11. září 2024
Proč je bezdrátový internet považovaný za horší než kabelový? Mýty vs. fakta
Pokud jde o internet, mají bezdrátové technologie v porovnání s kabelovými protějšky o poznání horší reputaci. Ačkoli jsou na mnoha místech dostupnější a méně náročné na infrastrukturu, většinou poskytují slabší výkon. Platí to ale vždy? A jak do toho promlouvají 5G sítě a Wi-Fi sítě nové generace?
Proč je bezdrátový internet považovaný za méně spolehlivý
Bezdrátové připojení k internetu využívá rádiové vlny, což samo o sobě přináší několik nevýhod oproti kabelovému připojení, které se spoléhá na fyzické médium – optická vlákna nebo metalické linky. Tady jsou hlavní důvody, které mohou reputaci bezdrátového internetu snižovat:
Signál u bezdrátového internetu může být náchylný k interferencím (rušení) způsobeným fyzickými překážkami, jako jsou budovy nebo stromy, ale také jinými zařízeními, která vysílají na stejné frekvenci.
Wi-Fi sítě většinou nabízejí nižší dostupné rychlosti ve srovnání s kabelovými technologiemi. Jejich kapacita pro více uživatelů na stejném místě je tak omezená.
U mnoha bezdrátových technologií kvalita signálu zásadně klesá se zvyšující se vzdáleností od vysílače. Také počasí, jako je déšť nebo sníh, může signál oslabovat.
Jak funguje bezdrátový internet: technický pohled
Bezdrátový internet se šíří prostřednictvím mikrovlnných nebo Wi-Fi technologií, které fungují na nelicencovaných frekvenčních pásmech. A právě tady narážíme na několik technických výzev, které bezdrátové technologie limitují.
Nelicencovaná frekvenční pásma: Běžné Wi-Fi sítě využívají nelicencované frekvence. V praxi to znamená, že pro vysílání nepotřebujete vlastnit žádné frekvenční pásmo. Wi-Fi sítě dnes fungují většinou na frekvenci 5 GHz, méně často pak na 2,4 GHz. Pásma jsou volně dostupná. Stačí tak umístit vysílač a můžete začít provozovat bezdrátovou síť. Na mnoha místech tak vzniká vzájemná konkurence.
Interference signálů: V návaznosti na nelicencované frekvence se tak může stát, že vysílače si vzájemně překryjí prostor, což zvyšuje riziko interference a v důsledku negativně promlouvá do kvality připojení.
Dosah a překážky: Bezdrátový signál, který se nese na delší vzdálenosti, ztrácí na síle. Navíc fyzické překážky, jako jsou budovy, stromy či terén, mohou snižovat jeho dosah a kvalitu.
Vliv počasí: Počasí může mít sice určitý vliv na kvalitu Wi-Fi signálu, ale není třeba to přeceňovat. Při velmi silném dešti může dojít k určitému oslabení a mírnému poklesu kvality signálu, ale vážné problémy by se objevily jen tam, kde je signál slabý i za normálních podmínek. Např. mlha na Wi-Fi signál vliv nemá. Problémy ale může způsobit sníh, pokud pokryje anténu. V takovém případě je nutné anténu očistit, aby se signál obnovil.
Tabulka: srovnání bezdrátových sítí
Technologie | Frekvence | Rychlost tarifů | Anténa |
WiFi | 5 GHz (nelicencovaná) | 10 až 50 Mb/s | vnější |
WiFi | 60 GHz (nelicencovaná) | 30 až 250 Mb/s | vnější |
5G na doma |
700 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz 3,7 GHz (licencované) |
30 až 100 Mb/s | vnější, nebo vnitřní |
5G a Wi-Fi sítě nové generace „vracejí úder“
5G sítě a Wi-Fi sítě nové generace přicházejí s významnými vylepšeními, kterými reagují na řadu klíčových nedostatků spojených s bezdrátovými technologiemi.
5G internet na doma
Kromě možnosti výrazně posunout mobilní sítě, má 5G internet velký potenciál zkvalitnit i pevný internet na doma. Obrovskou výhodou není až tak rychlost připojení domácího internetu (zatím slušných 30 až 100 Mb/s), ale licencované frekvence a schopnost přijímací antény měnit frekvenční pásma podle nejsilnějšího signálu.
Licencované frekvence: Zásadní rozdíl oproti Wi-Fi sítím spočívá v licencovaných frekvenčních pásmech. Aby internetový provider mohl nabízet 5G internet, musí vlastnit část frekvenčního pásma určeného pro 5G sítě. Díky licencovanému pásmu pak nemůže na dané frekvenci vysílat nikdo jiný, a tím nedochází k rušení signálu.
