30. srpna 2023
Na co se zaměřit při výběru routeru aneb domácí WiFi bez kompromisů
Když jde o internet, všichni chceme spolehlivé připojení. A WiFi router v tom hraje zásadní roli. Možná větší, než byste čekali. Potíž je, že při výběru správného routeru narazíte na spoustu technických zkratek a futuristicky znějících funkcí. Až se chce člověku jen pokrčit rameny. Výběr však nemusí být tak složitý. Pojďte s námi rozluštit žargon a podstatná fakta. Věříme, že výběr toho správného routeru pak bude hračka.
Router nebo Mesh systém?
Existují různé způsoby, jak si doma zkvalitnit Wi-Fi síť, ale zakoupení nového routeru jednoznačně udělá nejvíc parády.
Pokud máte domácnost o velikosti přibližně do 120 m2, měl by vám na bezproblémové pokrytí celého prostoru stačit samostatný router. U routerů bývá někdy uvedena plocha pokrytí, ale tlusté zdi, izolace a další zařízení mohou Wi-Fi signál rušit, takže nečekejte, že si na větší vzdálenosti užijete plnou rychlost připojení.
V případě, že potřebujete pokrýt velký dům, více podlaží nebo si chcete užít internet i na zahradě, je vhodnější se podívat po tzv. síťové WiFi neboli Mesh systému. Tato sestava zařízení se skládá z jedné centrální a několika přídavných jednotek, které můžete umístit na vhodná místa, a tak si zajistit dobrý signál po celém domě v podobě jedné homogenní sítě.
Vaše zařízení se pak k internetu připojují prostřednictvím nejbližší jednotky, takže dosáhnete spolehlivého připojení i v zákoutích, kam by signál samostatného routeru nedosáhl. Jen mějte na paměti, že každá jednotka bude potřebovat napájecí zásuvku. Mesh systémy jsou obvykle dražší než samostatný router (i když to neplatí vždy). Pro někoho může být výhodou i to, že jednotky jsou obvykle menší a na rozdíl od routerů mají elegantní design, který jednoduše splyne s interiérem.
Většina síťových systémů je navíc rozšiřitelná a výrobci umožňují jednotky propojit s routerem. Můžete tak začít se samostatným routerem a podle potřeby pokrývat domácnost dalšími jednotkami. Jen se před koupí routeru ujistěte, že je s dalšími mesh jednotkami propojitelný. U routeru hledejte něco na způsob „WiFi Mesh – ano/ne“.
Ilustrační foto dvou jednotek Mesh systému.
WiFi repeater
Dalším způsobem, jak si rozšířit signál do vzdálených pokojů, je tzv. repeater, tedy opakovač signálu. Toto zařízení jednoduše převezme signál šířený routerem a ten zopakuje (rozšíří). Pro některé z vás může jít o dobré řešení (např. potřebujete dokrýt jen jeden pokoj), ale současně platí, že repeatery mohou být náchylné k rušení signálu a často vytvářejí sekundární síť s jiným názvem, než je vaše běžná Wi-Fi.
Rychlost WiFi
Maximální rychlost vašeho internetu sice určuje poskytovatel, resp. zvolený tarif, ale určitě je dobré se podívat i na maximální rychlost, kterou podporuje router. A ta by v ideálním případě měla být vyšší než maximální rychlost vašeho internetového tarifu.
Počítejte taky s tím, že výrobci routerů na obalu uvádějí teoretická maxima a výsledky laboratorních testů. Uvedené hodnoty jsou tak kombinací maximálních naměřených výsledků, nikoli rychlosti, kterou můžete očekávat v reálných podmínkách. Ta bývá o něco nižší.
Dvoupásmové vs. třípásmové routery
Nejčastěji se setkáte s routery, které podporují pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Pokud je router nebo zařízení dvoupásmové, znamená to, že podporuje obě pásma. Proč je to pro vás dobré? Můžete si díky tomu zajistit větší pokrytí. Pásmo 2,4 GHz nabízí delší dosah signálu, ale je pomalejší a u pásma 5 GHz je to přesně naopak – díky vyšší frekvenci umožňuje rychlejší přenos dat, ale signál si neumí tak dobře poradit s překážkami v cestě. Výhodou dvoupásmového routeru pak je, že současně šíří signál na obou frekvencích a vy si jednoduše vyberete síť/frekvenci, která vám v daném místě domácnosti nabídne lepší podmínky připojení.
Třípásmové routery jdou ještě dál a vysílají hned tři signály – zpravidla dva v pásmu 5 GHz a jeden v pásmu 2,4 GHz, což umožňuje lepší správu provozu a připojení ve vaší síti. Rozdělení do dvou 5 GHz pásem je užitečné v případě, kdy máte doma velké množství online zařízení – lépe tak dochází k vyrovnání provozu na síti a pásma se nepřetěžují.
Standard WiFi 6
Označení "standard" ve spojitosti s WiFi odkazuje na oficiální soubor specifikací a pravidel, které určují, jak má tato bezdrátová technologie fungovat. Standardy navrhuje a spravuje organizace IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers).
Stačí si zapamatovat, že pokud budete chtít router, který vám má pár let vydržet, měli byste si vybrat zařízení podporující standard IEEE 802.11ax, neformálně WiFi 6.
