8. dubna 2024
Internet: DSL vs. kabel vs. optika. Rozdíly, výhody a nevýhody
Při výběru vysokorychlostního internetu „po kabelu“ se můžete setkat se třemi hlavními technologiemi: DSL, kabelovým a optickým internetem. Každý z nich má své specifické vlastnosti, rychlosti, klady a zápory, které je při výběru internetu dobré mít na paměti. Tak si na jednotlivé technologie pojďme pěkně posvítit.
Jak funguje DSL
DSL (Digital Subscriber Line) je nejstarší z uvedených technologií a pro přenos dat využívá metalické rozvody pevných telefonních linek. Mohlo by se zdát, že tím pádem je technologie podobná historickému vytáčenému (dial up) připojení, které si můžete z 90. let pamatovat pro jeho „drásavý“ zvuk a šnečí rychlost.
DSL sice pro připojení používá stejné telefonní linky, ale přenos dat funguje na jiné frekvenci. I proto nedochází ke vzájemnému rušení mezi telefonováním a internetovými aktivitami, jak bylo běžné u vytáčeného připojení.
I když je DSL technologie služebně nejstarší, zdaleka to neznamená, že nemá co nabídnout. Od svých počátků urazila dalekou cestu a stále dochází k posouvání jejich limitů. Navíc jde o široko daleko nejrozšířenější variantu připojení v Česku, která je dostupná pro více než 2 mil. domácností.
ADSL vs. VDSL
Někdy se také můžete setkat s označením xDSL, kdy se za „x“ skrývá buď starší typ ADSL nebo novější VDSL.
ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) je asymetrická varianta DSL technologie, která neumožňuje data stahovat a odesílat stejnou rychlostí. Kromě toho ADSL podporuje jen rychlost maximálně cca 20 Mb/s. Zajímavost je, že v devadesátkách tato technologie začínala jen s rychlostí downloadu 64 Kb/s (0,064 Mb/s).
VDSL (Very High Bitrate Digital Subscriber Line) je vylepšenou verzí technologie DSL, která funguje na novějším protokolu a vyšších frekvencích, díky čemuž dosahuje lepších přenosových rychlostí od 20 do 250 Mb/s.
Bonding
Jednou z možností, jak z metalických linek vytěžit maximum, je tzv. bonding. Zjednodušeně jde o to, že místo jednoho páru kabelů vám do domova poskytovatel zavede rovnou dva páry a díky tomu se rychlost internetu zdvojnásobí.
Výhody DSL:
+ Nejdostupnější varianta připojení v ČR
+ Jednoduchá instalace využívající stávající tel. přípojky
Nevýhody DSL:
- Max. rychlost 250 Mb/s na mnoha adresách nelze využít
- Dle vzdálenosti od ústředny a vytížení sítě nemusí být připojení vždy stoprocentní.
Porovnání metalického drátu a optického vlákna.
Kabelový internet
Kabelový internet využívá koaxiální kabely, které běžně používá vysílání kabelové televize. Pokud tak máte doma kabelovku, můžete se přes stejné rozvody připojit i k internetu. Záleží na úrovni kabelové sítě v lokalitě, ale většinou nabízí vyšší dostupnou rychlost než DSL – cca 40 až 250 Mb/s.
Není kabel jako kabel
optiku i kabelový/koaxiální internet. V praxi totiž tyto technologie využívají kabelový rozvod (metalický, koaxiální, optický). Jde tedy o způsob, jakým se internet dostane do vašeho domu či bytu, následně samozřejmě můžete využít možnosti Wi-Fi routeru a k internetu se připojit bezdrátově. |
Výhody kabelového internetu:
+ Stabilní připojení se slušnou rychlostí
Nevýhody kabelového internetu:
- Nízká dostupnost sítě v ČR, většinou na sídlištích apod.
Koaxiální kabel
Optický internet (Fiber internet)
Optický internet představuje nejrychlejší a nejspolehlivější technologii přenosu dat založenou na principu světelných signálů skrz tenké vlákno vyrobené z borosilikátového skla nebo plastu.