Adaptivní přijímací anténa: Technologie přijímací anténě umožňuje přepínat mezi frekvencemi podle aktuálně nejsilnějšího signálu, a díky tomu poskytuje velmi stabilní připojení. Pro přenos internetu využívá frekvence 700 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz a 3,7 GHz. Část frekvenčních pásem využívá 5G i 4G síť. Může se proto stát, že v některých lokalitách internet zákazníkům běží na 4G síti, pokud anténa vyhodnotí, že 4G frekvence poskytuje na daném místě stabilnější připojení.
Venkovní, nebo vnitřní jednotka: Pokud to síla signálu v lokalitě dovolí, můžete si u 5G internetu na doma vybrat mezi venkovní, nebo vnitřní přijímací anténou. Zatímco venkovní zajišťuje lepší příjem signálu, vnitřní slouží současně jako Wi-Fi router.
Výkonnější antény: 5G/4G antény používají k vysílání ve srovnání s Wi-Fi řádově více Wattů. Jde o výkonnější a silnější antény s větším dosahem. Díky tomu je vysílání obtížnější jakkoli zarušit, a v zásadě je jedno, jestli má jít o nepřízeň počasí nebo třeba vzrostlou zeleň.
WiFi nové generace
Vedle 5G sítí se prosazuje i Wi-Fi technologie fungující na velmi vysoké frekvenci 60 GHz.
Vysoké přenosové rychlosti: Díky vysoké frekvenci dosahuje technologie přenosových rychlostí až několika gigabitů za sekundu. Nicméně kvůli zajištění stability sítě nabízejí poskytovatelé internetu běžně rychlosti v rozmezí od 30 do 250 Mb/s, což je víc, než na mnoha místech nabízí kabelová technologie DSL.
Vysoký útlum signálu: Jelikož vysoká frekvence vytváří vlny dlouhé pouze 0,5 cm, signál má problémy překonávat překážky. Z tohoto důvodu je při instalaci internetu nezbytné, aby byla přímá viditelnost na vysílací anténu. Zákazník by pak měl být ve vzdálenosti max. 400 metrů od vysílače, protože síla signálu s každým dalším metrem klesá.
Nelicencovaná frekvence, ale…: Všechny WiFi sítě (2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz) mají jedno společné – používají nelicencované frekvence. To znamená, že na těchto frekvencích může vysílat jakýkoliv poskytovatel internetu, což je velký rozdíl oproti 5G sítím. Wi-Fi na 60 GHz má však v tomto ohledu jednu podstatnou výhodu – síť vysílačů musí být navržena podle přísných pravidel Českého telekomunikačního úřadu, aby se signály různých poskytovatelů nepřekrývaly. Každý vysílač a směr jeho antény se zaznamenává do speciálního portálu pokrytí. I díky těmto pravidlům síť nevzniká tak „živelně“ a riziko překrývání signálů z různých vysílačů je minimální.
Beamforming a MIMO technologie
Jak 5G technologie, tak WiFi na frekvenci 60 GHz mají ještě další esa v rukávu. Obě sítě využívají pokročilé techniky, jako je beamforming (zaměření signálu na konkrétního uživatele) a MIMO (možnost vícenásobné vstupů i výstupů přes více antén).
Už tedy neplatí, že anténa vysílá plošně stejně silný signál. Jednoduše se vysílá cíleně směrem, kde se přijímač nachází. Navíc se klientské jednotky pomocí stejného principu samy dosměrují na vysílací anténu tak, aby byl přijímaný signál co nejlepší.
Podtrženo, sečteno
Tam kde není optická síť, která pokrývá přibližně 35 % českých domácností, tvoří 5G sítě i WiFi sítě nové generace velmi dobrou alternativu. Nabízejí rychlosti, které pokryjí potřeby většiny domácností, i těch vícečlenných, kde jsou běžně online všichni najednou. Na řadě míst pak moderní bezdrátové sítě svou rychlostí a stabilitou předčí i kabelovou DSL technologii.
Poradíme s bezdrátovým i kabelovým internetem
Můžete mít lepší a výhodnější internet, než právě používáte? Zkuste si online ověřit, jaký tarif můžete získat u nás. Poskytujeme nejmodernější 5G internet, WiFi na frekvenci 60 GHz i optický internet. Mimochodem, všechny naše služby jsou bez závazku.
Anebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu, poradí se vším, co se točí kolem internetu a technologií. Zjistí, jaké nejvýhodnější připojení můžete mít na své adrese a rozebere s vámi i konkrétní technologii.