Abyste mohli skutečně využívat výhod WiFi 6, jako je vyšší rychlost, kapacita nebo zabezpečení sítě, je potřeba, aby tento standard podporoval router a současně zařízení, které se připojuje na WiFi. |
Ethernetové a USB porty
Ethernetový kabel nabídne vždy stabilnější připojení než Wi-Fi. Proto zvažte, zda nebude vhodné k routeru připojit některá zařízení kabelem. Hodí se to hlavně v případě televize, stolního počítače nebo herní konzole. Pro každé zařízení pak budete potřebovat ethernetový port, takže se ujistěte, že jich router bude mít dostatek.
USB porty mohou udělat také dobrou službu. Jednak přes ně lze sdílet data. Stačí k routeru připojit váš externí hard disk nebo flashdisk a můžete vesele sdílet soubory ve své síti. Tímto způsobem můžete například streamovat filmy, hudbu nebo fotografie na různá zařízení v domácnosti.
Přes USB port také můžete k routeru připojit tiskárnu a dokumenty tisknout z libovolného zařízení bez nutnosti přímého připojení k tiskárně.
A do třetice, některé routery s USB můžete využit jako mobilní hotspot. Jednoduše přes USB port připojíte vás mobilní telefon a router internet rozšíří do celé domácnosti.
Bezpečnost
Bezpečnost routeru je klíčová, už proto, že přes něj prochází veškerý datový provoz na vaší domácí síti. Dřívější bezpečnostní standardy jako WEP (Wired Equivalent Privacy) a WPA (Wi-Fi Protected Access) jsou dnes už zastaralé. Minimálním standardem, který je dnes třeba u routeru hledat, je WPA2. Nabízí poměrně silné šifrování, ale není bez zranitelností, proto jej v roce 2018 následoval standard WPA3.
Ideálně se proto koukejte po WAP3, ten je mimochodem součástí standardu WiFi 6.
Prioritizace zařízení
Quality of services (QoS) je nedoceněná funkce, která stojí za pozornost, zejména pokud máte vytíženou domácnost s více uživateli. Představte si, že se vám pracovní videohovor začne sekat, protože někdo v domácnosti začne streamovat Netflix.
Pomocí funkce QoS můžete upřednostnit zařízení a někdy i činnosti. Například nařídíte, že prioritním zařízením je váš pracovní počítač, a tím mu zajistíte největší šířku pásma. Některé routery umožňují upřednostnit činnosti, jako je hraní her, aby se minimalizovalo zpoždění a zajistil co nejplynulejší zážitek.
Užitečné pojmy
Při nákupu routeru narazíte na spoustu dalších technických výrazů. Tady je stručné vysvětlení některých z nich.
MU-MIMO
Jde o žádanou funkci mnoha routerů. MU-MIMO je zkratka pro multi-user, multiple-input, multiple-output. Routery běžně třídí příchozí požadavky ze zařízení do jedné fronty a postupně je odbavují, ale MU-MIMO jim umožňuje rozdělit dostupnou šířku pásma na stejné části. Místo jedné dlouhé fronty tak můžete mít dvě, tři nebo čtyři kratší fronty. Díky tomu router požadavky odbavuje současně a tím i rychleji.
Beam-forming
Beam-forming (tvarování paprsku) je způsob, jak zaměřit signál Wi-Fi do jednoho konkrétního směru, aby se zlepšilo spojení s určitým zařízením. Díky tomu se zvýší účinnost i kvalita signálu a současně sníží rušení.
SSID
Service set identifier (SSID) je název vaší Wi-Fi sítě. Ve výchozím nastavení to může být název výrobce a několik čísel nebo pásmo Wi-Fi, ale vždy můžete síť přejmenovat v aplikaci nebo webovém rozhraní routeru.
OFDMA
Užitečná technologie související se standardem Wi-Fi 6, která je vhodná pro více uživatelů s různými požadavky na šířku pásma. OFDMA je zkratka pro ortogonální vícenásobný přístup s frekvenčním dělením. Požadavky jednoho uživatele v síti si můžete představit jako balík v autě. Na silnici je tak více aut a v každém je balík. OFDMA routeru umožňuje naložit do auta více balíků různých uživatelů, což je pro provoz mnohem efektivnější.
Co je dobré si zapamatovat
- Mesh systémy mohou zajistit větší pokrytí a spolehlivější výkon než samostatné routery, ale nemusí být vždy vhodnějším řešením (už proto, že jsou většinou dražší). Záleží na velikosti a konstrukci vašeho domu a na možnostech umístění routeru.
- Maximální rychlost internetového připojení určuje poskytovatel, ale i tak věnujte při nákupu routeru pozornost rychlosti WiFi, kterou zařízení podporuje. Ideálně by měla být vyšší než maximální rychlost vašeho tarifu.
- Než router koupíte, vždy si raději u svého poskytovatele ověřte jeho kompatibilitu.
- Nejlépe vybírejte router podporující standard Wi-Fi 6 (IEEE 802.11 ax) a zabezpečení WPA 2, lépe WPA 3.
Poradíme
Pokud si chcete ušetřit čas, zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu a zeptejte se, jestli je váš router vhodný, případně si můžete nechat rovnou nějaký doporučit. A když už budete u toho, zkuste si online ověřit dostupnost internetu přímo na své adrese. Ať už si od Nordicu vyberete jakýkoli tarif, budete mít jistotu, že je bez závazku a datových limitů.