Optické vlákno má obvykle průměr několika mikrometrů (1 mikrometr = 0,000001 m). Světelné signály se odrážejí od vnitřních stěn jádra vlákna, což jim umožňuje putovat velkou vzdálenost s minimálními ztrátami.
S technologií se začalo experimentovat už ve 20. letech 20. století, ale pro svou počáteční vysokou ztrátovost při přenosu dlouho nebyla použitelná v praxi. Dnes jde však o velmi spolehlivý způsob připojení k internetu umožňující využívat rychlosti až 2 Gb/s.
AON vs. PON vs. GPON
Optická síť může být postavena na aktivních, nebo pasivních prvcích.
AON (Active Optical Network) využívá pro řízení datových toků aktivní síťová zařízení, jako jsou switche nebo routery. Tento přístup umožňuje flexibilní správu sítě, ale je nákladnější na údržbu a výstavbu. Jde o starší způsob výstavby optických sítí, kdy se zpravidla do domu internet „natáhl“ pomocí optického vlákna a do jednotlivých bytů se internet „posunul“ metalickými rozvody.
Každopádně, pokud máte doma možnost připojení přes optickou síť s aktivními prvky, jde stále o skvělou volbu.
PON (Passive Optical Network) využívá pasivní komponenty, jako jsou optické rozbočovače (splittery) k distribuci signálů na více uživatelů. V současnosti jde o nejběžnější přístup k výstavbě optických sítí a velkou roli v tom hraje nejen spolehlivost, ale také náklady na údržbu – je zde zkrátka méně složitých elektronických prvků, které by se mohly pokazit.
V pasivní optické síti je každá domácnost připojena k vyhrazenému optickému vláknu, které končí přímo uvnitř domácnosti. Síť nepotřebuje žádné aktivní prvky a celá trasa je vybavena pouze pasivními prvky. Centrální jednotka obvykle disponuje 1 až 8 optickými PON porty, přičemž každý PON port může obsluhovat až 128 koncových zákazníků. Propojení více zákazníků s jedním PON portem je realizováno pomocí splitterů (rozbočovačů).
Zkratka GPON (Gigabit Passive Optical Network), se kterou se můžete setkat patrně nejčastěji, označuje pasivní optickou síť podporující gigabitovou rychlost. Pokud máte na své adrese technologii GPON, jde o to nejlepší internetové připojení na trhu.
Výhody optického internetu:
- Nejspolehlivější technologie
- Vysoké rychlosti nahrávání i stahování
Nevýhody optického internetu:
- Síť zdaleka nepokrývá všechny lokality
Optický kabel (optická vlákna uvnitř chráničky).
Co je to LAN?
Mezi kabelové technologie připojení se řadí i tzv. LAN (Local Area Network). Nejedná se však až tak o plnohodnotnou technologii připojení k internetu, ale spíš o způsob rozvedení internetové konektivity, typicky v bytovém domě, do jednotlivých domácností. Samotné parametry LAN připojení pak závisí na tom, jakou technologií je internet do takového bytového domu přiveden. Může jít o bezdrátový spoj (přijímací anténa na střeše) nebo pomocí optického kabelu.
Srovnání rychlostí připojení
Vždy je potřeba brát v úvahu možnosti sítě v konkrétní lokalitě a volbu konkrétního tarifu.
typ připojení | rychlost stahování dat | rychlost odesílání dat |
DSL | 20 až 250 Mb/s | 2 až 25 Mb/s |
Koaxiální kabel | 40 až 250 Mb/s | 4 až 25 Mb/s |
Optika / Fibre | 40 až 2000 Mb/s | 8 až 1000 Mb/s |
Poradíme s optimálním připojením
Můžete mít lepší a výhodnější připojení, než právě používáte? Zkuste si ověřit, jaký tarif můžete získat u nás. Mimochodem, všechny naše služby jsou bez závazku.
Anebo zavolejte našemu Ajťákovi na příjmu, poradí se vším, co se točí kolem internetu a technologií. Zjistí, jaké nejvýhodnější připojení můžete mít na své adrese a rozebere s vámi i konkrétní technologii.