Geoffrey Hinton „za objevy a vynálezy v oblasti umělé inteligence“. Pro všechny, kteří se nad tím podivují, by mělo jít o budíček - AI ve vědě zůstane. Stojí také za zmínku, že zatímco se velká část světové pozornosti a představivosti soustředila na generativní AI modely pro vytváření obsahu, do využití AI pro vědecké aplikace proudí obrovské finanční prostředky v řádech desítek miliard dolarů.

 

Při všech investicích a pokroku nicméně údaje naznačují, že úspěšnost ve druhé fázi klinických testů léků objevených AI je přibližně stejná jako u jiných léků, s výhradou, že některé z těchto léků již byly v nějaké formě „známé“. Současně zatím žádný lék vyvinutý s pomocí umělé inteligence nezískal schválení FDA. Co nám to může napovědět? Potenciál je obrovský, ale dosud není zdaleka využitý. V roce 2025 sledujte alespoň jedním okem zprávy o vynálezech, u kterých hrála AI klíčovou roli. Bude jich přibývat.

 

 

Robotika: spojení softwaru a fyzického světa
 

Umělá inteligence už pronikla do všech oblastí, kde lze řešit problémy pomocí softwaru, jako jsou e-maily, tvorba vizuálního obsahu nebo analýza magnetické rezonance. V těchto oblastech AI přináší úspory nákladů a současně více či méně mění trh práce. Robotika pak umožňuje AI zasahovat i do fyzických činností – od průmyslu přes zemědělství, chirurgii po průzkumu vesmíru. Kombinace AI a robotizace má téměř neomezené možnosti. Koneckonců, není tomu tak dávno, co například automobilka BMW oznámila, že ve výrobě poprvé nasadila humanoidního robota Figure 02. Uvidíte, že v roce 2025 bude takových zpráv přibývat.
 

 

Deepfakes a etická stránka AI


Šíření deepfakes a sofistikovaného obsahu generovaného umělou inteligencí vyvolává oprávněně obavy z potenciálu zneužití dezinformací a manipulací. Stejně jako může být umělá inteligence použita ke kybernetické ochraně a prevenci, může také při použití na špatné straně zvýšit účinnost ransomwaru a phishingových útoků – vytvořit například obsah, díky kterému budou útoky přesvědčivější, přizpůsobivější a hůře odhalitelné.


Přestože probíhají snahy o vývoj technologií pro odhalování obsahu generovaného umělou inteligencí, jde o náročnou disciplínu podobnou pověstnému boji s větrnými mlýny. Současné techniky pro detekci obsahu generovaného AI lze poměrně snadno obelstít a navíc může být stávající software pro detekci AI obsahu náchylný k falešně pozitivním výsledkům.


Rostoucí všudypřítomnost AI systémů také znamená, že je velmi důležité zajistit jejich transparentnost a spravedlnost - například pečlivým prověřováním tréninkových dat a algoritmů z hlediska zaujatosti. Tyto úvahy o etice a dodržování předpisů při vývoji AI se v roce 2025 stanou velmi naléhavé.


 

AI a rok 2025

 

Umělá inteligence v roce 2025 představuje nejen obrovské příležitosti, ale také výzvy, které vyžadují zodpovědný přístup. Od vzdělávání a vědy přes etiku a udržitelnost až po kybernetickou bezpečnost – AI se stává nedílnou součástí naší společnosti. Klíčovým úkolem bude najít rovnováhu mezi pokrokem a jeho důsledky pro jednotlivce i celou společnost. A jak už to s pokrokem bývá, je pravděpodobné, že se to neobejde bez komplikací.


 

Poradíme s AI a doporučíme internet


Pokud oceníte radu profíka na technologie a online inovace, zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu. Poradí vám se vším kolem technologií včetně umělé inteligence a jejich možností. A doporučí vám i nejvhodnější internet přímo pro vaši domácnost.

 

Cenu a rychlost internetu na své adrese si můžete ověřte sami, zabere to jen pár sekund.